Az egykor szebb napokat is látott vállalat legnagyobb tulajdonosa igen kedvező felvásárlási ajánlatot tett, ám céljai még ismeretlenek. Az elemzők szerint akár fel is oszthatják a vállalatot, és egyes részeiből szűkebb profilú cég(ek)et hozhatnak létre.

Az Elliott Associates, amely jelenleg a Novell részvények 8,5 százalékát birtokolja, és így a legnagyobb tulajdonosnak számít, felvásárlási ajánlatot nyújtott be a Novellnek. A részvényenkénti 5,75 dolláros készpénzes ajánlat összesen 2 milliárd dolláros vételárat jelent.

Elveszve |  A Novell nevét egykor a Microsofttal egy "magasságban" említették, egy időben a számítógépes hálózati szoftverekkel jelentett szinonimát. A kilencvenes évek derekán teljesen egyértelmű volt, hogy ha valaki hálózatot épít, azon futhatnak akár Microsoft operációs rendszerek is, a hálózat kezelése a Novell NetWare feladata marad. Később azonban csökkenni kezdett a NetWare részesedése, majd teljesen eltűnt a networking piacról.

A Novell a hálózati piacon való részvételének utolsó napjaiban, 2003 novemberében vásárolta fel az egyik legdinamikusabban fejlődő Linux disztribúciót, a német SUSE-t, és teljesen megváltoztatta üzleti modelljét, saját piaci pozicionálását és szerepét. A Linux disztribúció mellett a GroupWise és a csoportmunka megoldások jelentették a Novell második pillérét.

2006-ban még egy olyan megállapodás is született az addig nagy ellenfélnek számító Microsofttal, amely az együttműködési törekvéseken kívül még azt az extrém kitételt is tartalmazta, hogy amennyiben a Microsoft ügyfelei nem, illetve nem csak Windows operációs rendszert szeretnének használni, akkor a Novell által kínált SUSE Linuxot ajánlja nekik. Ennek ellenére a SUSE részesedése nem hozta a várt növekedést, a RedHat és egyes helyi, specializált Linux verziók sokkal dinamikusabban fejlődtek.

Két évvel később a Novell feladta hálózati és csoportmunka törekvéseit és a rendszerfelügyelet, biztonság területére helyezte át fő fókuszát. Felvásárlásokkal, technológiák beszerzésével erősítettek, többek között a Sentinel, PlateSpin és Managed Object szolgáltatások kerültek irányításuk alá.

Mentőakció |  Az Elliott Associates részvényenkénti 5,75 dolláros ajánlata elvben jó indítás, hiszen ez 21 százalékkal magasabb árat jelentett az aktuális részvényárfolyamhoz képest, ám az ajánlattételt követően hamarosan már 6,15 dollárba került egy Novell részvény. Az Elliottnak egyébként valószínűleg van még tartaléka, már csak azért is, mert a kifizetendő kétmilliárd dollár tulajdonképpen egymilliárdot jelent, hiszen a Novellnek kiemelkedően magas, egymilliárd dolláros készpénzállománya van. A Novell piaci értékét egyébként 1,65 milliárdra taksálják, tehát ha ez az üzlet ebben a formában megvalósul, az Elliott tulajdonképpen kétharmad áron jut hozzá a vállalathoz.

Az ajánlattevő közleménye szerint azért kísérlik meg a Novell megvételét, mert részvényesként már nem nézhették tétlenül, hogy a vállalat a többszöri stratégiaváltás ellenére botladozó útkeresésnél nem tud többet felmutatni, pénzügyi eredményei pedig egyre gyengébbek. Az előző pénzügyi évben például 862 millió dolláros összforgalom mellett 212 millió dolláros veszteséget hoztakössze.

A Novell most pénzügyi tanácsadók segítségével vizsgálja meg az ajánlat részleteit, arról egyelőre nincs hír, mikor (és főleg mit) válaszolnak. Azt, hogy egy sikeres felvásárlás után az Elliott Associates mihez kezd a Novellel, még nem tudni. A legtöbb elemző szerint valamilyen módon feloszthatják a vállalatot, és egyes részeiből egyértelműbb, szűkebb profilú cégeket indíthatnak, más részeit pedig eladhatják.
 

Aktivista hekkerek törték fel a fehérorosz KGB rendszereit

Több ezer alkalmazott személyi aktáját szerezhették meg. Egy Telegram chatbot segítségével akarják azonosítani az ügynököket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.