Szeptember 15-én Smarter Cities néven rendez konferenciát Budapesten az IBM. A rendezvényen több olyan európai várost mutatnak be, amely a technológia segítségével élhetőbbé vált és a magyar városok számára is példát mutathat.
Két évszázaddal ezelőtt mindössze két város, London és Peking lakóinak száma haladta meg az 1 milliót - ma már több mint 450 ilyen város található a Földön. 1900-ban még csupán a világ lakosságának 13 százaléka élt városokban, 2050-re azonban már ez az arány a becslések szerint 70 százalékra emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a világ városai évente 7 New York-nyi embert fogadnak be.

Jól működő rendszerek | A felgyorsult urbanizációs folyamat óriási feladat elé állítja a városok és azok intézményeinek vezetőit, akiknek meg kell szervezniük az oktatást, az egészségügyet, a közbiztonságot, a tömegközlekedést vagy éppen a közművek fejlesztését és üzemeltetését.

"A Smarter Cities koncepció lényege, hogy a fenntartható városi élethez jól szervezett, jól működő rendszerek szükségesek, melyek az adatok hatékony összegyűjtése, feldolgozása, elemzése és a megfelelő következtetések levonása, illetve fejlesztések meglépése révén érhetők el, legyen szó tömegközlekedésről, egészségügyi ellátó rendszerről, közművekről vagy iskolákról. Az informatika mindezek fejlesztésében megkerülhetetlen" - fogalmazott Pongrácz Ferenc, az IBM Magyarország megbízott vezérigazgatója.

Az IBM Smarter Cities programja keretében arra akarja felhívni a figyelmet, hogy a technológia és az üzleti intelligencia segítségével jelentős eredményeket lehet elérni a városok élhetőbbé tételében. Szingapúrban, Brisbane-ben és Stockholmban például olyan "okos" közlekedésirányító rendszerek működnek, amelyek a forgalmi dugók és ezzel a légszennyezettség csökkentéséhez járulnak hozzá. Egy párizsi kórház olyan integrált betegápolási menedzsment rendszert vezetett be, amellyel a páciensek kórházban tartózkodásának teljes ideje alatt folyamatosan nyilván tartja a velük kapcsolatos információkat.

Európai példák | Ez csak két kiragadott példa arra, az adatelemzéssel milyen eredményeket lehet elérni, az IBM szeptember 15-i budapesti konferenciáján azonban további európai esettanulmányokat ismertetnek az informatikai multicég szakemberei. Az előadók többek között bemutatják, hogy az IBM mérnökei Dublinban, a Galway-öbölben működő kutatóintézetben szenzorok segítségével miként elemzik a valós adatokat a víz minőségéről, hőmérsékletéről vagy a várható természeti jelenségekről.

Egy másik előadásban a 209 ezer lakosú hollandiai Eindhoven városában folyó tesztet ismertetik, amely keretében azt vizsgálják, hogyan befolyásolhatók a sofőrök útválasztási szokásai a közlekedés fejlesztése érdekében. Az érdeklődők emellett meghallhgathatják, hogy  a pármai városvezetés technológiai fejlesztésének köszönhetően miként optimalizálták a városi telekommunikációs erőforrások felhasználását és emelték a közszolgáltatások minőségét.

Az utolsó külföldi példa Máltáról érkezik: a sziget a külföldi olajfüggőség miatt intelligens mérőóra-leolvasást vezetett be, így a közművek kevesebb pocsékolással működhetnek, miközben a közműszámla végösszege jobban közelíthet a szolgáltatás előállításának költségéhez. Az IBM Smarter Cities konferencia délutáni szekcióiban az IBM hazai leányvállalatának üzletágai - üzleti tanácsadás, hadver, szoftver, szolgáltatás - mutatkoznak be.

A rendezvényhez kapcsolódva az IBM egy videópályázatot is indított, amelynek keretében legfeljebb két percben bárki bemutathatja, hogyan lehetne a jelenleginél jobban, hatékonyabban működtetni egy várost, illetve annak intézményeit.

Az IBM angol nyelvű videója az okos közlekedésirányításról

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.