Gyakorlatilag köddé vált a Nokia okostelefonos üzletága, minden mutató meredeken zuhan, és a készpénzállomány is durván apad. A befektetők viszont már ennyit sem néztek ki a haldokló óriásból, így a részvényárfolyam felfelé indult.
Mostanra ott tart az egykor stabilan a világ mobilpiacának tetején tanyázó finn vállalat, hogy már nem tud olyan rossz eredményeket felmutatni, amelyekkel alulmúlná az elemzői várakozásokat. A ma nyilvánosságra hozott negyedéves eredmények sorai között alig találni olyan tételt, amelyik éves összehasonlításban ne mínusszal virítana. A visszaesés ráadásul több fontos területen eléri a 20-30, sőt 50 százalékos szintet.



Ég a város, ég a ház is!  Ami az összképet illeti: a cég bevételei 7,2 milliárd eurót tettek ki a harmadik negyedévben, ami bő 19 százalékkal marad el a tavalyi szinttől. Soványka pozitívum, hogy a pénzügyi szakértők ennél is durvább, 22%-os zuhanásra számítottak. Az üzemi eredmény 576 milliós mínuszt mutat, a nettó profit, azaz jelen esetben veszteség pedig közel egymillió euróra rúg. Ezek a mutatók a tavalyi harmadik negyedévben "csak" 71, illetve 151 milliós mínuszt tettek ki. Mindeközben a cég likvid eszközállománya is drámai mértékben apad. Tavaly ilyenkor még 5 milliárd euró feletti nettó készpénzállománnyal rendelkezett a Nokia, ami mára alig több mint 3,5 milliárdra olvadt. 

A helyzetet csak árnyalja, hogy mindezek az eredmények is csupán azért nem sokkal rosszabbak, mert a hálózati megoldásokra specializált Nokia Siemens Networks üzletág stabilan tartotta magát az elmúlt időszakban, sőt üzemi eredménye sosem látott magasságba, 182 milliós pluszba került. A Nokia vállalatcsoport összbevételének közel felét adó részleg így körülbelül úgy csinál, mint a segítőkész ember, aki a folyóba ugró öngyilkosjelölt lábát elkapva még éppen meg tudja akadályozni a tragédiát.

Okostelefonos butaságok  Az öngyilkos hajlam egyébként igen jól illik a vállalat utóbbi időben mutatott viselkedésére. Miközben saját operációs rendszerét a Microsofttal kötött véd és dacszövetség miatt csendben likvidálta, a Windows Phone 7 mobil operációs rendszerre épülő első Lumia-sorozat finoman szólva sem hozott osztatlan sikert. A kétségbeejtő helyzetre jó példa, hogy az USA-ban alig pár hónappal a bevezetést követően már gyakorlatilag féláron kínálták a cég megváltónak gondolt windowsos modelljeit.

Nem ítélhették elég "challengingnek" a szituációt még a két cégnél, ezért először a Microsoft jelentette be, hogy az érkező Windows Phone 8-ra nem lehet upgradelni a WP7-es telefonokat. Ez az információ nyilván nem tett jót a piacon lévő első generációs Lumia-eladásoknak, de ha még nem lett volna teljesen kilátástalan a helyzet, a Nokia gyorsan, még szeptember elején bemutatta új, immár WP8-on futó modelljeit. Apró szépséghibája a kommunikációs attaknak az, hogy még most sem tudni, mikor jön ki a Lumia 820 és 920. A pletykák szerint várhatóan valamikor novemberben, amivel még éppen el lehet csípni a karácsonyi vásárlási szezont.

Piacvezetőből piacelhagyó ■ A fentebb vázolt finn harakiri egyenes következményeként a harmadik negyedév az okostelefonok területén hozta a legszörnyűbb számokat. A tavaly ilyenkor elért 2,2 milliárdos bevétel 980 millió euró alá süllyedt. Az 56 százalékos zuhanórepülés egyébként a semmi jóra nem számító elemzői várakozásoknak sem tud megfelelni. A darabszám tekintetében még rosszabb a helyzet: a finn gyártó mindössze 6,3 millió okostelefont tudott értékesíteni három hónap alatt. (Összehasonlításképpen: a Samsung Galaxy S III-ból száz nap alatt 20 millió, az Apple iPhone 5-ből pedig az első hétvégén 5 millió darab fogyott.) Az egyetlen gyengécske kapaszkodót az jelenti, hogy az említett árleszállítások ellenére is növekedni tudott a készülékek átlagos eladási ára.

A Nokia három hónap alatt alig valamivel több okostelefont adott el összesen, mint amennyi iPhone 5 három nap alatt ment el...

A főként a fejlődő régiókban eladható hagyományos mobilok eredményei sem lettek túl jók. Bevétel szempontjából 19, darabszámot tekintve 15 százalékos volt a visszaesés. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a szegmensben tovább fokozódott az átlagárak csökkenése, azaz a terméken elérhető elméleti profitráta is egyre inkább jelképes lesz.

Az okos- és hagyományos telefonok eladásai regionális szinten nagy eltérést mutatnak: miközben Észak-Amerikából és Kínából 50 százalék feletti mélyrepülést jeleznek a számok mind forgalom, mind darabszám tekintetében, addig Latin-Amerikában a forgalom 14 százalékot még erősödni is tudott. A világ többi részén pedig 20-30 százalékos zuhanást könyvelhetett el a Nokia.

Átalakítás alatt Hogy a Nokia papírjai a rendkívül rossz számok ellenére a tőzsdéken felfelé indultak, az egyrészt annak köszönhető, hogy a legtöbb mutató tekintetében ennél is rosszabb eredményre számítottak az elemzők. Ami még némi halvány reményt adhat, az az, hogy a finnek a cég szervezeti átalakulásának a kellős közepén tartanak, ami most bizony további költségekkel jár. Erre a negyedévre például bő 450 millió euró jut, amivel együtt idén már 1,4 milliárdra becsülhetők a leépítésekkel, átszervezésekkel, összeolvadásokkal kapcsolatos egyszeri tételek. Az óriásvállalat csak az elmúlt 12 hónap alatt több mint 30 ezer embernek köszönte meg eddigi munkáját, de még így is több mint 105 ezer dolgozó szerepel a cég fizetési listáján.

A költségcsökkentési lépéseken túl azonban semmifél biztató, jövőbe mutató stratégia nem körvonalazódik a finn vállalatnál. Mint ahogy azt pár napja elemeztük, a Nokia valószínűleg már túl van azon a ponton, hogy jó irányba lehessen kormányozni. A jéghegy egyre közeledik, amin az sem fog sokat változtatni, ha az új WP8-as Lumiák történetesen tényleg megérkeznek karácsony előtt.

Ledőlt a Nokia-híd mindhárom pillére
Felemásan fogadták a Nokia új csúcsmobilját

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.