Bár a különadó kedvezőtlenül érinti a Magyar Telekom eredményeit, hosszabb távon a tulajdonosok számára fontosabb, hogyan dönt a kormányzat a szélessávú mobilfrekvenciák elosztásáról, illetve a frekvenciadíjakról - tették világossá a Magyar Telekom vezetői.
A Magyar Telekom csütörtökön kiadott gyorsjelentése szerint a a társaság 452,6 milliárd forint bevételről számolt be. Csak a harmadik negyedévben a nettó nyereség 24,51 milliárd forint volt, 7,7 százalékkal több a bázisnál. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők 3,3 százalékos éves növekedéssel 23,51 milliárd forintot vártak a harmadik negyedévben. Az év első kilenc hónapjában a kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) 7,6 százalékkal 186,9 milliárd forintra esett vissza.

Halvány reménysugarak Chris Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen úgy nyilatkozott, hogy továbbra is érzékelhető a fogyasztás visszaesése a makrogazdasági hatások miatt, de már érzékelhető néhány olyan fejlemény, amely bizakodásra ad okot. Kiemelte: a harmadik negyedévben mind az árbevétel, mind az EBITDA 3 százalékkal csökkent; ez már lényeges más, mint amit az első két negyedévben láttak. A negyedik negyedév fog választ adni arra, hogy tartós lesz-e ez a trend.

Mattheisen, szerint a cég elmúlt néhány évben megfogalmazott stratégiáját - amely alapján néhány kulcspiacon a piaci részesedés maximálása volt a cél - megerősítik a jelenlegi piaci trendek is. Így például a tévépiacon 28 százalékos részesedése van a Telekomnak a műholdas és az IPTV szolgágáltatások terjedésének hatására, és októberben már a 100 ezredik IPTV előfizetőt ünnepelték.

A másik kulcspiac a mobil szélessáv: közel 50 százalékos részesedésssel abszolút piacvezető a Magyar Telekom, és a hálózat minősége is elsőrangú - fogalmazott Mattheisen, aki szerint forradalmi változásnak vagyunk a kezdetén. Ennek szemléltetéséül magával hozott négy olyan általa használt készüléket - iPad, BlackBerry, Samsung Galaxy Pad, iPhone - amelyben SIM kártya van. Az elnök-vezérigazgató szerint a jövő évben még több újdonságra lehet számítani az okostelefonok és a tabletek terén, ami a távközlési szolgálatók számára további adatforgalmat generálhat.

Christopher Mattheisen a gyorsjelentésben is hangsúlyozta, hogy a távközlési szektorra is kivetett különadó jelentősen befolyásolja a társaság eredményeit. Ebben az évben a különadó teljes összege körülbelül 27 milliárd forint lesz, és várhatóan érinti majd az EBITDA-t is. A társaság a kormányzati megtakarító intézkedések nyomán 5-7 milliárd forintos negatív hatással számol, de várhatóan kisebb hatással lesznek az idei eredményekre.

Hosszú távú előnyökben bízva A sajtótájékoztatón a különadó kapcsán a Magyar Telekom első embere megismételte, hogy hogy a különadó nagy tehert jelent a számukra, de azt remélik, hogy az intézkedések segítenek az ország mihamarabbi kilábalásában; a fogyasztás, a gazdasági növekedés újraindulása pedig a Magyar Telekom hosszú távú érdeke is.

Az igazgatóság várhatóan csak decemberben hoz döntést arról, hogy milyen intézkedéseket tesznek a különadó hatására - várhatóan azonban beruházásokat és az osztalékot érintheti kedvezőtlenül a döntés.

Egyeztetne az IVSZ a különadó utáni lehetőségekről
Leállhatnak a fejlesztések a távközlési különadó miatt
A Vodafone-nak nem ízlik a különadó

Máthé Balázs, a jogi és társasági ügyekért felelős felelős vezérigazgató-helyettese hozzátette: a különadó "egy dolog", a tulajdonosok számára azonban fontosabb a hosszútávú perspektívák feltérképezésére, hogy a kormányzat hogyan dönt majd a szélessávú frekvenciák elosztásáról, illetve a frekvenciadíjak mérsékléséről - ezügyben a Magyar Telekom a többi szolgáltatóval közösen folyamatosan egyeztet a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal. Mattheisen megismételte: a Magyar Telekom állaspontja szerint nincs szükség negyedik mobilszolgáltatóra, a jelenlegi cégek között elég nagy a verseny.

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.