Ahogy egyre több pénz áramlik a reménybeli internetes vállalkozásokhoz, úgy szaporodnak az aggódó hangok is. Utóbbiak arra figyelmeztetnek, a helyzet kezd nagyon hasonló lenni a bő 10 évvel ezelőtt kipukkant dotkomos lufihoz.

Jó 11 évvel ezelőtt, 2000. március 10-én az elsősorban technológiai cégek papírjait tömörítő NASDAQ tőzsdeindex elérte a 5048,62 pontot, amiről aztán másnap, majd az azt követő két és fél év alatt a mélybe, egészen pontosan 1114,11 pontra zuhant. Mivel az utóbbi 1-2 évben egyre több olyan jel látszik, ami nagy hasonlóságot mutat a kilencvenes évek végi öngyilkos hurráhangulattal, többen, így például a Reuters munkatársai is felvetik a kérdést: közeleg-e a második dotkomválság?

Megnyíltak a pénzcsapok A hírügynökség adatai szerint az idei első négy hónapban 5 milliárd dollár áramlott az webes startupokhoz, azaz – szerintük – jó ötlettel bíró, friss internetes cégekhez. Ez az összeg még mindig jócskán elmarad az 1998 és 2000 eleje között tapasztalt aranyláztól. Akkoriban évente 100 milliárd körüli összeg landolt a techcégek számláján. Ennek ellenére többek párhuzamot látnak abban, hogy a kockázati tőke láthatóan ismét nagy kedvvel keresi az ilyen jellegű vállalkozásokat.

Az valóban furcsa, ha nem éppen riasztó trend, hogy az induló vállalkozásoknak lassan már keresni sem kell a befektetőket, azok ott állnak az ajtónál egy aktatáskányi pénzzel. A Reuters által megszólaltatott San Franciscó-i cégvezető például azt mondta, 3 millió dollár érkezett hozzájuk anélkül, hogy egyáltalán felmerült volna a befektetők keresése.

Elemzők szerint a lufi fújódására utalhat az is, ha ugyanaz a cég, ugyanazzal az ötlettel és munkatársakkal egyetlen év alatt könnyedén megduplázza a befektetések alapján becsült piaci értékét. Ennél durvább mutatókkal rendelkezik az új internetes aranyláz élharcosa, a Facebook. A közösségi oldalba tavaly novemberben bevásárlók még 35 milliárd dolláros cégértéken tették mindezt, miközben a legfrissebb hírek szerint manapság már annyit kell adni a részesedésért, mintha a cég 70 milliárdot érne.

Más megközelítés Mint ahogy egy évvel ezelőtti cikkünkben mi is megemlítettük, azért a mostani felfutás sok szempontból mégsem hasonlít a bő tíz évvel ezelőtti szituációhoz.

Egyfelől az akkori bukta még most is élénken él a fejekben, ezért a mai kezdő vállalkozásoknak már jóval szigorúbb, üzletileg megalapozott tervvel kell rendelkezniük ahhoz, hogy megnyíljanak a pénzcsapok. Ráadásul a kezdeti költségek sem feltétlenül magasak, köszönhetően a mostanában elterjedt olyan technológiáknak, mint például a számítási felhő alapú megoldások.

Másik fontos eltérés, hogy az e-kereskedelem és az internetes hirdetési piac lényegesen érettebb stádiumban van, mint egy évtizede. Ellentétben az ezredfordulóval, most erre már jóval biztosabb bevételeket lehet tervezni.

Ráadásul a mostani startupok nem kényszerülnek feltétlenül a tőzsdére menni, hogy fejlesztési forráshoz jussanak. A befektetéseket ma több helyről, szervezettebb formában lehet megszerezni, így viszont egy-egy fiaskó kevésbé hat a piac egészére, hiszen az megmarad egy szűk kör problémájának.

Akik parkettre mennek, azok sem irreális árakon tehetik ezt, hiszen a 2000-es bukta után nem olyan rég volt egy általános gazdasági válság is, ami ismét visszavetette az azóta lassan növekedő tőzsdeindexet. Jelenleg a NASDAQ valamivel 2800 pont felett jár, ami alig több mint a fele annak az értéknek, ahol a lufi kipukkant.

10 éve pukkant ki a dotkomlufi
Napok alatt 50 milliárd dollárra ugrott a Facebook értéke

Egy utolsó, nem kevésbé fontos eltérés az USA dominanciájának eltűnésében keresendő. Míg az elmúlt évtized legelején a kockázati pénzek több mint 80 százaléka amerikai cégeknél landolt, addig 2011 első harmadában ugyanez az arány a 30 százalékot sem érte el. A mostani fejlődés tehát lényegesen több lábon áll, köztük például olyan erős pilléreken, mint Kína, amely ország gazdasága belátható időn belül lekörözi a jelenlegi éllovas Egyesült Államokét.

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.