Miután részvényeinek összértéke meghaladta a Microsoftét, az Apple a múlt héten átvette a vezetést a legértékesebb technológiai vállalatok rangsorában. Egy új korszak kezdetéről, vagy rövid életű szenzációról van szó?
Az Apple-rajongók régóta vártak erre a pillanatra. Múlt szerdán a vállalat papírjai 244, míg a Microsoft részvényei 25 dollár körüli árfolyamon zárták a kereskedést, így az Apple piaci kapitalizációja húsz év után ismét megelőzte a Microsoftét. Az Apple azóta is folyamatosan vezet - részvényei jelenleg 7,5 milliárd dollárral érnek többet -, és általában a New York-i tőzsdén is csak az Exxon Mobil olajcég előzi meg. Az Apple az idei első negyedévet tekintve 400 millió dollárral fejelte meg az előzetes várakozásokat, és 13,4 milliárd dolláros bevételről számolt be; ezek után - az iPhone iránti kereslet 50 százalékos növekedésére alapozva - éves szinten megduplázott profitot jósolnak az év második három hónapjára, amibe már bele sem számolták az időközben piacra dobott iPad táblagépeket, melyekből eddig csak az Egyesült Államokban havi egymillió darab fogyott. Ilyenkor könnyű elfelejteni, hogy az Apple 1997-ben még a csőd szélén táncolt, és jórészt az iPod 2001-es, illetve az iPhone 2007-es bemutatkozását követően egy évtized alatt vált elektronikai divatdiktátorrá. A Microsoft piaci kapitalizációja ehhez képest 2000-ben tetőzött, a vállalat akkor 556 millió dollárt ért.

A tőzsdei eredmények hírére sok helyen új korszakról vagy trónfosztásról írnak, ami azonban meglehetős aránytévesztés. Igaz, hogy a Microsoft, a világ legnagyobb szoftvergyártója felemás eredményekkel igyekszik megvetni a lábát a Windows világán kívüli területeken, legyen szó az okostelefonokról, a játékkonzolokról vagy az internetes keresőüzletről. Bár a vállalat masszívan nyereséges, az elemzők és a befektetők egyre gyakrabban teszik szóvá a bevételek Windows- és Office-függőségét. Különösen, hogy hosszabb távon már a Microsoft asztali gépeken való dominanciája sem látszik egyértelműnek, figyelembe véve például a Google böngésző-központú megoldását és az általa biztosított funkcionalitást. Mindezek ellenére a részvényárfolyamokra épülő összehasonlítás több helyen is sántít, .

Mennyit ér az Apple? | A legelső, ami feltűnhet, hogy a Microsoft  forgalom-arányos jövedelmezősége 29 százalékos, szemben az Apple 21 százalékával; a redmondiak egyelőre több bevételt jegyeznek és nagyobb nyereséget termelnek. Ezzel szemben az Apple nem csak a gyorsan növekedő, hatalmas potenciállal rendelkező mobilpiacon rendelkezik kiváló pozícióval, hanem napjainkban mind hardver-, mind szoftveroldalon vezető innovátornak számít. Az amerikai Computerworld bloggere e tekintetben a Microsoft "elájbíemesedéséről" beszél: a vállalat legfontosabb termékvonalával egy olyan piacot dominál, ahol legjobb esetben is csak szerény növekedésre lehet számítani. Befektetésként tehát, úgy tűnik, az Apple valóban kívánatosabb célpont.

Másfelől az Apple-t nem egymagában a Microsoftnak kell megszorongatnia - ezt sokan megkísérlik majd a közeljövőben, ahogy a vállalat piacaira egyre többen ömlesztik a pénzt. A vállalatnak folyamatosan olyan termékekkel kell előállnia, amelyek lényegesen vonzóbbak versenytársaiénál, ami egyre nehezebb feladat lesz. Az egyik elemzés erre utalva megjegyzi, hogy "Steve Jobs részvényekbe" mindenképpen érdemes lenne befektetni, de csak Apple részvényeket lehet vásárolni, amelyek sajnos az ő távozása után is megmaradnak. Jobs folyamatosan bizonyította, hogy nem feltétlenül a piac legnagyobb szereplője keresi a legtöbbet. Érdekes, hogy mára sokak szemében az Apple vált ellenszenves óriáscéggé, és az is kérdéses, hogy a jövő számítástechnikájában mennyi keresnivalója lesz a zárt rendszerű, központi vezérlésű "új Microsoftnak". Más kérdés, hogy az arrogancia és a növekvő üzleti vakság vádjait nem érdemes túl mélyen tárgyalni, amíg ilyen ütemben fogynak az Apple termékei.

Az ellenségem ellensége | Hogy Microsoft mikor és mennyi időre kapaszkodhat vissza a csúcsra, az belátható időn belül eldől: kérdés, hogy a szoftvercég erőfeszítései végre termőre fordulnak-e a számítási felhő (cloud computing) és általában az új irodai szolgáltatások, vagy például a keresőbiznisz területén. Itt már a Google a Microsoft legfőbb ellenfele, vagyis az a cég, amellyel szemben az Apple is ugyanolyan sebezhetőnek tűnik. Az androidos telefonok lényegesen belehasítanak az Apple piacába - a mobil hirdetés, sőt a "három képernyős modell" olyan terület, ahol a Google nem tűrhet komoly versenytársat. A küzdelem egyre élesedik, a maga részéről valószínűleg már az Apple is készül a Mac platform kimúlása utáni időkre.

Számmisztika | Az eredeti tőzsdei hírhez kapcsolódóan fontos megjegyezni, hogy a Microsoft részvényeinek árfolyama éppen sok hetes hullámvölgyben van, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az Apple a csúcsra kerüljön. A BusinessWeek szerint Steve Ballmer Microsoft-vezérigazgató az uniós pénzügyi krízisről szólva megjegyezte, hogy a probléma nem korlátozódik kizárólag Európára - a megszólalás nyomán a vállalat is rögtön elindult lefelé a tőzsdén. Ennél fontosabb, hogy a Microsoft harmadik negyedéves bevételei, bár a Bloomberg felmérése szerint az általános elvárásoknak megfelelően növekedtek, mégsem elégítették ki a befektetők egy részét. Ők keveselték a cég befolyt, de meg nem szolgált bevételeit, amelyek például a több évre szóló szerződésekből származnak - ez azt jelenti, hogy a Microsoft termékei iránti kereslet nem olyan ütemben éled fel, mint azt több elemző is megjósolta.



Ugyancsak fontos lehet, hogy az Apple készpénzállományát egyébként több forrás is majdnem kétszer nagyobbra teszi, köszönhetően a vállalat hosszú lejáratú befektetéseinek. Eszerint az Apple cégértéke valójában továbbra is alacsonyabb a Microsofténál - legalábbis még egy rövid ideig. A Yahoo! Finance és a hasonló szolgáltatások cégérték-számításai ilyesmit nem vesznek figyelembe - lásd alább a Business Insider által is hivatkozott múlt heti indexet.

Az Adobe beengedné magához az OpenAI technológiáját

Jönnek a videós Firefly modellre épülő eszközök a Premiere Próba, miközben a gyártó már vizsgálja a külső MI-fejlesztőkkel való partnerség lehetőségeit is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.