Idén Európa több mint harminc országában rendezik meg az e-Skills Week eseményeit, amellyel a digitális készségek fontosságára hívják fel a kontinens munkavállalóinak figyelmét.

Idén március és április folyamán rendezik Európa-szerte az e-Skills Week 2012 programsorozatot, melyből a hazai események szervezését az IVSZ, az infokommunikációs vállalatokat tömörítő szövetség vállalta magára.

Jó álláshoz tudás kell  Az EU Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatósága, a Digitaleuropa és az European Schoolnet azért hívták életre ezt a rendezvénysorozatot, hogy megmutassák, mekkora jelentősége van ma az informatikai eszközök, megoldások használatában szerzett tudásnak a munkavállalás minden területén.


A programsorozatban résztvevő európai országok

Március és április folyamán itthon öt nagyváros – Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs Szeged – középiskolás diákjai hallhatnak előadásokat ismert informatikai vállalkozások és helyi cégek vezetőitől arról, milyen alapvető informatikai tudásra van szükség ahhoz, hogy valaki sikeresen léphessen be a munka világába. Megismerkedhetnek azokkal a lehetőségekkel is, amelyek azok előtt állnak, akik mérnöknek, informatikusnak szeretnének tanulni.  


A jól képzett magyar munkaerő legendája  A digitális írástudás, az informatikai ismeretek fontosságára valóban nem árt minél többször és több helyen felhívni az emberek figyelmét. Különösen igaz ez hazánkra, ahol egy korábbi felmérésből kiderült, hogy kritikán aluli a hazai munkavállalók informatikai tudása. A GKIeNET kutatásából kiderült, tízből hét alkalmazott semmilyen informatikai jellegű képesítéssel nem rendelkezik. Ráadásul a munkavállalók piacképességét tekintve még sötétebb a kép, ha figyelembe vesszük, hogy a fennmaradó 30 százalék is felerészben csak olyan egyszerűbb kiegészítő képzésben szerzett képesítést (például az alapkészségeket oktató ECDL), amelyet a munkaadók ma már nem értékelnek valódi előnyként.

Az IVSZ alelnöke lapunknak nemrégiben adott interjújában a hazai oktatási rendszer problémáiról is beszélt. Gacsal József szerint önmagában a megfelelő számú felsőoktatási hely sem lenne elégséges a terület potenciáljának kihasználására. Ehhez még tudással bíró jelentkezőkre is szükség van, ám Magyarországon már az alapokkal komoly problémák vannak, hiszen a felsőfokú képzés menetrendszerűen a felzárkóztató matematikával és fizikával indul.

90 százalék Az IVSZ elnöke, Laufer Tamás a rendezvénysorozat kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy évek óta ismert az az előrejelzés, amely szerint 2015-ben – legyen szó bármilyen szektorról – a munkahelyek 90 százalékát nem lehet betölteni bizonyos szintű digitális írástudás nélkül. Azoknak az álláskeresőknek tehát, akik nem akarják lehetőségeiket a maradék 10 százalékra szűkíteni, mindenképpen foglalkozniuk kell ilyen irányú fejlődésükkel is. Az e-Skills Week rendezvényein a szakmai szervezet szeretné felhívni a diákok figyelmét is arra is, hogy keresett és továbbfejlődést biztosító szakmát választ, aki mérnöknek, informatikusnak tanul.

A másik probléma, hogy a hazai kis- és középvállalkozások sem használják ki a rendelkezésre álló infokommunikációs eszközöket és szolgáltatásokat, ami az IVSZ elnöke szerint jelentős akadályt jelent a hatékonyságuk és versenyképességük növekedésében. Ezért az iparági tömörülés tagvállalatai és szakmai szervező partnerként a helyi kereskedelmi és iparkamarák az említett öt nagyvárosban helyi kis- és középvállalkozások számára rendezett eseményeken mutatják be azokat az informatikai megoldásokat, amelyek segíthetik őket a továbblépésben, a versenyképességük javításában.

Kicsiknek és cégeknek is  A hazai e-Skills Week kampány a fiatalabb korosztályt is megszólítja. A 10-15 éves általános iskolások számára „Számítógépen innen és túl” címmel rajzversenyt hirdettek. Arról várnak rajzokat, mit tanítanának meg szüleiknek a számítástechnika világából, illetve szüleik mire használják a számítógépet, az internetet a munkahelyükön.

Az e-Skills Week itthoni eseményeiről a www.szuletettinformatikus.eu oldalon olvashatnak részletesen az érdeklődők, míg a vállalkozásoknak szóló programokról az IVSZ oldalán található további felvilágosítás.

Informatikai és műszaki végzettséggel lehet a legtöbbet keresni
Már nem menő a matek kettes
Kritikán aluli a hazai informatikai képzettség

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.