A több mint százéves múltra visszatekintő amerikai vállalat nem tudott úrrá lenni a digitális fényképezőgépek megjelenéséhez köthető problémákon. A Kodak európai vállalatai nem tartoznak a csődvédelmi eljárás alá.
A valaha szinte a teljes amerikai fotós piacot készülékeivel ellátó Eastman Kodak Company csődvédelmet kért, miután a szokásos üzletmenet keretében képtelen volt adaptálódni a megváltozott piaci környezethez. A 132 évvel ezelőtt alapított vállalat az 1970-es években még az USA teljes piacának a 90 százalékát tudhatta magáénák, ám a következő évtizedben megjelenő olcsó távol-keleti termékek, majd a digitális kamerák megjelenése teljesen lenullázta a céget.

Bedobták a törölközőt  A hírek szerint a csődvédelem kizárólag az amerikai anyavállalatra és ott bejegyzett leányvállalataira vonatkozik, így a külföldi érdekeltségeiket nem érinti az intézkedés. A társaság közleménye leszögezi, hogy a likviditás biztosítása érdekében megállapodásra jutott egy másfél éves, 950 millió dollár nagyságrendű hitelről a Citigrouppal. Megerősítik azt is, hogy a cég dolgozói rendben megkapják a csődvédelem alatt is a béreket és egyéb juttatásokat.

A Kodak közleménye hosszasan bizonygatja, hogy megfelelő lépéseket tettek a digitális technológiára való átállással kapcsolatban, és ennek megfelelően már a cég bevételeinek háromnegyede köthető ehhez a területhez. A csődvédelembe menekülő vállalatokat ennek ellenére ritkán szokták az üzleti siker példájaként hozni, és hiába próbál a cégvezetés a lehető legjobb színben feltűnni, a kudarc teljesen nyilvánvaló.

Kétes jövő Hogy lesz-e jövője a patinás cégnek, az erősen kérdéses. A digitális fotózás ugyanis maga is kezd a múlt szereplőjévé válni, köszönhetően az egyre jobb minőségű felvételeket készítő telefonoknak. Tehát mire nagy nehezen átállította volna magát a Kodak a digitális fényképezőkre, maga a megmentőnek vélt piac kezd beszűkülni.

Ami reményt jelenthet, és ami eddig is segített a talpon maradásban, az a Kodak birtokában lévő szabadalmakban, ezek értékesítésében, illetve az ezek alapján indított jogi eljárásokban rejlik. A vállalat jelenleg is több riválisával van jogsértési vitában, többek között az Apple, a HTC és a Samsung alkalmazott a Kodak szerint jogtalanul olyan megoldásokat, amely az ő nevéhez kötődik. A digitális képrögzítéshez kapcsolódó jogdíjakból és peren kívül megállapodásokból az elmúlt évek során több mint 3 milliárd dollár érkezett a cég számlájára.

Nagy szám! Túl vagyunk a 3500 milliárd fényképen

Mindezek ellenére nagyon komoly időszak elé néz a Kodak, mert a peres eljárások kimenetele kétséges, miközben a jogdíjak esetleges eladásából pedig csak egyszeri segítséget remélhetnek. A fenntartható működéstől jelenleg nagyon távol áll a cég, amely legutóbb 2007-ben tudott profitot felmutatni.

Európában megy tovább A cég magyarországi leányvállalata a hírre reagálva közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozzák: a Kodak Kft., illetve a Kodak európai vállalatai nem tartoznak a csődvédelmi eljárás alá, és továbbra is változatlan formában folytatják a termékek gyártását, értékesítését, az ügyfeleik ellátását kellékanyagokkal, alkatrészekkel és szerviztámogatással.

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.