Bár már előtte is ő vezette ténylegesen a céget, pénteken éppen egy éve, hogy Steve Jobs lemondásával Tim Cook vette át az Apple vezetését. Az új iPhone és iPad szeptemberi bemutatója előtt ismét a cupertinói cégen a világ szeme.
Éppen egy esztendeje, hogy Steve Jobs levélben jelentette be, lemond vezérigazgatói posztjáról, mivel feladatait már nem tudta "az elvárásoknak megfelelően" ellátni. A nem sokkal később elhunyt ikonikus alapítója helyett a cég vezetését hivatalosan is Tim Cook vette át, aki már 2011 elejétől igazgatta a betegszabadságra vonult Jobs helyett a céget. Bár Steve Jobs állapotáról már addig is sok találgatás látott napvilágot, a befektetők mégis rosszul reagáltak a hírre, és a cég papírjainak értéke 6 dollárral esett vissza.

A legértékesebb cég Az elemzők az azóta eltelt egy év során soha nem hagyták ki a lehetőséget, hogy összehasonlítsák Tim Cookot az előző vezérrel, és azt találgatták, hogy sikerül-e továbbvinnie azt a lendületet, amely az Apple-t a világ egyik, ha nem a legsikeresebb vállalatává tette a 2000-es években. Ha ismét csak a számokat nézzük, akkor a válasz eddig egyértelműen pozitív: az Apple részvényárfolyama az elmúlt évben 44 százalékkal emelkedett, és ezzel a világ legértékesebb vállalatává tette a céget.

Bár az már az első pillanattól kezdve világos volt, hogy Tim Cook egészen más habitussal rendelkezik, mint a rendkívül arrogánsnak tartott és ellentmondást nem tűrő Steve Jobs, akadnak olyan vélemények, amelyek szerint véglegesen idén szeptemberben léphet ki elődje árnyékából, amikor bemutatják az új iPhone-t és várhatóan egy, az eddiginél kisebb képernyővel rendelkező iPad-et is. Az újrafényezett termékektől az elemzők egy minden eddiginél ragyogóbb év végi hajrát várnak. 

Carolina Milanesi, a Gartner elemzője a Cnetnek úgy nyilatkozott, hogy az Apple már eddig is nagyon jó évet tudhat maga mögött, de óriásiak az iPhone 5 szeptember 12-re (más források szerint 21-re) várt bemutatójával kapcsolatban. Hozzátette: az Apple egy olyan időszakban tudott továbbra is fókuszált maradni, amikor nagyon könnyen eltéríthették volna a céget külső kényszerítő tényezők. 

Perben és haragban A legfontosabb ilyen külső tényező talán az Apple jogi stratégiája, amely az elmúlt évben még a korábbiaknál is agresszívabb volt. A vállalat szinte valamennyi riválisával - mint a HTC, a Motorola vagy a Samsung - perben áll a szabadalmai miatt. Ezek közül leginkább a Samsunggal folytatott háború tűnik a legkockázatosabb, mert miközben az Apple a dél-koreai céget szabadalmainak ellopásával vádolja, közben sokmilliárdos partnerség is van a két cég között, mivel a Samsung az almás cég egyik legnagyobb beszállítója.

A cégvezető nyilatkozata szerint az nem megy, hogy az Apple végez innovációt az összes okostelefongyártó helyett, mindenki másnak is meg kell dolgoznia a sikerért. Cook számlájára lehet írni, hogy a jogi csatározások közepette háromszor is találkozott a Samsung vezérigazgatójával, de a tárgyalások nem vezettek eredményre.

A másik legtöbbet kritizált terület a marketing: Steve Jobs idejében minden hirdetés és promóciós anyag csak Steve Jobs tudtával és jóváhagyásával készülhetett el, és a promóció középpontjában minden esetben a termékek álltak. Ehhez képest az iPhone 4S  tavaly őszi bemutatójához hírességekkel, így például Samuel L. Jacksonnal készítettek reklámokat, ami sok hűséges rajongónál csapta ki a biztosítékot, mert túlságosan semmilyennek találták. Egy másik reklámkampány pedig kifejezetten ellenszenvesnek, de legalábbis túlbuzgónak állította be az Apple Genius szakértőit, nem csoda, ha rövid idő után vissza is vonták a hirdetést.



Amit Jobs sosem tett volna meg   Ezzel együtt úgy tűnik, hogy a kritikusok egyelőre nem tudnak igazán rosszat mondani Tim Cookról, legfeljebb azt, hogy nem úgy csinál mindent, mint Steve Jobs. Tim Cook az ilyen témák iránt teljességgel érzéketlen Steve Jobs után a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos ügyek iránt is nyitottnak mutatkozott: vezetése alatt első alkalommal hozott nyilvánosságra egy független jelentést az Apple beszállítóiként dolgozó kínai vállalatokban uralkodó munkakörülményekről, és saját maga látogatást is tett, hogy megnézze a Foxconn kínai gyárát. 

Emellett a cég munkatársainak körében adakozási programot indított, és maga is 100 millió dollárt fordított jótékony célokra - ilyet Steve Jobs sosem tett volna. 

A Microsoft és az Amazon is a zsebébe nyúl a franciák kedvéért

Közel 6 billió forintnak megfelelő külföldi befektetés bejelentésére lehet számítani a Versailles-ban rendezett Choose France eseményen, amit nem kis részben a tengerentúli technológiai nagyvállalatok valósítanának meg.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.