A KIM által létrehozott Szabad Szoftver Kompetencia Központ koordinálja azokat a projekteket, melyek keretében 2013-ban több mint 200 millió forintot költenek nyílt forráskódú alkalmazások bevezetésére a közigazgatásban.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által szorgalmazott kezdeményezéshez az országban elsőként Újbuda önkormányzata csatlakozik. A KIM úgy véli, a szabad szoftverek alkalmazásával hosszútávon jelentős költségmegtakarításokat lehet elérni. A központ több hazai intézménnyel és számos potenciális külföldi partnerrel is felvette a kapcsolatot, így hamarosan Újbuda után egyre több önkormányzatnál, illetve közigazgatási szervnél indulhat hasonló program.

Az E-Közigazgatás Szabad Szoftver Kompetencia Központ kezdeményezéséhez az országban elsőként Újbuda Önkormányzata csatlakozik. Az erről szóló együttműködési megállapodást november 26-án írta alá Biró Marcell, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) közigazgatási államtitkára és Hoffmann Tamás, Újbuda polgármestere. A polgármester azt reméli, hogy néhány év alatt akár több tízmilliós nagyságrendű költségmegtakarítást eredményezhet az újbudai önkormányzat számára az, hogy nyílt forráskódú megoldásokat vezet be.

A közlemény kiemeli: nemzetközi szinten is előremutató az együttműködés, melynek keretében a főváros XI. kerületében több száz dolgozónak nyújtanak szabad szoftverekkel kapcsolatos oktatást. A központ az irodai alkalmazások szabad szoftveres átállását is támogatja.



Az E-Közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központot 200 millió forint uniós forrásból hozták létre az Elektronikus Közigazgatási Operatív Program (EKOP) keretében. Az EKOP-1.2.15 jelű projekt célja a nyílt forráskódú alkalmazások és a nyílt szabványok elterjedésének elősegítése a hazai és nemzetközi tapasztalatok, illetve a szükséges szaktudás biztosításával. További fontos cél, hogy az informatikai fejlesztések során növekedjen a rendszerek egymás közötti együttműködési képessége, az úgynevezett interoperabilitás. Ettől további megtakarítást remélnek, mivel – a várakozások szerint – nem kell óriási összegeket költeni az utólagos rendszer-integrációra.

A váltás ára Szentiványi Gábor, a vállalati szintű nyílt forráskódú szoftverekkel foglalkozó ULX ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban felhívja a figyelmet arra, hogy az integráció nem kerülhető meg az open source rendszerek esetében sem. Az ún. legacy rendszereket például mindenképpen integrálni kell, és annak akár magas költségei is lehetnek. A szakember szerint a nyílt forrású rendszereket egymással valóban könnyebb integrálni, mert az interoperabilitás a kód alapján mindig biztosítható, de a legacy szoftverek esetében ez továbbra is problémát jelenthet – az pedig szinte kizárt, hogy ezek egyik pillanatról a másikra eltűnjenek. Ennek ellenére a kezdeményezés nagyon üdvözlendő, mert kézzelfogható tapasztalatokat fog generálni. Szentiványi szerint arra kell törekedni, hogy pontosan dokumentált, hosszútávon fenntartható ökoszisztéma alakuljon ki, amelyben SLA-k szabályozzák a folyamatokat, az üzemeltetést, a supportot stb..

A nyílt forráskódú és szabad szoftverek olcsósággal kapcsolatban azonban megoszlanak a vélemények. Több szakértő is felhívja arra a figyelmet, hogy ezek költsége sok esetben csak rövid távon alacsony, ha azonban hosszabb időtávot nézünk, komoly támogatási és menedezsment költségekkel is kell számolni.

A nemzetközi előremutatás Az e-közigazgatás terén az elmúlt években Európában is több olyan projekt indult, amelynek célja a nyílt forráskódú szoftverek alkalmazása volt e-kormányzati/e-közigazgatási feladatokra. A siker azonban egyelőre ellentmondásos.

Két éve viszonylag nagy port vert fel a német külügyminisztérium azon döntése, hogy leállítja a Linux-projektjét, melynek keretében korábban a külügyi dolgozók gépeinek nagy többségére Linuxot is telepítettek. Az indok az volt, hogy a dolgozók idegenkedtek a nyílt forrású oprendszertől, és nehezítette a belső és külső kommunikációt. A német külügyérek akkor úgy döntöttek: minden gépre kizárólag Windowst telepítenek.

Ugyanakkor viszonylag sikeresnek mondható viszont az egyik legnagyobb önkormányzati projekt, a LiMux. Münchenben 2003-ban hozták meg azt a döntést, hogy az önkormányzat átáll Linuxra, illetve nyílt forráskódú megoldásokra. A 2012. júliusi állapot szerint mintegy 15 ezer munkahelyen használható ingyenes szoftver, ami jelen esetben a Thunbderbird és a Firefox. Ugyanennyi munkahelyen fot az Openoffice.org és a munkát különböző dokumentumsablonokkal, levélpapír-sablonokkal stb. segítő WollMux rendszer. A tervek szerint 2013-ra a munkaállomások 80 százaléka lesz LiMux-kliens.

Cloud computing vs open source: ellentét vagy kölcsönösség?
A Red Hat lehet az első open source milliárdos
Egyre többen támogatják a nyílt forráskódú szoftvereket

Állami és piaci hátszél Politikusok és piaci szereplők is besegítenek a nyílt forráskódú és szabad szoftvereknek, sőt Norvégiában és Németországban már egy ideje működik szabad szoftver kompetenciaközpont is. Az irodai szoftverek terén egyértelmű sikernek tekinthető, hogy Helsinki önkormányzata Openoffice-t használ, vagy hogy München polgármestere a LibreOffice európai elterjesztését szorgalmazta, és a példákat még lehetne sorolni. Mindenesetre egyfajta iránynak is lehet tekinteni egy spanyolországi példát, ahol egy autonóm terület hét év után leállította a saját Linux-disztribúció fejlesztését – ám átállt Debianra. Tehát az egyedi fejlesztését lecserélte egy széles körben támogatottra – de ugyancsak nyíltra.

Nagy lökést adhat e projekteknek az is, hogy az IT-iparág nagy szereplői mennyire állnak az open source megoldások mellé. Az Intel mindenesetre idén év elején példát mutatott: a LibreOffice februártól ott figyel az alkalmazásáruházában.

Elon Musk váratlan kínai haknival próbálja egyenesbe hozni a Teslát

Az autógyártó vezérigazgatója eredetileg Indiában akart bejelenteni egy több milliárd dolláros beruházást, de aztán Pekingben bukkant fel, ahol még a miniszterelnökkel is találkozott.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.