A szükségletek bővülése miatt az emberiségnek új utakat kell keresnie a terméshozamok növelésére. Ebben fontos szerephez jut a ma még gyerekcipőben járó, informatikával támogatott gazdálkodás, amelynek korai bevezetői gyors előnyökre számíthatnak – véli a magyar származású Joseph Reger, a Fujitsu Technology Solutions technológiai vezérigazgató-helyettese.

Az emberiség maga alatt vágja a fát, ha útjába áll a jövő intelligens gazdálkodását támogató technika terjedésének. A globális népességnövekedést és a fosszilis energiahordozókat kiváltó, mezőgazdasági előállítású fűtőanyagok növekvő arányát látva nincs más választásunk, mint a gazdálkodásban is bevezetni a csúcstechnikát.

A rendelkezésre álló globális erőforrások már ma is szűkösek – és még ennél is nyilvánvalóbb, hogy napjaink hagyományos gazdálkodási módszerei a jövőben már nem állják meg a helyüket. Fejlesztenünk kell, ha azt akarjuk, hogy a terméshozam lépést tartson a szükségletek növekedésével.

A rossz termés és az éhínségek egyre inkább globális következményekkel járnak. Ezek megelőzéséhez segítségül hívhatjuk a technikával támogatott gazdálkodást például a terméshozam szempontjából kritikus, ideális vetési és aratási időpont megállapítására. És akkor még nem is beszéltünk arról, milyen nagy mértékben javítható az IT segítségével a terméskiesést okozó tényezőkre figyelmeztető, korai jelzőrendszerek hatékonysága.

Nincs reflektorfényben Nyilvánvaló, hogy az IT-szektor eddig nem fordított elég figyelmet a mezőgazdaságra. És az is, hogy nincsenek azonnali megoldások. Ahhoz, hogy a technikával kézzelfogható eredményeket érjünk el a mezőgazdasági termelésben, először is óriási mennyiségű adatot kell összegyűjteni és feldolgozni – ezután pedig javaslatokat kell tenni az optimalizálásra.

Fontos azonban, hogy elinduljunk az úton. Az innovációhoz rendkívül rugalmas IT-infrastruktúrára van szükség, ideális esetben nagy induló beruházási igény nélkül. Olyan környezetre, ahol gyorsan futtathatók a projektek és igény szerint bővíthető a kapacitás. A számítási felhő minden szempontból megfelel ezeknek a követelményeknek.

Gazdálkodás a felhővel A számítási felhő mezőgazdasági célú alkalmazásának fő előnye, hogy az infrastruktúra már rendelkezésre áll. Az agrárszakembereknek nem kell nagy energiát fordítaniuk a technika megismerésére az IT-vel támogatott gazdálkodási projektek végrehajtásához.

A Fujitsu Japánban már alkalmazza a fejlett informatikát a rizsföldeken az optimális aratási idő meghatározására. Ezzel bizonyította, hogy az IT-vel támogatott gazdálkodás valóban képes fokozni a terméshozamot és a hatékonyságot. Németországban a késői szüretelésű szőlő (Spätlese) minőségének javítására használják a technikát. Ebben az esetben a cél nem a terméshozam növelése, hanem a jobb minőség elérése. Ezen a területen is egyértelműen van helye a modern technikának.

Szántani azért továbbra is kell A mezőgazdasági technika forradalma nem jelenti azt, hogy a termelők egérre cserélik a kapát. Csupán arról van szó, hogy a high-tech gazdálkodás terjedésével olyan szakértői projektcsoportok jönnek létre, amelyek tagjai mind a mezőgazdaságban, mind pedig a társtudományokban (pl. ökoszisztéma) jártasak. A tároló és szerverkapacitás felhőszolgáltatás formájában egyszerűen megvásárolható a projekt idejére – utána pedig könnyen felszabadítható.

Valóban annyira meglepő, hogy a technika célzott alkalmazásával bámulatos eredményeket lehet elérni a mezőgazdaságban? Nem igazán. Hiszen a mezőgazdaság IT-penetrációja jelenleg olyan alacsony, hogy erről a szintről ugrásszerűen lehet fejlődni. Az intelligens gazdálkodás korai bevezetői tehát óriási előnyre tehetnek szert.

Bitport Joseph Reger
Bitport Joseph Reger

Joseph Reger
a Fujitsu Technology Solutions technológiai vezérigazgató-helyettese.


A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.