Egyenletes növekedés mellett várhatóan a hibrid jellegű cloud modellek felé mozdul el a piac a következő 10 év során - derül ki egy friss felmérésből.
A változáskövető üzleti szoftvereket szállító UNIT4 év eleji felmérése a kulcsfontosságú üzleti rendszerek felhőalapú működtetését vizsgálta a folyamatos változásban lévő vállalatok között. A kutatást tizenkét országban összesen hétszáz közepes- és nagyvállalat, köztük tizennyolc magyar szervezet részvételével végezték.

A válaszadók körülbelül harmada a tavalyi szinten, másik egyharmada pedig azt meghaladó mértékben invesztál cloud computing megoldásokba. 31 százalékuk egyáltalán nem tervezi, hogy bármilyen funkciót a felhőbe költöztet, kiadásait pedig csak 4 százalékuk csökkenti ezen a területen. A válaszadók közel fele semmilyen cloud alkalmazást nem használ a back-office műveletek támogatására.

A cloud adaptácó az állami szférában az üzleti szférával azonos ütemben növekszik. Annak ellenére, hogy a kérdőívet kitöltő állami szervezetek egyelőre csak keveset fektetnek ebbe a technológiába 2011 folyamán, jelentős részük úgy látja, hogy tíz éven belül back-office alkalmazásaik legalább negyed része már felhőalapokon működik majd. Az ágazat szereplői szerint a cloud technológia legfontosabb előnye az egyszerű karbantarthatóság, hátrányként pedig legtöbben az alkalmazások internettől való függőségét és kontrollálhatóságuk hiányát emelték ki.

A felmérésben szereplő magyar szervezetek egyes válaszait az alábbi diagramokon jelenítettük meg (nagyítás a képekre kattintva):



A legtöbben a pénzügyi-számviteli funkciókat kívánják cloud alapokra helyezni. A válaszadók negyede a számviteli folyamatok támogatásához már jelenleg is felhőalkalmazásokat használ, de az ellátási lánc menedzsmentje vagy például a gyártás területén már sokkal óvatosabbak. Meglepő, hogy a megkérdezettek mindössze 8 százaléka próbálkozott már felhőalapú CRM technológiákkal. A cloud adaptációs ráták növekedése ellenére azok a vállalatok, amelyek jelentős back-office rendszerekkel rendelkeznek, és üzleti folyamataikat ERP rendszerben menedzselik, szintén óvatosan mérlegelnek.

Úgy tűnik, a következő 10 év során a hibrid jellegű megközelítés lesz a legnépszerűbb modell, mivel a vállalatok 83 százaléka akarja ötvözni a helyszíni típusú és a cloud alapú alkalmazások használatát.

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.