Bár bulváros és szenzációhajhász a cím, a probléma egyáltalán nem hasonlítható a 2012-es világvégét vagy akár annak idején a Y2K frászt előidéző hoaxokhoz. Mérhető és pontosan előrejelezhető, hány szabad IPv4 cím van még szabadon - szolgáltatóknak és gyártóknak egyaránt lépniük kell.
A jelenlegi statisztikai adatok szerint kevesebb mint egy évre elegendő szabad, 32 bites IP cím maradt - megannyian figyelik és mérik a folyamatot, például az írásunk bal oldalán látható modult fejlesztő Hurricane Electric. A naponta frissülő ARPAgeddon Twitter-oldal a cikk megírásának időpontjában 234 369 845 szabad IPv4 címről ír, amely szerintük 343 napra elég. AZ "IPkalipszis" néven is ismert probléma valós, amelyre egyre többen hívják fel a figyelmet, többek között John Curran, az amerikai internet-címek regisztrálását felügyelő szövetség (ARIN) elnök-vezérigazgatója, vagy Vint Cerf, a Google vezető "internet-evangelistája", aki már a TCP/IP szabvány megalkotásában is részt vett.

Túl sok eszköz, túl kevés lehetőség | Az összes lehetséges IPv4 címnek 2000-ben még csupán a felét használták: a közel 4,3 milliárdos bázisból (pontosan kettő a harminckettedik hatványon, azaz 4 294 967 296) még felhasználható címek mennyisége azonban vészesen fogy. Amellett, hogy egyre több "hagyományos" eszköz csatlakozik a webre, tehát szerverek, személyi számítógépek és hálózati eszközök, egyre több az internet-képes okostelefon, tablet, de akár olyan IP címmel rendelkező eszközök is, mint az RFID megoldások, távoli szenzorok, vagy nyomtatók.

A ma általános IPv4 szabványú, negyedik generációs internetes protokoll 32 bites számsorokat alkalmaz: az így kiszámolható lehetséges címek 4,3 milliárdos készlete helyett egyre többen sürgetik az áttérést a 128 bites IPv6-ra, amely gyakorlatilag a mai felhasználási módok mellett korlátlan számú IP cím használatát tenné lehetővé. John Curran szerint annyival növelhetnék a lehetséges címek számát, hogy a világ minden lakójának egyénileg lehetne akár 4 milliárd saját címe, hiszen az így kiosztható címek száma elméletileg kettő a 128-adik hatványon.

A 128 bites IPv6 címet 8 darab kettősponttal elválasztott, maximum 4 számjegyből álló hexadecimális szám formájában szokás megjeleníteni, ahol a tagok egyenként 16 bitet jelölnek.
Egy IPv6 cím például a következőképp nézhet ki: 2001:4C48:100:162:8C40:CCB:1FC0:1723. Könnyítésként négy nulla összevonható egy "négyesponttá".

Nem vagyunk felkészülve | Szép lassan eljutunk odáig, hogy az internetszolgáltatók és távközlési cégek már képtelenek lesznek ellátni ügyfeleiket új IPv4 címekkel. Egyszerre kell tehát a szolgáltatóknak és a gyártóknak is azon dolgozniuk, hogy az új szabvánnyal (is) kompatibilissé tegyék szolgáltatásaikat illetve termékeiket.

A szolgáltatói oldalon a "nagyok" egy része már igyekszik jó példával elöl járni: az Egyesült Államokban a Verizon és a Comcast már bejelentette az IPv6 tesztüzemét. A Google legtöbb szolgáltatása ma már IPv6 alapon működik, a kereső főoldala is használható egy dedikált IPv6-os címen - már akinek van hozzáférése. Ez ugyanis a második fontos gond: az eszközök jó része még nem kompatibilis az új szabvánnyal. A számítógépek hálózati alkatrészeitől a routerig sok mindennek támogatnia kell a protokollt ahhoz, hogy képesek legyünk áttérni, az említett Google oldal is valószínűleg a legtöbb olvasónknak hibaüzenetre fut.

Áthidaló megoldásként jó ideje használják megoldásként a NAT-ot (Network Address Translation), ilyenkor egy hálózatot egyetlen IP cím mögé lehet csoportosítani: vállalatoknál ma is gyakori, hogy az egyes munkaállomásoknak nincs saját IP címük, azonban egyre nagyobb ilyen "buborékokra" volna szükség: egyes internet-szolgáltatók akár teljes klientúrájukat közös IP-k mögé csoportosíthatják, ennek azonban kényelmi és funkcionalitásbeli hátrányai egyaránt vannak. Másrészt, egyre többen figyelmeztetnek arra, hogy az IPv4 végnapjaiban egyre drágábbak lesznek a megmaradt címek, és akár egyfajta feketepiac is létrejöhet.

Már itthon is | A hazai szolgáltatók egy része már szintén lépett az ügyben. Magyarországon a Magyar Telekomon belül 2009 novemberében indult el a nyilvános tesztelés, másodikként az Externet csatlakozott, korlátlan ADSL hozzáférés megrendelése mellett biztosít fix IP tartományt ügyfeleinek.

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.