A Nokia majdnem egy évszázadon keresztül papírtermékeket, gumicsizmát, autógumit és kábeleket gyártott, első mobiltelefonját 1987-ben mutatta be.
A Microsoft kedden jelentette be, hogy 3,79 milliárd euróért megvásárolná a Devices & Services részlegét, illetve további 1,65 milliárd eurót fizetne a vállalat szabadalmainak és térképszolgáltatásának meghatározott időre szóló licenceléséért. Mint arról nemrég beszámoltunk, az összesen 5,44 milliárd euró értékű üzlet 2014 első negyedévéig lezárulhat, amennyiben a felek megkapják a részvényesek és a hivatalos szervek hozzájárulását az üzlet lebonyolításához.

A Nokia mobilokkal és okos készülékekkel foglalkozó részlege ezzel a Microsoftba olvad, lezárva egy újabb fejezetet az idők során többször is átalakuló finn vállalat történetében. 

Gumicsizmából mobiltelefon  A Nokia Corporation 1967-ben alakult meg három, fél évszázada egy kézben lévő vállalat ipari konglomerátummá szervezéséből, amelyek közül a cellulóz-feldolgozó üzemként induló Nokia Company még 1871-ben alakult részvénytársasággá. Az új cég fő üzleti tevékenységei közé tartozott a gumi- és kábelgyártás, az erdészet, az elektronikai cikkek előállítása és a villamosenergia-termelés is.

A ma ismert telekommunikációs vállalat kialakulása a kábel divízió elektronikai részlegének 1960-as megalapításával vette kezdetét. A Nokiánál három évtizeddel később döntöttek úgy, hogy erőforrásaikat a mobil eszközökre, hálózatokra és más telekommunikációs területekre koncentrálják, fokozatosan leépítve a többi üzletágat, kivonulva még a televíziózásból és a személyi számítógépek piacáról is.





A Nokia és a Siemens 2007-ben egyesítette telekommunikációs hálózati berendezéseket gyártó és fejlesztő üzletágait, a Nokia Siemens Networks néven hozva létre az egyik legnagyobb iparági szereplőt. A finnek idén nyáron 1,7 milliárd dollárért vásárolták ki partnerüket a vegyesvállalatból, amely változatlanul NSN (immár Nokia Solutions and Networks) néven működik. A Devices & Services részleg tervezett eladása után az NSN a Nokia tulajdonában marad, csakúgy, mint a térképszolgáltatások és a technológiai fejlesztéseket és licencelést végző üzleti egység.

Elsőkből lesznek az utolsók  Az iPhone 2007-es megjelenése és az okostelefonok felfutása alaposan állva hagyta a Nokia mobilos részlegét. Portfóliója a mai napig a középkategóriás telefonokra épül, a trendekhez igazodó érintőképernyős modellek és a megfelelő operációs rendeszerek későn jelentek meg a Nokia kínálatában.

A társaság 2011-ben veszítette el a legnagyobb okostelefon-gyártó, egy évvel később pedig a legnagyobb mobiltelefon-gyártó másfél évtizeden keresztül viselt címét az Apple, illetve a Samsung ellenében. Jelenleg a mobiltelefonok világpiacán 15 százalékos, az okostelefon-piacon pedig 3 százalék körüli részesedéssel rendelekzik.




2003-as megjelenése óta több mint 250 millió Nokia 1100 GSM telefont adtak el, ami így a mobilok és a konzumer elektronikai cikkek között is a legnagyobb tételben értékesített eszköznek számít


2011-ben a Microsoft üzleti divíziójának éléről érkező Stephen Elop vette át a vállalat irányítását, aki néhány hónap múlva stratégiai megállapodást kötött a Microsofttal. A Nokia a Symbian és a MeeGo rendszerek helyett a Windows Phone mellett kötelezte el magát, ám az eredmények ezt a döntést sem igazolták. Bár a mobilgyártó időközben kiváló minőségű készülékeket mutatott be, és egymaga állította elő a Windows Phone alapú készülékek több mint 80 százalékát, a WP fejlesztési ütemével és a rendszert támogató alkalmazás-ökoszisztéma hiányosságaival nem tudott mit kezdeni.

Az idei második negyedévben a finnek 7,4 millió Lumia okostelefont szállítottak, ami 32 százalékos növekedést jelent az előző év megfelelő időszakához képest, ám így is elmaradt az elemzők több mint 8 milliós várakozásától.

A Nokia Magyarországon A Nokia 1992-ben jelent meg idehaza, budapesti kutatás-fejlesztési egységét 1997-ben hozta létre. A vállalat 160 millió eurós beruházással Komáromban építette fel harmadik európai mobiltelefon-gyárát, ahol 2000 januárjában indult a kereskedelmi gyártás, hat év múlva pedig elkészült a 300 milliomodik mobilkészülék is. A Nokia 2012 elején jelentette be, hogy Ázsiában folytatja az okostelefonok előállítását, ezért a komáromi gyár 4400 dolgozójának több mint felét elbocsátja. A társaság budapesti központja időközben régiós központtá alakult, átvéve a közép-európai értékesítési egység irányítását.

Idehaza is kapható a Nokia Lumia 925
A fejlődő régiók turbózzák fel az okostelefon-piacot
 

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.