Az elmúlt időszakban egyre gyakoribbá válnak a nemzetközi intézmények elleni kibertámadások, amire az EU a számítógépes bűncselekményekért kiszabható büntetések szigorításával válaszol.
Néhány hónapja Franciaországban hajtottak végre kibertámadást a G20-as pénzügyminiszterek párizsi tanácskozása előtt, a márciusi uniós csúcstalálkozó előestéjén pedig európai intézményeket vettek célba. Nemrég a Citigroup pénzintézet kártyatulajdonosainak adataitszerezték meg, korábban pedig támadás érte a kétfaktoros hitelesítést biztosító SecurID termékeket fejlesztő RSA-t és a hadiipari beszállító Lockheed Martint is. A Sony által üzemeltetett PlayStation Network nemrég szenvedte el a világ egyik legnagyobb szabású adatlopását, legújabban pedig a Valutaalap rendszere került a célkeresztbe.

Az IMF-hez is beköszöntek A The New York Times szombaton számolt be róla, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) rendszerét kifinomult és nagyszabású támadás érte. A vezetőváltással küszködő szervezet szűkszavú közleménye nem tér ki az incidens részleteire és az esetleges károkra, de a különféle források célzott támadásról beszélnek. A személyre szabott adathalász (spear phishing) technikával állítólag az IMF dokumentumkezelő rendszereit vettek célba, és hátsó kaput akartak nyitni a Valutaalap IT-infrastruktúráján.

Mivel a szervezet jelenleg a görög, portugál és ír gazdaság megsegítését célzó programok központi szereplője, nyilvánvaló, hogy rendszerein a piac egészét befolyásoló adatok találhatók. A támadók ugyancsak hozzáférhettek az IMF és az egyes nemzeti kormányok tárgyalásaival kapcsolatos információkhoz, amelyek a Valutaalap egyik illetékese szerint több országban is "politikai dinamitként" működhetnek. Az eset jelentőségét mindenesetre jól érzékelteti, hogy a Világbank az incidens nyilvánosságra kerülését követően azonnal megszüntette az IMF-fel való kölcsönös információmegosztásra szolgáló informatikai kapcsolatot.

Az EU szigorít Az MTI beszámolója szerint az uniós tagállamok pénteken megállapodtak a kiberbűnözőkre kiszabható büntetések szigorításáról, miután az utóbbi hetekben komoly támadások érték különböző európai intézmények, a francia kormány és a Citigroup rendszereit. Amennyiben az Európai Parlament jóváhagyja az új szabályozást, az információtechnológiai rendszerekben történt súlyos károkozás legkevesebb ötévi börtönt jelent majd az elkövetőknek.

Félkész az új európai sütitörvény
Sok milliárd dollár kárt okoz a kalózkodás

Szigorúbb büntetésekkel sújtják a botnetek révén elkövetett törvénysértéseket és az online személyazonosság-lopást, az adathalászat pedig bűncselekménynek számít majd az Unió egész területén. Az uniós igazságügy-miniszterek luxemburgi tanácskozásán azzal kapcsolatban is megegyezés született, hogy felgyorsítják a szervezet rendvédelmi ügynökségén belül a kiberbűnözés elleni egység felállítását célzó igazságügyi és rendőri együttműködést.

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.