Akár öt éve írhatták, de csak most fedezték fel azt a "kiberháborús fegyvert", amely Irán és Izrael szinte minden netre kötött gépéről adatokat szivárogtat, de a hazai kutatók szerint már Magyarországon is felbukkant.
Egy független telekommunikációs tanácsadó szervezet, az International Telecommunication Union (ITU) a Kaspersky Lab segítségével azonosított egy kiemelten fontos és veszélyes vírust: a Flame, illetve Flamer névre hallgató kémprogram valóban kémkedik, a szó James Bond-féle értelmében. Már az is durva, hogy minimum kétéves aktivitás után lepleződött le, a mostanra megfertőzött gépek száma pedig még a legendás, az iráni atomprogram megroppantására is képes Stuxnet botnet áldozatainál is hússzor több.

Számítógépesített hadosztály Az ITU szerint azért is tarthatott két évig a lappangó kártevő azonosítása, mert sokáig földrajzilag egy elhatárolt területet, a Közel-Kelet egyes országait támadta. A szakemberek úgy vélik, a főként Iránban és Izraelben (pontosabban Palesztinában) aktív kémprogramot minden bizonnyal nagypályás játékosok írták és terjesztik, így valószínűsíthető, hogy a Flamer is valamilyen állami szervezet megrendelésére készült.

A Flame által jelenleg megtámadott országok (forrás: Kaspersky Lab)

A vírus lényegében minden olyan információt képes ismeretlen gyűjtőhelyek felé továbbítani, ami a megfertőzött gépeken megfordul: a képernyőre kiírt szövegektől a tárhelyeken lévő fájlokon át egészen a hangalapú adatokig bármi lekérhető a segítségével. A titkos irányítók akár azt is megtehetik, hogy a felhasználó tudta nélkül aktiválják a számítógéphez kapcsolt mikrofont vagy bármilyen egyéb hangrögzítő eszközt, és felveszik a környezeti zajokat, például a gép előtt elhangzó beszélgetéseket.

A kártevő azonosítását követően az iráni nemzeti számítástechnikai akciócsoport (igen, náluk tényleg van ilyen) weboldalán Flamer néven azonnal a legmagasabb veszélyességi kategóriába sorolta a vírust, és természetesen igyekezett leszögezni: az eltávolító eszköz hamarosan elérhető lesz.

Az ITU szerint azonban nem lesz egyszerű megfogni a Flamert: egyrészt a legnépszerűbb víruskereső szoftverek mai napon érvényes frissítései sem képesek még azonosítani a fertőzött fájlokat, másrészt eddig is több variánst azonosítottak a kártevőből, így elképzelhető, hogy mire megszületik egy általános megoldás, máris egy gyakorlatilag felismerhetetlen mutáns veszi át az előző verziók helyét.

A kódkészlet például képes rá, hogy a víruskeresők megtévesztésére az érzékelt környezettől függően változtassa az általa használt fájlkiterjesztéseket. Egyes szakemberek szerint akár tíz évbe is kerülhet, míg teljesen megismerik a Flamer működési mechanizmusának minden egyes elemét. Összehasonlításképpen: a szakértőknek nagy fejfájást okozó Stuxnet botnet vírusa 500 kilobájtos programocska volt, ezzel szemben a Flamer 20 megabájtos "tömegpusztító fegyver".

Díszes társaságban A legújabb hírek szerint a Kaspersky sem mérte fel elég jól a vírus elterjedését. A magyar CrySys Labor (amely a Stuxnet tavalyi variánsát, a Duqu-t is azonosította) is elemezte a Flamert, amely egy másik kódrészlet alapján a hazai keresztségben sKyWIper nevet kapott. A CrySys szakértői szerint akár 5-8 éve is fejlődhet a vírus, amelyről időközben kiderült, hogy az ismert célországok mellett Magyarországon is megjelent, de egyebek mellett már Ausztria vagy Oroszország fenyegetettségét is igazolták.

A hazai szakemberek gyors összefoglalója alapján a Symantec is megemlíti Magyarországot a kártevő egyik célpontjaként, és a Sophos is közzétette a legfontosabb tudnivalókat. Érdemes tehát figyelni az adatbiztonsággal foglalkozó cégek oldalait a sokak által "hamarosan" ígért detektáló és eltávolító eszközökért!

Titokzatos rokonai segítik a kiberháborús vírust
Nem sci-fi: már zajlik a kiberháború
Már nem csak nagyvállalatokra lőnek a kiberbűnözők

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.