Azt minden márka megértette, hogy a közösségi hálózatokon keresztül ingyenesen kommunikálhat vásárlóival, de arról már kevesebben vannak meggyőződve, hogy érdemes-e ugyanott hirdetéseket vásárolniuk.
A General Motors nem sokkal a Facebook nyilvános részvénykibocsátása előtt jelentette be, hogy "újraértékeli" eddigi marketingköltését a legnagyobb közösségi oldalon. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vállalat Facebook-kampányokra szánt, évi 10 millió dolláros kerete nullára olvad, bár a járműgyártó továbbra is követi "agresszív tartalomelőállítási stratégiáját", amire 30 millió dollárt költ az idén. A GM tehát a maga részéről 25 százalékkal csökkentette a facebookos kommunikációra szánt büdzséjét, ám ebből a közösségi hálózat üzemeltetője már egy centet sem fog látni.

Kétes eredmények  A Facebook problémái nem ott kezdődnek, hogy faképnél hagyta a világ egyik leggazdagabb hirdetője. Az internetes mamut bevételei az elmúlt időszakban egyre lassabban növekszenek, és hatalmas felhasználói létszámát a mai napig sem tudja megfelelő módon pénzzé tenni. A cég februárban hozta nyilvánosságra, hogy statisztikái szerint a márkaoldalak üzenetei a rajongók mindössze 16 százalékához jutnak el, és arra bíztatta a vállalkozásokat, hogy fizetett hirdetésekkel erősítsék jelenlétüket. A Facebook átkattintási aránya azonban, mint az alábbiakban is látszik, csapnivaló.

Ugyancsak aggályos, hogy a Facebook mennyire alkalmas a különféle brandek, termékek vagy szolgáltatások népszerűsítésére. Míg a Google keresőhirdetései természetesen kapcsolódnak a vásárlás előtti online kutakodáshoz, addig a Facebook elsősorban szórakoztató médium, ahova a felhasználók nem kifejezetten vásárolni járnak, főleg pedig nem autót venni. Bár a GM helyi riválisa, a Ford rögtön közzétette, hogy teljesen elégedett a Facebook szolgáltatásaival, sőt meg is emelné reklámköltéseit a közösségi oldalon, erre a bejelentésre valószínűleg csak a versenytársak szájkarate-mérkőzése miatt volt szükség.

Ingyen is jó lesz  A GM visszavonulása ráadásul nem előzmények nélküli. A globális reklámügynökségeket tömörítő WPP például 400 millió dollárt hagyott tavaly a Facebooknál, ám a csoport vezérigazgatója az ősszel úgy fogalmazott, hogy "alapvetően kétségesnek tartja" a Facebook-hirdetések megtérülését. Januárban a Procter & Gamble – ugyancsak a világ leggazdagabb hirdetőinek egyike – közölte, hogy csökkenti marketingbüdzséjét, mert komoly lehetőségeket lát a Facebook és más közösségi szolgáltatások ingyenesen igénybe vehető kommunikációs csatornáiban.

Hogyan tereljünk forgalmat és vásárlót a Pinteresttel?
10 millió dollár felett kaszált egy Kickstarter projekt

Természetesen a Facebook helyzete így is irigylésre méltó, sőt a legrosszabb forgatókönyv, a hirdetési pénzek dominóelv-szerű kivonása esetén a vállalat simán megteheti, hogy egyetlen mozdulattal fizetőssé teszi a márkaoldalakat. Az eset tanulsága csak annyi, hogy a legnagyobb közösségi oldalt a piac ugyanolyan gyorsan hidegre teheti, mint ahogyan felemelte, ami nyilván nem a legjobb üzenet az elsődleges nyilvános részvénykibocsátás előestéjén. A Wall Street Journal ezzel kapcsolatban a Kia Motors marketingvezetőjét idézi, aki szerint a Facebook és a közösségimédia-piac többi szereplője sem válaszolt még arra a kérdésre, hogy a hirdetők pontosan mit is kapnak a pénzükért cserébe.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.