Bár több cég a hivatalos kapunyitás előtti napokra időzítette a bejelentéseit, a Consumer Electronic Show "rendes" első napjára is marad újdonság. A két processzor-nagyágyú előadásai mellett már előkerültek kicsi, de annál meglepőbb újdonságok is.
A nulladik nap még a külön bejelentésekről szólt, a CES első napján azonban már a show részeként érkeztek az újabbnál újabb megjelenések. Az ARM-piac két legfontosabb szereplője, az Nvidia és a Qualcomm jövőképe már egy napja köztudott, ezért sokan várták, mit villantanak a PC-piac felől érkezők. Szinte egymás után demózta idei technológiáit a "hagyományos" processzor-gyártás két nagy versenytársa, az Intel és az AMD.

Befagyasztott fogyasztás Az Intel egyelőre nem teljesen új processzorokkal érkezett, hanem az Ivy Bridge család kifejezetten alacsony fogyasztású új tagjait jelentette be. A Core i3, i5 és i7 ultramobil változatainak neve mögé egy Y-t biggyesztve jelzik majd a kétmagos lapkák energiatakarékosságát, melyeket a gyártó kifejezetten az újgenerációs apró hibrid eszközökbe, a legvékonyabb ultrabookokba szán. Emellett ugyan szó esett az Atom processzorok következő generációjáról is, ám a Bay Trail platform teljes egészében még nem mutatkozott be, erre csupán az idei negyedik negyedévben kerül majd sor.



Az AMD is igyekezett meggyőző hírekkel szolgálni: a CES-en mutatkozott be a két évnyi Brazos-uralmat leváltani hivatott Temash és Kabini kódnevű rendszerchip (az AMD értelmezésében már nem is CPU-ként, hanem APU – Accelerated Processing Units –, azaz gyorsított végrehajtó egység néven szerepelnek a processzorok). Előbbi leginkább tabletekbe, míg az utóbbi alacsony fogyasztású asztali gépekbe, hibridekbe és ultrabook kategóriás notebookokba ideális, természetesen az ultrabook megnevezés mellőzésével, hiszen ez az Intel védjegye.

A két- és négymagos processzorokon kívül az AMD szoftveres oldalról is támad: a notebookokba szánt Richland APU-kat olyan speciális környezettel látja el, amelyek Inteles oldalon nem létező extrákat (legalábbis nem processzor-szintű extrákat) adnak a Richland processzoros gépekhez. Ilyen például az arcfelismeréses bejelentkezés, valamint a Kinect játékvezérlőhöz hasonló gesztus-alapú irányítás. Megtehetjük például, hogy a két kijelző kezelésére is képes új platformon egy laptop képernyőjének tartalmát egyetlen kézmozdulattal "lőjük át" egy vezeték nélküli külső kijelzőre, például okostévére. Az ehhez hasonló funkciókat kínáló Elite nevű szoftvercsomag a Richland és Temash platformokkal lesz elérhető, ezt a gépeken elhelyezett Elite feliratú matrica is jelzi majd.



Volt egyszer egy vezeték A D-Link saját felhőszolgáltatásával felturbózott hardvereiből mutatott be több friss modellt. A gyártó egyrészt Wi-Fi routereit készítette fel a gigabites 802.11ac szabványra. Mivel természetesen itt is alkalmazható a korábbi eszközökben megismert kétsávos technológia, akad olyan router is, amely akár 1750 Mbps sebességrű adatátvitelt is lehetővé tesz. A Wireless AC1750 ráadásul iPhone-ról vagy androidos készülékekről távvezérelhető is, brutális jelerősítője pedig a Wi-Fi hálózat határait szélesíti ki. Emellett új cloud-kamerák (köztük az "éjjellátó DCS-933L), valamint a konnektorba csatlakoztatható, vezeték nélküli fájlmegosztásra képes SharePort Go II is bemutatkozott, ez utóbbi gyorsan be is gyűjtött egy innovációs díjat.


Wireless AC1750: az elegáns doboz másfél kábelnyi gigabitet kínál vezeték nélkül

Új, ötletes technológiákból sem volt hiány: a Fulton Innovation például egy bosszantó probléma, a mobil eszközök akkuéhsége ellen talált ki egy frappáns megoldást. Ugyan a vezeték nélküli töltés már nem újdonság (ilyenek például az új Lumiák extra töltői), ezeket azért nem árt valamilyen áramforráshoz csatlakoztatni használat előtt. Ha viszont van nálunk egy feltöltött tablet és egy merülőfélben lévő telefon, a Fulton megoldása konnektor nélkül is segíthet. Az eCoupled nevű modul a készülékekbe építhető, és a Qi vezeték nélküli szabványt használva képessé teszi az eszközöket a "levegőn keresztüli" töltésre. Így a fenti példa alapján a telefont csak rá kell tennünk a tablet hátuljára, és indulhat is az akku "áttöltése". A Fulton azon dolgozik, hogy megoldása egyfajta kváziszabványként automatikusan bekerüljön a jövőbeni eszközökbe, innen is kívánunk ehhez sok sikert a legrosszabbkor lemerülni képes céges mobiljaink nevében.



Már a CES 0. napja is erős volt
Mobilok és érintősök jönnek a CES-re
Íme 2013 leggyorsabb mobil chipje


Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.