A frekvenciahasználati jogosultságok meghosszabbítása mellett érvelt mindhárom hazai mobilszolgáltató a szakhatóság új spektrumpolitikai terveire reagálva. A legfontosabb indok a beruházások védelme és folytonossága.
Eddigi és a jövőben tervezett beruházásaikkal érvelt mindhárom hazai mobilszolgáltató a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) kedden nyilvánosságra hozott új spektrumpolitikai elképzeléseire. Ez több egyéb dolog mellett felszámolná a frekvenciahasználati jogok meghosszabbításánál eddig gyakorolt automatizmust, amit a hatóság szerint az állam és a hazai mobilszolgáltatók közötti úgynevezett stratégiai partnerségnek kell kiváltania – áll az NMHH közleményében.



A kulcsszó a kiszámíthatóság A bejelentésre elsőként a Telenor Magyarország reagált lapunknak. Kutas István, a cég kommunikációs igazgatója, elmondta: egyelőre várják, hogy megismerhesse az új együttműködés alapjait. A társaság viszont továbbra is úgy látja, hogy a frekvenciahasználati jogosultságok meghosszabbítása lenne az ügyfelek érdekeit leginkább szolgáló, optimális megoldás, valamint egyedül ez garantálna a költségvetés számára gyors és kiszámítható mértékű árbevételt.

Nagyjából hasonló érveket sorakoztatott fel a másik két szolgáltató is. A Magyar Telekom lapunknak adott közleményében kiemelte: „ a lejáró frekvenciahasználati jogosultságok meghosszabbítása és harmonizálása azért is alapvető fontosságú, mert a jelenleg folyamatban lévő intenzív mobil szélessávú fejlesztéseink éppen a kérdéses frekvenciákat érintik. A spektrumblokkok jövőjét illető minden bizonytalanság ügyfeleink érdekében pedig elkerülendő. A lefedettség bővítéséhez és a magas szintű szolgáltatásminőség megőrzéséhez további jelentős mobilpiaci beruházásokra van szükség.”

Vodafone: az egyenlő elbánás elve Sajátos helyzetéből adódóan a Vodafone, amely a versenytársainál évekkel később lépett a piacra, az alapszolgáltatását biztosító 900 MHz-es frekvenciaengedéllyel kapcsolatban még az egyenlő elbánás elvére is hivatkozhat. A hatályos szerződés szerint ugyanis a hatóság vállalta, hogy nem tesz hátrányos megkülönböztetést a három szolgáltató között, vagyis a megújításnál megadja azokat a feltételeket, amiket 2007-ben a Magyar Telekom és a Telenor megkapott. Utóbbi két szolgáltató újabb hét évre szerzett használati jogot erre a frekvenciatartományra. A Vodafone számszerűsítette is a cég által eddig végrehajtott befektetések összegét, amely közelít a 15 milliárd euróhoz.

Az állam gyökeresen átalakítja frekvenciagazdálkodását
Mi legyen a mobil frekvenciákkal? – nyilvános fórumot tervez a hatóság

A hatóság egyelőre további részleteket még nem közölt a várható változásokról, de nem egyszerű a helyzet, hiszen a licencek lejárati határideje, frekvenciasávonként és szolgáltatónként is más és más. Ettől függetlenül az eddig nyilvánosságra került információk alapján az is megtörténhet, hogy az NMHH a következő, várhatóan még az idén meghirdetendő aukcióba bevonja a szolgáltatók által használt, de még le nem járt frekvenciákat is. Ez nem az érvényes használati jogok azonnali visszavonását jelenti, hanem azt, hogy ha az adott frekvenciára egy azt addig még nem használó operátor licitál sikeresebben, akkor amolyan elővételi jogot szerez rá, miközben ténylegesen csak azt követően veheti használatba, hogy lejár a spektrumra vonatkozó korábbi használati határidő.

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.