Magyar garázscégből, Észak-Amerikába áthelyezett központtal vált világhírűvé a LogMeIn szoftvervállalkozás, amelynek forgalma tavaly csaknem 50 százalékkal bővült.

Miként varázsolható valódi, működő mobil irodává egy bumfordi Ford pick-up? Úgy, hogy az amerikai kisteherautóba a rádió helyére egy 17 centméteres képernyőjű, teljes értékű számítógépet épít be a gyártó. A XXI. századi amerikai kőműves pedig benyúl a kesztyűtartóba a kábelnélküli billentyűzetért, majd rácsatlakozik a 3G-s internetre. Ott persze szörfölhet, vagy cseveghet, de ez még nem minden.

Sokkal fontosabb, hogy egy magyar fejlesztésű szoftver, a LogMeIn alkalmazásával rácsatlakozhat a saját irodai vagy otthoni számítógépére is, méghozzá úgy, hogy ugyanazt a képet látja a furgonban, mintha az íróasztala előtt ülne. A másik gépét távolról irányíthatja, így az abban tárolt adatokat – például otthon felejtett tervrajzokat, anyagbeszerzési listát, költségvetést vagy munkaszerződést egyszerűen lehívja az autóban lévő masinára. S ha mindez nem lenne elég, egy szintén a kesztyűtartóban elférő mobil printerrel akár ki is nyomtathatja mindezt az útszéli parkolóban.

Menetelés | A távoli számítógép-elérést lehetővé tevő szoftvert jegyző LogMeIn Inc. elődjét szűk évtizede egy agilis fiatal programozó, Anka Márton alapította Budapesten, egy Margit körúti bérelt lakásban. A Google-nál is jóval fiatalabb cég – amelynek sikersztorija talán a szintén magyar Graphisoft történetére hajaz leginkább – azóta világkarriert futott be. E menetelés egyik legfontosabb állomása volt, amikor a vállalkozás tavaly júliusban a Nasdaqra került.

A részvényeladással egybekötött tőzsdei bevezetés (IPO) során 80 millió dollárt (15,6 milliárd forintot) sikerült begyűjtenie. Az amerikai technológiai tőzsdén több mint 5 ezer céget jegyeznek, ám 2009-ben mindössze 8 kezdő informatikai cég léphetett a parkettjére klasszikus nyilvános részvénykibocsátással, azaz addicionális tőke bevonásával (s egy évvel korábban is csak 7 hasonló esetet regisztráltak). Ezen 8 start-up cég közé tudott bekerülni tehát a LogMeIn.

Igaz, a társaság neve akkortájt már világszerte ismerősen csengett az IT-szakértők körében. A magyar alapító és a később csatlakozó kockázati tőkebefektető fél évtizeddel ezelőtt Amerikába helyezte át a cég székhelyét, így az ottani kommunikációban a LogMeIn már nem magyarként, hanem amerikaiként jelenik meg. A központ Massachusetts államban, a Boston melletti Woburnban van.

Az európai értékesítési centrum Amszterdamban, az ázsiai-óceániai főhadiszállás pedig Sydneyben található. Budapesten – és újabban Szegeden – „mindössze” a fejlesztés maradt, de erre a tényre sem könnyű rátalálnia annak a külföldi befektetőnek vagy ügyfélnek, aki az amerikai híradások, rövid tőzsdei leírások alapján ismerkedik a vállalattal.

A LogMeIn honlapján persze kiderül, hogy Magyarországon végzik az összes termék fejlesztését, ám itthon egy leánycég maradt csupán, amely az Amerikában meghatározott stratégiát hajtja végre. Anka Mártont, aki jelenleg a vállalat technikai vezérigazgatója, heteken át tartó megkeresések ellenére sem sikerült megszólaltatnunk. Csupán ígéretet kaptunk arra, hogy ha Magyarországon jár, megkérdezhetjük majd a kezdetekről, a tengerentúlra költözés részletes indokairól, a jövőbeli stratégiáról.

Sikerült viszont eljutnunk fejlesztőbázisra, amely a fővárosban 118 főt foglalkoztat, s munkát ad 19 Szegeden dolgozó kollégának is. A magyar leánycég, a LogMeIn Kft. vezetője Kovács Tamás. Ő még 2003-ban csatlakozott Anka Mártonhoz, aki akkor még a 3 am Labs Bt. nevű cégében fejlesztette RemotelyAnywhere nevű első, gépek távirányítására alkalmas programját. Beszámolója szerint a világszerte ingyenesen hozzáférhető, távoli számítógép elérést biztosító LogMeIn Free szoftvert eddig 28 millió felhasználó töltötte le, akik 90 millió eszközre telepítették annak különféle változatait.

A nagyobb tudású, például fájlátvitelt, távoli rendszergazdai diagnosztikát, és más értéknövelt szolgáltatást is tartalmazó verziókat és megoldásokat havi vagy éves előfizetési modellben lehet megvásárolni. Így az árbevétel kiválóan tervezhetővé válik; lényegében ez tette tőzsdeképessé a céget. A modell kidolgozásában és a tőzsdei bevezetésében Anka Márton egykori kollégája, Michael Simon játszott főszerepet. Annak idején ő alapította az Uproar Inc. nevű online játékszoftver céget, amelynél korábban Anka dolgozott, s amelyet a Vivendi még a dotcom-boom idején vásárolt fel 140 millió dollárért. Michael Simon jelenleg a LogMeIn elnök-vezérigazgatója.

Az Amerikába költözés, és a szolgáltatásként árult szoftvermegoldások nem csak az ismertséget, de a profitabilitást is meghozták a LogMeIn számára. A tőzsdei jelenlét miatt immár kötelező, negyedévenkénti vállalati jelentések sorában éppen a minap tették közzé a 2009 utolsó három hónapjára vonatkozó számokat. Ezekből kiderül: nem csak az árbevétele nőtt lendületesen (két év alatt csaknem megháromszorozódva), de immár masszívan pozitívba fordult a profitmutató is.

Tartalomhoz az iroda | Jól fut tehát a szekér, Kovács Tamás mégis nosztalgiával idézi fel a kezdeti időket, amikor Anka Márton egyszemélyes cége elindult. Éjjel dolgozó programozó lévén, az egyik maratoni műszak végén találta ki a 3 am Labs Bt. nevet, amely a hajnali 3 órára utal. E vállalkozáshoz hívta – az ezredforduló után – félállásba néhány barátját, köztük Kovács Tamást. Ekkor még egy Margit körúti bérelt lakásban dolgoztak, néhány év után azonban már két lakásra volt szükség ugyanott. Ezeket is hamar kinőtték, így 2007-ben az Erzsébet körútra költöztek, ahol már hat lakást kellett bérelni, mintegy ezer négyzetméteren.

Egy száznál is több kreatív, jól fizetett programozót foglalkoztató cégnek azonban már különleges iroda dukál. Kovács Tamás büszkén vezet körbe a nívósan berendezett, kétszintes fejlesztőközpontjukban, ahol (nem titkoltan a Google mintájára) még biliárdot, csocsót, Wii-t, mini golfot és flippert tartalmazó játékszobát is kialakítottak.

Az Andrássy úti – annak idején ultramodern építészeti megoldásokkal, holland tervező elképzelései alapján átépített – luxusszékházban lévő központban nyugodtan fogadhatnak amerikai nagyvállalati partnereket is. Például az Intel befektető cégének, az Intel Capitalnak a vezetőit, mely cég még a tőzsdére vezetés előtt szoros együttműködést alakított ki a LogMeIn-nel, és 10 millió dollárért 4 százalékos tulajdoni részesedést is vásárolt benne. A mobilitási fejlesztéseket kiemelten kezelő Intellel 2011-ig szól a vPro processzorcsaládra szabott szoftverfejlesztési kooperáció.

Ezen együttműködéssel és a 28 milliós felhasználói bázissal a háttérben a társaságnál az igazi stratégiai kérdés most az, életképesnek bizonyul-e a villámgyorsan változó, számos ingyenes szolgáltatással dolgozó informatikai piacon. Olyan konkurensekkel kell megküzdenie, mint a Microsoft, amely saját távoli elérést épített be a Windows rendszerekbe, vagy a Citrix és a Symantec, amelyek az üzleti ügyfeleket bombázzák megoldásaikkal. Szerencsére a szoftver a „magyar leleményesség” előnyével indult harcba.

Anka Márton programja már kezdetben igen egyszerűen működött, nem igényelt különleges szakértelmet, beállítást, mivel képes volt megkerülni az internetes tűzfalakat. A cégnél azt remélik, a program elterjedését segítő innovatív szellem évekig megmarad, és az okostelefonokra (iPhone, Blackberry és társaik) fejlesztett új verziók is sikerrel szállnak majd szembe a népes konkurenciával.
 

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.