A felhőszolgáltatások robbanásszerű terjedése felgyorsította az adatközpont-építési projekteket is. Számtalan olyan szempont van, amelyet egy ilyen beruházásnál figyelembe kell venni. Ezeket gyűjtöttük csokorba.
Az adatközpontok kialakításakor ma az a cél, hogy a lehető leggazdaságosabb legyen minden szempontból. Nyilván vonzó képletnek tűnik a következő: adatközpont = minél kisebb alapterület + minél nagyobb energiasűrűség + minél nagyobb minősített redundanciaszint. Az alábbiakban összegyűjtöttünk 9+1 pontban, milyen nehézségei vannak a képlet gyakorlati megvalósításának.

1. Hűtés  Az interneten nagyon gyorsan meg lehet találni, hogy ma egy rackbe maximálisan hány fizikai szerver rakható. Soha ne felejtsük el azonban, hogy a hűtéshez körülbelül még egyszer ugyanannyi energia szükséges, mint amennyi a hűtött eszközök üzemeltetéséhez szükséges.
2. Statika  Az épületszerkezetet úgy kell kialakítani, hogy elbírja a rackek, szerverek, hűtő berendezések, generátotok, akkumulátorok, kábelek egyesített tömegét. Ha mindezt kis helyre akarjuk összezsúfolni, értelemszerűen megnő a pontszerű statikai terhelés, ami költségnövekedéssel is járhat.
3. Rendelkezésre állás  A folyamatos üzemhez – redundancia szintjétől függően – legalább egy olyan generátor kell, ami a vezetékes betáplálás kimaradása esetén biztosítja az energiaellátást. Egy nagyobb energiasűrűségű adatközpont esetén nagyon gyorsan eljuthatunk arra szintre, ahol már a generátor és a transzformátorok a „boltban készen kapható” kategória fölé nőnek. Az ilyen generátortok és transzformátorok ára nagyon könnyen elérheti a beruházás összes tőkeigényének harmadát, sőt akár felét is.
4. Üzemanyag  A generátor(ok) méretének növekedésével akár 50-100 litert is elérheti a percenkénti üzemanyag-igény. Ilyenkor – a redundanciaszinttől függően – a szükséges üzemanyag puffer tartály(ok) mérete és tömege is nő. A hatalmas méretű és tömegű tartály(ok) esetében előfordulhat, hogy a kiépítendő betonalap jelentős többletköltséget okoz. Persze lehet benzinkút közelében is adatközpontot építeni.
5. Környezetvédelmi szempontok  Egy nagy méretű adatközpont jelentős hőmennyiséget ad le, amelynek újrahasznosításán érdemes elgondolkodni. Az adatközpont logisztikai helyiségei, a környező lakóépületek, a szomszédos falu vagy akár fóliasátrak fűtése még akár plusz bevételt is jelenthet az adatközpontnak. Ugyancsak érdems számolni azzal is, hogy az előző pontban taglalt üzemanyagtartályok kiépítésénél nemcsak a statikai, hanem a környezetvédelmi követelményeket is figyelembe kell venni.
6. Redundanciaszint  A redundanciaszintet úgy a legkönnyebb megtervezni, ha figyelembe vesszük valamelyik minősítő szerv vagy intézet szabványos követelményeit. Ha „mindössze” a magas rendelkezésre állás a cél, nem kell feltétlenül az adatközpont minden elemének ugyanazt a redundanciaszintet hoznia. A teljes adatközpont ugyanis hozhatja ugyanazt a magas rendelkezésre állási szintet okosan tervezett vegyes redundanciaszintű elemekből is.
7. Minősítés  A minősítő szervezetek természetesen nem ingyen dolgoznak. Arra is figyelni kell, hogy a minősítés során minden paraméternek meg kell felelni.
8. Kábelezés és hűtés  A redundáns kábelezés fizikai kivitelezése jelentősen befolyásolja a hűtés hatásfokát. A felhasznált informatikai eszközöket sok szempont alapján ki lehet választani. A figyelembe veendő szempontok prioritási listájában nem szerencsés az utolsó helyekre sorolni azt, hogy a kialakítandó kábelezés mekkora köteget eredményez racken belül és rackek között, az ugyanis a hűtési költségeknél (lásd az 1. pontot) keményen visszaüthet.
9. Virtuális gépek száma  A felhők világában minden virtuális. Attól azonban, hogy egy gép virtuális, a rajta futó programok licencei nagyon is valóságosak. Nem utolsósorban a hypervisor technológiáknál is a futtatott virtuális gépek számával változik a licencek darabszáma, így az ára is.

+1 A szomszéd fűje  A fenti 9 pont fényében soha nem érdemes azt a hibát elkövetni, hogy elkezdjünk azon rágódni, miért is olcsóbb a szomszéd adatközpontja, ez ugyanis sok esetben „almát a körtével” típusú összevetés lenne. Lehet ugyanazon az alapterületen töredék áron adatközpontot építeni kisebb energiasűrűséggel és alacsonyabb redundanciaszinttel – és fordítva is.


Nálunk építi csúcstechnológiás adatközpontját a CERN
Elkészült az adatközpont iparági fogalomtár

Pénzben fürdeti a digitális ikreket az amerikai kormányzat

A csiptörvény keretei között több száz millió dollárnyi pályázati pénzt osztanak ki a technológia fejlesztésére és szélesebb körű bevezetésére.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.