A piackutató 2020-ig tíz jelentős változást prognosztizál a munka és munkavégzés világában - a vállalatok egyre kaotikusabb környezetre számíthatnak, így jól teszik, ha idejében felkészülnek a közvetlen irányítás elvesztésére és a legújabb trendekre.
Időnként mindannyian észrevesszük, hogy egyre jobban elmosódik a munka és a rajta kívül eső tevékenységek közötti határ. Sokszor maga a munka is kevésbé rutinszerű, kevésbé jól definiált, és minden mindennel összekapcsolódik. A Gartner piackutató egész pontosan azt prognosztizálja, hogy 2015-re a vállalatokon és egyéb szervezeteken belül végzett munka legalább 40 százaléka lesz nem-rutin (non routine) jellegű, ami intenzív megoldáskeresést és változatos problémákat jelent - szemben a 2010-es 25 százalékkal. Ez többek között azzal jár, hogy egyre kevesebbet dolgozunk majd magunkban, és egyre többet "zsinatolunk" egy-egy feladat kapcsán. Gyakrabban leszünk kénytelenek olyasvalakivel együttműködni, akivel amúgy nem állunk szoros munkakapcsolatban, és a külsősök egyre intenzívebb bevonásával maga a vállalat is veszíteni fog korábban megszokott kontrolljából.

Mindezt a technikai feltételek változása is megfűszerezi, hiszen az egyesített technológiák vagy a szimulációs és virtualizációs eszközök mind újfajta képességeket és képzettséget feltételeznek; ezt a vállalatoknak is figyelembe kell venniük, ha idejében fel akarnak készülni a környezetváltozásra. A Gartner pontokba szedte legfontosabb előrejelzéseit; némelyik érdekes, némelyik közhelyes, de elgondolkodni egyiken sem árt.

Rajban minden más | Egyre jobban felértékelődnek a nem automatizálható folyamatok az innováció, a vezetés, az értékesítés vagy akár a tanulás terén, amit nevezhetünk akár emberi tényezőnek is. Például egy életbiztosítás megkötésének folyamata hiába automatizálható nagyjában-egészében, a vonakodó ügyfél rábeszéléséhez az ember saját elemző és interaktív képességeire is szükség van.

A sikeres csoportmunka értéke és ellentételezése is folyamatosan növekszik, de a hagyományostól eltérő keretek között. Már nem azokról az együtt dolgozó emberekről van szó, akik ugyanannál a vállalatnál, gyakran ugyanannál a szervezeti egységnél tevékenykednek, és volt idejük jobban megismerni egymást. Az új trend szerint ezek a csoportok - amelyeket a gartner "rajoknak" nevezett el - gyorsan összeállnak, megtámadnak egy-egy problémát, majd azonnal szét is oszlanak - a Gartner szerint ez természetes reakció az ad-hoc követelmények és feladatok szaporodására, amelyek átveszik a struktúrált, sokszor bürokratikus folyamatok helyét.

Mindenki mindenkivel | Az egymás mellé kerülő emberek gyakran csak felületesen ismerik egymást (weak links), egymástól gyűjtögetik az információkat a harmadik félről. Ebben sokat segítenek a különféle professzionális és közösségi kapcsolati hálózatok, amelyek megkerülhetetlenné válnak, ha az említett rajokból minél több üzleti előnyt akarunk kisajtolni.

Egyre szaporodnak azok az informális csoportok is, amelyek valamilyen közös érdeklődés, hóbort vagy esemény kapcsán alakulnak ki - a Gartner ezeket "kollektíváknak" hívja. Bár az egyes szervezeteken kívül léteznek, így nincsenek közvetlen befolyással annak működésére, esetenként mégis rajtuk múlhat a siker vagy a kudarc. A vállalkozások vezetőinek meg kell szokniuk, hogy a kollektívákat nem irányíthatják, csupán befolyásolhatják; ehhez meg kell érteniük, hogyan működnek, és kik meg kell találniuk a kulcsembereket is. A kollektívák nem csak a piaci hírszerzés fontos eszközei, de segítenek az egyes szegmensek, termékek vagy üzleti stratégiák definiálásában is.

Kerékcsere menet közben | Mivel a nem rutinszerű folyamatok általában informálisak, a Gartner szerint még sokáig nélkülözik a jól meghatározható mintákat. Ezek a minták idővel felbukkannak és megerősödnek majd, igazolva a tevékenységi körök meghatározásának rugalmas megközelítését, ám évekbe telik, mire a befektetett erőfeszítés valóban megtérül. Addig a folyamatok modellje meglehetősen vázlatos marad, amit mindig csak menet közben alakul ki, és a rajok is többet követelnek a résztvevőktől a megszokott, reaktív tevékenységeknél.

A hagyományos minta-alapú stratégiákat lassan amúgy is át kell értékelni, ahogy az üzleti folyamatok egyre kevésbé megfoghatók, a múltbéli teljesítményre épülő, lineáris modellekre egyre kevébé lehet előrejelzéseket alapozni. A Gartner szerint a vállalatoknál sorra bukkannak majd fel azok a dedikált csoportok, amelyek figyelik és értékelik a különféle új minták felbukkanását, forgatókönyveket javasolva a negatív hatások elkerülésére és a kínálkozó lehetőségek kiaknázására.

Összekapcsolva | A legtöbb vállalaton belül már most is a legtöbb folyamat kapcsoaltban áll a többivel, a cégek működése egy rendszerekből álló rendszerre épül, óhatatlanul is csökkentve a közvetlen irányítás hatékonyságát. Ezzel a munkafolyamatok mind a formális, mind az informális kapcsolatok szintjén átlépik az egyes vállalatok határait, ami nem csak a munkavégzésre van hatással, de átértékeli az IT támogató szerepét is. A Gartner előrejelzésének futuriszikus eleme a szimulált (virtuális) környezetek hódítása, ami az adatok sokdimenziós megjelenítését jósolja. Ez nem csak a sokat hivatkozott Különvélemény című filmben szereplő technológiákat jelenti, hanem általában az interaktív megközelítést, az adathalmaz legkülönfélébb paramétereinek manipulációját.

Maga a munkahely is virtualizálódik, amennyiben egyre kevesebben ülnek a vállalat által biztosított irodában a céges íróasztal mellett, és gyakran időzónától függetlenül vadidegen emberekkel kell együttműködniük. A személyes, szakmai és közösségi tér határai elmosódnak, ezzel pedig megjelennek a 24 órás munkanapok és a 7 napos munkahetek. A Gartner szerint a következő évtized legnagyobb kíhívása ennek a helyzetnek a hatékony kezelése lesz. Aki nem tudja majd kezelni a változó elvárásokat és a szaporodó zavaró tényezőket, annak drámai teljesírményromlással kell számolnia, hiszen folyamatosan egyfajta túlstimulált állapotban lesz kénytelen dolgozni - ezt a Gartner információ-túladagolásnak nevezi.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.