Az Amazon felhőszolgáltatásának mostani leállása is jól példázza, hogy a felhő kétélű fegyver. Mivel a jövőben egyre kevésbé tudunk meglenni nélküle, ezért jobb tisztában lenni vele, milyen biztonsági kockázatokat hoz a rendszerbe.
A felhő manapság egy gyakran ismételgetett kifejezés, sokan azonban még min nem is tudják pontosan, mit is kell érteni alatta. Tegyünk egy gyors kísérletet arra, hogy csokorba szedjük a felhő fajtáit, tulajdonságait és megértsük, miért is alakíthatja át alapjaiban a biztonságról alkotott elképzeléseinket.

Virtualizáció Valaminek a nem feltétlenül valós hardver alapon nyugvó szoftveres leképezése, mely funkcionalitásban egyezik a valóságos hardver funkcionalitásával. Mit értünk ez alatt? Egy virtuális szerver is végső soron (egy vagy több) valódi szerveren fut, csak szoftver által emulált környezetben, a benne futó (guest, vagy vendég operációs rendszer) szemszögéből viszont csak az emulált hardver látszik. Ugyanez igaz minden más virtualizációra, például a virtuális magánhálózatokra (VPN) is.

IaaS, azaz infrastuktúraszolgáltatás Egyszerűen fogalmazva ez olyan, mint amikor valaki a virtualizált környezetében a virtuális gépeket mások számára (jellemzően pénzért) átadja. Ezt házon belül is szokták alkalmazni, tipikusan a jobb erőforrás kihasználtság és a költséghatékonyság érdekében. Egy sokprocesszoros és rengeteg memóriával, diszkkel felruházott rendszeren, sok egymástól szeparált virtuális gép futhat, akár különböző operációs rendszerekkel, úgy hogy a rendszer összerőforrásait (például CPU idő) az aktuális igények szerint szétosztjuk. Ilyen szervereket ma már bárki bérelhet, az Amazon is ilyen szolgáltató.

PaaS, azaz platformszolgáltatás Olyan szolgáltatás, amikor tipikusan webes felületen egy szoftveres keretrendszert adunk. Például egy webes sales lead kezelő rendszer, ahol a beérkezett megkereséseket tudjuk kezelni, de a kezelés módját nekünk kell beállítani, testre szabni. Ehhez vagy a rendszer webes felületű "összekattogtatós" módszerét használjuk, vagy valamilyen API-n keresztül érjük ezt el, akár a belső CRM rendszerünkkel összekötve.

SaaS, azaz szoftverszolgáltatás
Olyan szolgáltatás, amikor egy valós vagy virtualizált környezetben futó alkalmazást osztunk meg jellemzően http(s) felületen keresztül. Ezt leggyakrabban természetesen elosztott rendszereken tesszük a magas rendelkezésre állás és a megfelelő skálázhatóság miatt; ilyen például egy sok millió felhasználós webes levelező alkalmazás.

Cloud, azaz felhő
Azon technológiák összessége, ami a fent említett technológiákra alapozva nyújt szolgáltatásokat.

Hogy jön ide a biztonság? A felhő kétélű fegyver: mivel a jövőben egyre kevésbé tudunk meglenni nélküle, ezért jobb tisztában lenni vele, milyen biztonsági kockázatokat hoz a rendszerbe.

Szeparáció Hagyományos rendszereinkben jól elkülöníthető, hogy mi található a határainkon kívül és belül. Amennyiben a teljes hálózatunkat magunk üzemeltetjük, megfelelő hálózati elemekkel akár fizikailag is szeparálhatjuk hálózatainkat. Ennek kezdett véget vetni a VPN technológia, de ügyes tervezéssel itt is jól definiálható, mi van kint és bent. Ebbe a rendszerbe jöttek be a cloud szolgáltatók.

Akár PaaS, akár SaaS felhasználók vagyunk, egy, a hálózatunk határain kívül álló szolgáltatáshoz kapcsolódunk, más megrendelőkkel egyetemben ugyanazt a szoftvert/szolgáltatást használjuk. A szolgáltató persze megoldja, hogy csak a saját adatainkat (például leveleinket) érjük el, de a szolgáltató maga hozzáférhet az adatainkhoz. Korántsem biztos azonban, hogy más felhasználó nem talál megoldást, hogy ezeket az adatokat mégis megkaparintsa.

A probléma akkor is fennáll, ha IaaS-t veszünk igénybe. Ilyenkor a virtuális szervereinkre magunk telepítünk OS-t (természetesen a szolgáltatók előtelepítve is kínálnak rendszereket). Az egyes virtuális gépeket a kernel úgynevezett hypervisora segítségével nyújtja, amely az egyes virtuális gépek közötti erőforrás-elosztást végzi. Ennek a hypervisornak a feladata a virtuális gépek különválaszt, tehát, hogy az egyik gép még csak véletlenül se piszkálhassa egy másik memória vagy cpu területét. Mivel a technológia közel sem tökéletes, ezért az ilyen jellegű támadásoknak fennáll a veszélye (keressünk a hypervisor és rootkit szavakra egyszerre).

Adatszivárgás, adatvesztés Ez nem sok különbséget mutat a hagyományos rendszerek adatszivárgáshoz képest! Felhő esetében biztos, hogy a kliensek bárhonnan, akár mobiltelefonról is jöhetnek, tehát elméletben az egész világ a kliensünk lehet.

Cloud elé nem szoktak tűzfalat tenni (hacsak nem egy másik felhőben futó tűzfalat), tehát az esélyünk az adatszivárgásra akár nagyságrendekkel nagyobb lehet. Sajnos ilyen még a legismertebb, felhőben futó nagy közösségi oldalak esetében is előfordul. A megoldás itt csak a megfelelően auditált forrás lehetséges PaaS/SaaS használatakor, tehát olyan alkalmazások futtatása a felhőben, amelyek megfelelően védettek az illetéktelen adathalászok ellen.

Az adatok a rendszer elosztottsága és viszonylag könnyű menthetősége miatt könnyebben menthetők, amit a szolgáltató biztosan meg is tesz, de ettől még nem árt a magunk számára is menteni ezeket az adatokat. IaaS esetén ez megoldható a hagyományos eszközökkel, az PaaS és SaaS esetében viszont ez nehézkesen valósítható meg, mivel a rendszer nem biztos, hogy nyújt erre felületet.

Elborult az Amazon felhője
Kezdik biztonságosnak gondolni a számítási felhőket

Nem biztonságos interfész
Minden cloud szolgáltató ad valamilyen API-t a virtuális szerverek üzemeltetésére. Sajnos ezek az interfészek sem tökéletesek, illetve a tapasztalatok szerint a felhasználók kisebb része használja a legbiztonságosabb beállításokat. A költséghatékonyság oltárán a szolgáltatók pedig hamar beáldozzák az API-k védelmét. A megoldás itt csak a józan ész, illetve a folyamatos tanulás lehet: futtassuk ezeket a távoli hozzáférést adó felületeket biztonságos beállításokkal.

Bitport Höltzl Péter
Bitport Höltzl Péter
Höltzl Péter a BalaBit biztonsági szakértője. 2010-ben az ITBN rendezvényhez kapcsolódó szavazáson a hazai IT-biztonsági piac útmutató szakemberévé választották.

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.