Ma a fél országban leállt az analóg tévés műsorszórás. A digitális átállás első üteme mintegy 220 ezer háztartást érint. Meg persze a mobilszolgáltatókat – csak őket másként.
Ma délután fél egykor az ország 14 megyéjében leállt az analóg televíziós műsorszórás. Az átállás elsősorban a dunántúli és közép-magyarországi megyéket érint. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) felmérése szerint az átállás első üteme mintegy 220 ezer háztartást érint, és közülük 55 ezer kért támogatást a digitális adás fogadását lehetővé tevő jelátalakító, az ún. set-top-box beszerzéséhez.

Az ingyenes adásokhoz is kell A digitális átállás elsődleges azokat érint, akik jelenleg kizárólag az M1, az RTL Klub és a TV2 analóg műsorait fogják, azaz nekik – már ha továbbra is kívánnak tévézni – mindenképpen szükségük lesz set-top-boxra. A lekapcsolást követően a rászorulók egyébként ennek és a szükséges speciális antennának a beszerzésére a lekapcsolástól számított egy hónapig még igényelhetnek támogatást. A digitális vételre alkalmas televíziók esetében csak speciális antennára lesz szükség.



Az NMHH segítő honlapja kérdésekkel fogad

Az NMHH egyébként arról számolt be, hogy naponta mintegy 600 kérelem érkezik hozzájuk. A hatóság egyébként az érintettek segítésére egy ügyes kis honlapot is összedobott, amely logikus rendben magyarázza el az érintetteknek a legfontosabb tudnivalókat, mindenhol aloldalon látványosan feltüntetve az ingyenesen hívható információs vonal számát. Borbás Marcsi-fanok a legfontosabb információforrások elérhetőségét (honlap címe, zöld szám) a sokoldalú műsorvezető szájából is meghallgathatják.

Az Antenna Hungária mindazonáltal felhívta a figyelmet arra, hogy a többi megyében sem kell megvárni az átállással az analóg adás lekapcsolását. Az ország nagy részén, egész pontosan 98 százalékán elérhető már az ingyenes digitális földfelszíni televíziós szolgáltatás, a MinDig TV. A cég egyébként folyamatosan bővíti a digitális átjátszóinak a hálózatát: az év végéig további 25 átjátszóadót indít, így a digitális telephelyek száma 90-re bővül. Az első hat digitális átjátszó (Bakonyszentkirály, Bakonyszentlászló, Csobánka, Pásztó, Perőcsény, Szentgotthárd) augusztus 1-jén kezdi meg működését.

Mi lesz a felszabaduló frekvenciákkal? Az analóg adások lekapcsolásával felszabaduló frekvenciákat egy EU-s határozat értelmében december 31-ig kell értékesíteni. Az eredeti határidő ez év január 1-je lett volna, ám az uniós tagállamok fele kért halasztást különleges okokra hivatkozva. Végül az EB-hez érkezett 14 kérelemből a múlt héten kilencet hagyott jóvá a testület, köztük Magyarországét is. Ám a halasztással is elég kevés idő lesz az értékesítésre. A magyar analóg adások leállításának második, záró üteme ugyanis október vége.

Csak jövőre nyílik meg a 800 MHz-es sáv Magyarországon
A vártnál korábban állunk át a digitális műsorszórásra

Az értékesítéssel azonban lehetnek problémák. Egyfelől vannak szervezeti problémák, nevezetesen hogy az NMHH-nak három hónapja, Szalai Annamária elhunyta óta nincs elnöke, aki kiírhatná az aukciót. Másfelől technikaiak. A HWSW értesülései szerint ugyanis a 800 MHz-es hozadéksáv értékesítésének egyik nagy akadálya, hogy két Magyarországgal határos országban, Szerbiában és Ukrajnában nem tervezik az analóg műsorszórás megszüntetését. Ez olyan interferencia-problémákat okot az érintett határszéleken, melyek ott használhatatlanná teszik a 800 MHz-es sávot a mobil széles sávú szoláltatásra. Ettől még persze a frekvenciablokkok értékesíthetők, ám a problémák mindenképpen csökkentik a sáv értékét – írja a lap nemzetközi spektrumharmonizációban jártas szakemberekre hivatkozva.

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.