A PCI SSC, a bankkártyák biztonságát felügyelő nemzetközi szervezet PCI Security Standards Council oktatásának idei európai állomása Budapest volt, ám a bankbiztonság egyik legfontosabb területét érintő eseményen a hazai érdeklődőket mindössze négyen (!) képviselték. Ennek okán nem árt összefoglalni, mi is a PCI DSS, és hogy áll ennek bevezetése hazánkban.

A PCI DSS napjaink egyik, ha nem a leginkább felkapott IT biztonsági követelményrendszere. A megnevezés a Payment Card Industry (PCI) és a Data Security Standard (DSS) rövidítésekből alakult ki. A szabványt a nagy kártyakibocsátók (Visa, Mastercard, American Express, Discover, JCB) alkották meg 2004-ben, miután a Visa és a Mastercard még 2001-ben, egymástól függetlenül dolgoztak ki bankkártyákkal dolgozó e-boltokra vonatkozó szabványokat. A szabályozás maga igen bonyolult és szerteágazó, ám a célja egyszerű és világos: elősegíteni azt, hogy bankkártyák és azok tulajdonosainak adatai a lehető legnagyobb biztonságban legyenek.

...és mégis szivárog az adat | A szabvány egy több, mint háromszáz pontos direktíva-rendszert takar a bankkártya-elfogadók, bankkártyát használó kereskedők, szolgáltatók számára. Hogy miért van erre szükség egyáltalán? Itthon talán még keveset hallunk a banki adatok kiszivárgásáról, eladott bankkártya-adatokról, számlánként leemelt pár forintokból összegyűjtött milliókról, de nemzetközi szinten élő problémáról van szó. Csak az idei évben 1,8 millió adat szivárgott ki az Egyesült Államok pénzintézeteiből, és amint azt a HP IT-biztonsági tanácsadója, Krasznay Csaba elmondta, minden bizonnyal nálunk is előfordulnak már hasonló esetek, amelyeket azonban még sikerül "megóvni a nyilvánosságtól".

Ha egy ilyen adatszivárgás, adatlopás történik, elvben minden esetben a bankkártya-elfogadóké, bankkártyát kezelő szolgáltatóké a felelősség - a kibocsátó akár 100 ezer eurós büntetést is kiszabhat az elfogadóra, megfejelve 5 eurós kártyaadatonkénti "extrával". És ez még mind semmi a nyomozási, kártérítési költségekhez képest... Tehát amellett, hogy minden félnek jól felfogott érdeke biztonságban tudni a rendszerét, fontos tudni, hogy az elfogadó csak akkor mentesül a büntetés alól, ha a kereskedői megfelelnek a PCI DSS követelményeinek.

A PCI DSS tizenkét pontja | A háromszáz pontnyi szabályrendszert hat fő témakörbe és tizenkét fő követelménybe csoportosíthajtuk, melynek kivonata a következő:

Biztonságos hálózat építése és üzemeltetése
1: A kártyabirtokos adatainak védelméért tűzfalat kell telepíteni és üzemeltetni.
2: Nem szabad a gyártók által használt alapbeállítású rendszerjelszavakat és biztonsági paramétereket használni.

A kártyabirtokos adatainak védelme
3: Védeni kell a kártyabirtokos minden tárolt adatát.
4: A nyílt hálózatokon történő adatátvitel során a kártyabirtokosok adatait titkosítani kell.

Sérülékenység-kezelési program fenntartása
5: Vírusvédelmi megoldásokat kell használni és rendszeresen frissíteni.
6: Biztonságos rendszereket és alkalmazásokat kell fejleszteni és üzemeltetni.

Erős hozzáférés-védelmi megoldások alkalmazása
7: A kártyabirtokos adataihoz csak az férhessen hozzá, akire tartozik.
8: Minden olyan ember, aki hozzáfér a rendszerhez, egyedi azonosítóval rendelkezzen (a hibák és visszaélések későbbi pontos lekövetése érdekében).
9: A kártyabirtokos adataihoz való fizikai hozzáférést meg kell akadályozni (ide tartozik például a csatlakoztatott adatrögzítő eszközök, például keyloggerek elleni védelem).

A hálózatok rendszeres monitorozása és tesztelése
10: A hálózati erőforrásokhoz és a kártyabirtokos adataihoz való összes hozzáférést követni, monitorozni és logolni kell.
11: A biztonsági rendszereket folyamatosan tesztelni kell (például behatolás-tesztekkel, etikus hacking kísérletekkel).

Információbiztonsági szabályzat fenntartása
12: Minden esetben fenn kell tartani és be kell tartatni egy részletes információbiztonsági szabályzatot.

Magyarországon egyelőre elég kevés az auditált szervezet tudunk (a Visa esetében például a Giro Bankkártya és az Euronet), de ha követjük az amerikai trendeket, előbb-utóbb Magyarországon is fejtörést fog okozni több cégnél is a megfelelőség kérdése.
 

Kiberbiztonság – lassan kifutunk az időből

Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.