December 1-től az integrált egészségügyi és gazdasági informatikai rendszerek fejlesztésével, telepítésével és üzemeltetésével foglalkozó ISH Informatika Kft. a Magyar Telekom leányvállalataként működik tovább.

A Magyar Telekom májusban írt alá megállapodást az International Systems House Kft. (ISH) 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról 2,9 milliárd forint értékben. Az ISH integrált egészségügyi informatikai rendszerek fejlesztésével, telepítésével és üzemeltetésével foglalkozik. A piacvezető cég árbevétele 2008-ban megközelítette a 2,9 milliárd forintot, EBITDA-ja 1 milliárd forint volt. Az adásvételi szerződésben megállapított cégérték 2,9 milliárd forint, amelyből levonták a tranzakció zárásának időpontjában fennálló nettó adósságállományt.

Önálló leányvállalat
A Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásával december 1-től az ISH Informatika Kft. a Magyar Telekom Csoport önálló leányvállalataként működik tovább, a cég tevékenysége felett a szakmai felügyeletet a Magyar Telekom Nyrt. Vállalati Üzletágához (T-Systems) tartozó, főként alkalmazásintegrációval foglalkozó IQSYS Informatikai és Tanácsadó Zrt. látja el.

Az elmúlt évtizedben 21,2 százalékos éves átlagos árbevétel-növekedést elért ISH Informatika Kft. saját fejlesztésű- és részben más gyártók speciális megoldásaiból kialakított kórházi informatikai megoldásait többek között négy egyetem, öt országos egészségügyi intézet, hat megyei kórház, több egyházi és alapítványi-, valamint számos külföldi egészségügyi intézmény használja.

Integrált szolgáltatások
A saját és más gyártók szoftvereiből álló termékportfolió legfontosabb elemei az eMedSolution kórházi informatikai-, a MedSAPSol gazdasági- és a GLIMS prémium laboratóriumi informatikai rendszer. - A cég bevételeinek többsége már ma is hosszú távú üzemeltetési szerződésekből származik, a hazai ügyfelek mellett az ISH a régió számos országában jelent meg termékeivel – hangsúlyozta Topor Gábor, az ISH Informatika Kft. ügyvezető igazgatója.

A nemzetközi trendek az integráció irányába mutatnak - az egyes termékek helyett már a komplex infokommunikációs megoldásokat keresik és folyamatosan nő az érdeklődés a szolgáltatásként elérhető alkalmazások (SaaS, Sofware as a Service) iránt. - A hazai kórházi informatikai szolgáltatók legnagyobb szereplőjének felvásárlása fontos mérföldkő a Magyar Telekom hosszú távú üzleti stratégiájában. Az üzleti modellt szeretnénk továbbfejleszteni, és új termékekkel, integrált alkalmazásszolgáltatásokkal szeretnénk megjelenni itthon és külföldön is - nyilatkozta Papp István, a Magyar Telekom vezérigazgató helyettese, a Vállalati Szolgáltatások Üzletág (T-Systems) vezetője.

Hatmilliárdos piac
A BellResearch által készített Magyar Infokommunikációs Jelentés szerint az egészségügyi szegmens informatikai szempontból az intézményi szféra mostohagyereke, ugyanakkor figyelembe kell venni rendkívül heterogén voltát. A szektor a fekvőbeteg-ellátás, járóbeteg-ellátás, szociális ellátás és egyéb kategóriákra oszlik, de az egyes részeken belül is komoly eltérés van az intézmények finanszírozottságában, ellátottsági adataiban. A szociális ellátás mutatóiban jellegzetességénél fogva rendre „lehúzza” az ágazatot.

Összességében az egészségügy bár hosszú távon komoly potenciált rejt a szállítók számára, jelenleg a legkisebb IT-részpiac az intézményi szférában. Az éves it-kiadások volumene 10 milliárd forintnál alacsonyabb, a BellResearch becslése szerint 6 milliárd forint körül volt 2008-ban, ami a teljes intézményi IT-piac szűk egytizede.

A fejlesztések fókuszait tekintve itt is - miként az a hazai intézményi szférára összességében jellemző -, az infrastrukturális fókusz dominál. A fejlesztések dinamikája a többi intézményi részpiacnál visszafogottabb, jellemző hogy kétéves távlatban csak minden ötödik egészségügyi intézmény tervez jelentősebb IT-fejlesztést.

Említést érdemel még, hogy az adatok szerint itt tudják a legkevesebbet kihozni a rendelkezésre álló eszközökből, amire utal, hogy a számítógépek hálózatba szervezése itt a legalacsonyabb mértékű. A járóbeteg-ellátást végző intézmények negyedében helyi hálózat sincs, bár az internet-hozzáférés megléte már jórészt itt is magától értetődő – áll a Magyar Infokommunikációs Jelentésben.

Tabletpiac: előre megy, nem hátra

Az elmúlt évek küszködése után a plusznullás növekedést is komoly pozitív változásként lehet értékelni.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.