A Learning and sharing… blog szakértője tíz szóban összefoglalta, mi szükséges ahhoz, hogy egy cég megfelelő eredményt érjen el a közösségi média használatával. Bár pusztán e tíz szó elolvasásával is sokat tanulhatunk, azért cikkünkben alaposabban megnézzük, mi rejlik mögöttük.

Elméleti felkészülés és saját tapasztalat nélkül nehéz hatékonyan használni a közösségi médiában rejlő üzleti lehetőségeket

Megértés | Ahhoz, hogy megértsük, mire jó és képes a közösségi média általában, illetve konkrét megoldások szintjén, elengedhetetlen, hogy magunk is részt vegyünk benne. Minél több helyen, minél aktívabb a jelenlétünk, annál több munícióval fogunk rendelkezni a későbbiekben üzleti céljaink eléréséhez. Ez tipikusan olyan dolog, amit könyvekből nem lehet tanulni.

Szándék | Miután megszereztük a biztos alapokat a közösségi média működéséről, érdemes átgondolni, milyen célra vagy célokra szeretnénk használni a vállalati jelenlétet. A márkaismertségünk növelése, a piackutatás, új ügyfelek szerzése, vagy a meglévők bevonása a fejlesztésbe ugyanúgy lehetséges cél lehet, mint például a konkurenciafigyelés. Nem feltétlenül kell csak egyre vagy kettőre szorítkoznunk, de azt vegyük figyelembe, hogy a sokat markol keveset fog elve itt is érvényesül. Minél több dologra szeretnénk fókuszálni, annál kevésbé lesz sikeres a projekt egésze.


Kutatás | Amint világossá válnak elérni kívánt céljaink, már van értelme azt vizsgálni, kiket és hol szeretnénk elérni, megszólítani. Korántsem biztos, hogy ügyfélkörünk a manapság divatos Facebook vagy Twitter felületein érhető el hatékonyan. Lehet, hogy egy kisebb nyilvánosságot kapott speciális közösségi oldal, vagy éppen egy fórum az a felület, ahol célcsoportunk a legnagyobb számban, vagy legjobb eredménnyel érhető el. Erre a feladatra szánjunk legalább egy hónapot, mert a rossz döntés sokkal többe kerülhet, mint a kicsit későbbre tolódó debütálás.

Erőforrás | Fontos tisztában lenni azzal, hogy a folyamatos jelenlét a közösségi médiában bizony jelentős energiát, erőforrást igényel. Nem elég feldobni pár információt, két képet és egy linket a honlapunkra, majd hátradőlni, hogy kész vagyunk, jöhetnek a látogatók! Ezért már az elején dedikáljuk a feladatot egy kellő szabad munkaidővel rendelkező, hozzáértő belsős emberre, vagy fogadjunk fel külsős szakértőt.

Támogató | Akár külsőst, akár belsős embert bízunk meg a konkrét ügyvitellel, lényeges, hogy házon belül legyen egy erős pozícióval rendelkező munkatárs (kisebb cégeknél ez nyilvánvalóan maga a vezető), aki érti és támogatja a jelenlétet a közösségi média felületein. Ő szükséges ahhoz, hogy kijárjon pótlólagos erőforrásokat, megvédje a projektet az esetlegesen felmerülő belső „támadásoktól” stb.

Tervezés | Ebben a szakaszban már nagyon pontosan definiálni kell az induló kampánnyal kapcsolatban, hogy miként mérjük a hatékonyságát, hogy monitorozzuk a folyamatot. Erre számos célszoftver létezik, melyeknek tesztelt állapotban kell készen állniuk még az első lépcsőben elindított próbakampány beindítása előtt.

Pilot | A megvalósítást mindenképpen pilot projekttel érdemes kezdeni. Amint ez a kisebb kampány sikeresen vizsgázott, attól a ponttól lehet nagyobb, komoly hozadékkal kecsegtető akcióba kezdeni. És ha már futószalagon gyártjuk ez utóbbiakat, és gördülékenyen működik a céges jelenlét a közösségi média területén, még akkor is jó, ha időnk, erőforrásaink 20 százalékát további kísérleti projektek kigondolására és megvalósítására fordítjuk. Csak az ezekből leszűrt tapasztalatokból tudunk megfelelően fejlődni, magasabb szintre lépni a közösségi média lehetőségeinek kiaknázásában.

Finomítás | Az előbbi gondolathoz kapcsolódik, hogy a tesztelés, próbálgatás, finomhangolás soha és semmikor nem hanyagolható el az éppen zajló nagy kampányok esetében sem. Szinte mindig akad egy olyan apró változtatás, amivel menet közben is képesek lehetünk növelni a hatékonyságot.

Integráció | Ne kezeljük önállóan a közösségi médiát. Próbáljunk meg nagyban, a cég teljes kommunikációját felölelő képben gondolkodni. Így fontos szinergiákra lelhetünk, amivel a vállalat további előnyökhöz juthat.

Beruházás | Már egy korábbi pontban is kiderült, de nem árt hangsúlyozni: a közösségi média nem ingyenes. Általában ingyenes a céges adatlap létrehozása, ám még ennek elkészítéséhez is idő és energia szükségeltetik, azaz vállalati erőforrásokat köt le. A folyamatos aktivitás, az új lehetőségek keresése, a speciális kampányok lebonyolítása vagy az ide szánt különleges tartalom elkészítése pedig komoly beruházásnak tekinthető. Fontos, hogy mindezt szem előtt tartsuk, amikor a vállalati erőforrások elosztásáról döntünk.

Az írás a Learning and sharing… blog anyaga alapján készült.

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.