A számítógép-központú informatikától a hálózat-központúig jutottunk, a Fujitsu víziója azonban az emberközpontú megközelítés: a nagy szavak mögött természetesen folyamatos fejlesztések és bejelentések állnak. A Bitport a vállalat idei seregszemléjén Münchenben járt.
Satoru Hayashi, a Fujitsu alelnöke, és Rolf Schwirz, a vállalat új ügyvezető igazgatója vezette fel a VISIT 2010-et: a bevezetőben a felhő alapú szolgáltatásokat és a további fejlesztéseket is egyfajta szolgáltatásként, illetve a szolgáltatások hátországaként definiálták.

Lassan terjedő felhők
Réger József, a Fujitsu magyar származású technológiai igazgatója szintén a cloud alapú megoldásokra helyezte a hangsúlyt előadásában, ám hangsúlyozta: Európa még nem áll teljesen készen a felhőre. A cloud-trendek jórészt a tengerentúlon indultak be leginkább, ahonnan kissé nehéz átlátni az európai diverzitásból eredő hátrányokat.


A Fujitsu vezérkarának egy része a sajtó számára rendezett megnyitón

"Európa sok kis ország egymás hegyén-hátán" - fogalmazott Réger - "A felhő alapú rendszerek globális elterjedése itt a különböző országok különféle jogi szabályozásaiba, belső rendszereinek zártságába ütközik". Az egyik példa szerint a német adóhivatal kifejezetten erős gátat jelent az előtt, hogy a vállalati rendszerek teljesen a felhőbe kerüljenek, hiszen a helyi adóhivatal csak olyan elektronikus számlákat és dokumentumokat fogad el, amelyek azonnal, korlátozás nélkül hozzáférhetőek számára.

Réger József az eurocloud.org címen megtalálható szakmai szervezet munkájára is felhívta a figyelmet, rámutatva arra is, hogy a felhő alapú rendszerek európai bevezetésének elősegítésére létrejött kezdeményezésnek már több országban saját "alcsoportja" alakult: Magyarországon viszont még nincs eurocloud.hu, pedig gyakori hazalátogatásai és tapasztalatai alapján nálunk is igen nagy szükség lenne rá. (Információnk szerint az EuroCloud itthon is hamarosan elkezdi tevékenységét: a projekt hazai koordinátora Bellák Zoltán, a Salesforce.com és a SuccessFactors hazai képviseletét ellátó iMotion Kft. ügyvezető igazgatója - a szerk.).

Még kisebb zéró
A válság után továbbra is fontos tényezőnek számító költséghatékonyságot a Fujitsu egy új zéró kliens, az MZ900 bevezetésével igyekszik megvalósítani: az USB kulcs méretű egység egy virtuális klienst tesz lehetővé bármilyen számítógépen anélkül, hogy annak bármilyen plusz erőforrását igénybe vennénk. A felhasznált adatok, dokumentumok, de akár az alkalmazások is a felhőben maradnak, így biztonságos a használat: a lecsatlakoztatás után gyakorlatilag semmilyen adat nem marad a host-gépen, tulajdonképpen semmilyen nyomot nem hagyunk arról, mit csináltunk, milyen dokumentumokat írtunk, vagy milyen weboldalakon jártunk a virtuális gép segítségével.


Igen, ez egy számítógép. Mivel virtuális és "felhősített", ekkora méret is elég neki

Fókuszban a kisvállalkozások Több olyan hardveres bejelentést is a Visit időpontjára időzítettek, amely főképp a költségérzékeny kis- és középvállalatok igényeit szolgálhatják ki. A Primergy MX130 mikroszerver a HP hasonló megoldásával versenyez: a Windows Server 2008 R2-t futtató gépben kis mérete ellenére is több opciót választhatunk memória, processzor vagy háttértár tekintetében, és külső bővítésekre is lehetőség nyílik.

A BX400 pedig tulajdonképpen egy költséghatékony "csomag": a 6 egység magas keretben akár nyolc BX924 blade szerver, egy multifunkciós hálózati megoldás és egy 6 terabájtig skálázható tároló fér el, és mindemellett kis méretű és könnyen mobilizálható. Rack mellett ugyanis guruló torony formátumban is összeállítható. Felépítésének köszönhetően energiát és helyet is megtakarít, összességében pedig akár 20 százalékos összesített költségcsökkenést is jelenthet a felhasználó számára. Ráadásul ez az összeállítás nem igényel külön szerverszobát: az előadásokon elhangzott információ alapján a zajszintje nem haadja meg egy átlagos iroda "hangerejét", így akár egy hagyományos munkahelyi környezetben is elfér.

Közös portfólióban a Fujitsu és a NetApp tárolómegoldásai
A Fujitsu szerint a következő évtized a felhőszolgáltatásoké
Új vezérigazgató a Fujitsu élén

Dolgozik a labor Végezetül betekintést nyerhettünk abba is, hogy a már megszokott, "nagyüzemi" fejlesztések mellett a Fujitsu Labs keretében mik azok a jelenlegi metódusoktól eltérő módszerek és technológiák, amelyekkel a vállalat kutatás-fejlesztési részlege kísérletezik.


Pillanatképek a kiállításról

Az új generációs adatközpontokkal foglalkozó csoport főleg a "zöld" gondolat mentén próbál teljesen új felépítésű megoldásokat kigondolni a közeljövő felhasználói számára. A "cloud fusion" fejlesztői azt a feladatot kapták, hogy szabályozzák a mára némelyest kaotikussá vált cloud-helyzetet, amikor szinte minden kisebb-nagyobb gyártónak saját felhő-szabványai és módszerei vannak. Az itt kigondolt szoftveres interfészekkel a heterogén megoldások közötti kommunikáció válna egységesíthetővé és szabályozhatóvá.

Az "emberközpontú és intelligens társadalom" témakör alá olyan megoldások tartoznak, amelyek esetében az informatika valóban csak eszköz, a középpontban emberi, társadalmi problémák állnak. A kiállítás területén is bemutatott "okos macik" prototípusaihoz például a népesség elöregedésének kérdésköre vezetett: az egyre nagyobb számú idős ember nem használja természetesen a számítástechnikai eszközöket, de okos módszerekkel mégis segíteni lehet nekik egészségügyi, lelki, biztonsági és kényelmi téren.


A felső monitoron a maci orrában (!) elhelyezett kamera képe látható: felismeri az
előtte állók arcát, hangját és mozdulatait, és mindenre megfelelően reagál is.

A mozgás- és arcfelismerő rendszerrel felszerelt kis robotmedve azt demonstrálta, hogy lehetséges olyan "mesterséges társ" létrehozása, aki figyel az idősekre, vagy akár épp a magukra hagyott gyerekekre, kamerája által távfelügyeletet biztosíthat, észreveheti a rendellenes történéseket, és interaktív társként is funkcionálhat a magányos öregek vagy az örökmozgó gyerekek számára.

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.