Gyakran írunk arról, mennyit keresnek a vállalatok egy-egy évben, milyen vásárlásokat hajtanak végre, vagy milyen befektetéseken gondolkoznak. Ehhez érdekes adalék lehet, melyikük mennyi pénzzel gazdálkodhat.

A jól ismert informatikai nagyvállalatokkal kapcsolatban néha csupán az a kép él bennünk, mintha egy feneketlen pénzeszsákon ülnének, amiből igen könnyen kiszórnak pár milliárdot, ha épp valamilyen kisebb cég megvételére, vagy valamilyen új termékvonal beindítására kerül a sor.

Az üzlet háború | Ha megkérdezzük az utca emberét, mennyi pénze lehet a Microsoftnak, a Cisconak vagy épp az IBM-nek, a legtöbbször a válasz a "jó sok", pedig nem mindegy, mennyi is az a jó sok, és emellett az sem mindegy, milyen formában és felosztásban áll a vállalat rendelkezésére a vagyon.

Az üzleti életben "war chest" néven ismerik azt a tőkemennyiséget, amely valóban mobilizálható valamilyen vásárlás vagy befektetés esetén. Ez tulajdonképpen a készpénz és azon rövid lejáratú befektetések összessége, amelyek gyorsan készpénzre válthatóak. A középkori háborús extra-költségeket fedező pénzesládákból származó kifejezés tehát nagy vonalakban a vállalat mobilizálható "költőpénzét" jelöli.

Ez pedig nem ugyanaz, mint a vállalat teljes vagyona. Éppen ezért megtévesztő lehet, ha azt halljuk, hogy ez vagy az a cég mondjuk 40 milliárd dolláros vagyonnal bír, ebbe ugyanis a mobilizálható tőke mellett beletartozik az összes ingó és ingatlan vagyon, és minden egyéb olyan részlet, amelyek jó része egyfajta passzív, "elfekvő" összeg. Mindez hiába tűnik nagynak - egy sok milliárdos ingatlanvagyon elég nehézkesen és hosszadalmasan váltható csak készpénzre, nem is beszélve az üzleti következményekről.

Top 15 | Nézzünk tehát egy, a 2009-es év legvégéről származó listát, amely a tizenöt legnagyobb "pénztárcával" rendelkező informatikai vállalatot sorolja fel.
 


A táblázat megtekintése után talán kicsit egyértelmább a kép - hiába vezet például a HP és az IBM toronymagasan a teljes vagyon terén, ha a mobilizálható pénzük kevesebb, mint a fele annak, amit a Cisco vagy a Microsoft tud felmutatni.

Aztán persze fellelhetünk még pár érdekes összehasonlítást: a Microsoft és a Google nagy riválisok, és sok tekintetben a Google már erősen megharapdálta a redmondiak tortáját egyes piaci szegmensekben - pénzügyileg azonban még jóval szerényebben állnak, teljes vagyonuk a Microsoft vagyonának fele, és költőpénz tekintetében is csak kicsit jobb a helyzet.

Az Intel és az AMD a processzorok piacán csap össze nap mint nap - vagyonuk összemérése után talán már láthatjuk, miért ennyire egyenlőtlen a harc, és így talán más szemmel értékeljük az AMD egyes sikereit, mintha Dávid és Góliát csatáját néznénk.

Amikor a táblázat legaljára nézünk, talán először lekicsinyelhetjük az Adobe vagy a Novell számait, ezért csak egy emlékeztető: milliárd dollárokról van szó...
 

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.