A hazai kkv-k hajlandóak technológiába beruházni, de csak akkor, ha biztosra vehető annak a megtérülése. A fő technológiai fejlesztési fókusz a következő években a közösségi média, a menedzsment szoftverek és a mobil.
Versenyre felvértezve címmel készített globális felmérést a kis- és közepes vállalkozások jövőbeni üzleti és technológiai fejlesztési terveiről az Oxford Economics. Az SAP megbízásából készült kutatásban 21 ország – köztük Magyarország – 2100 kis- és középvállalkozás vezetője vett részt.



Innováció mint hívószó Az elemzésből kiderül egyebek mellett, hogy a vállalkozások jövőbeni fejlődése szempontjából a legtöbb országban a még növekvő piacokban rejlő lehetőségeket jelölték meg első számú stratégiai szempontnak, A magyarországi kkv-k viszont az innovatív környezet kialakítására szavaztak – rajtunk kívül csupán Olaszországban vélekednek még hasonlóan.

És hogy mik az ezzel kapcsolatos legnagyobb kihívások? Az erre a kérdésre adott  válaszok nagyobb szórást mutatnak. A nagy országok – Kanada, Németország és Nagy-Britannia – az új földrajzi területeken való működést jelölték meg első helyen. A magyar vállalkozóknak közle a fele viszont leginkább a stratégiai szövetségek és partnerségek létrehozatalára szavazott.
 
Fókuszban a partnerségek Stano Simunek, az SAP regionális partnermenedzsere is azt emelte ki a kutatás eredményeiből, hogy a kkv-k származási országuktól függetlenül a partnerségek kialakítását a legfontosabb kihívások közé sorolták, ha nem is első helyre, mint a magyarok. "Ez is mutatja, hogy a kkv-k szintén hálózatokban gondolkodnak, ahol már a kisebb, agilisabb résztvevők is hatást tudnak gyakorolni egymásra és a piacra" – mondta Simunek. A régiós vezető szerint egy szabvány megoldásokat szállító nagyvállalat is a partnereire támaszkodik, hogy választ tudjon adni az egyedi ügyféligényekre. Az SAP például maga is több mint száz IT-céggel kötött szövetséget a régióban, amellyel nemcsak az elérhető ügyfelek számát, hanem az innovációs képességet is kölcsönösen előnyösen tudták növeli.

Érdekes, hogy a kutatásba bevont két másik visegrádi országban, Csehországban és Lengyelországban elsősorban a technológiai beruházások megfelelő összetételének a meghatározását tartják a legnagyobb jövőbeni kihívásnak.

Versenyelőnyt érő technológiák A
megkérdezettel többsége egyetért azzal, hogy a technológiai fejlesztésnek kulcsszerepe van a növekedésben. A magyarországi cégvezetők kétharmada ugyanakkor – minden bizonnyal a korábbi tapasztalatokból tanulva – ma már csak olyan beruházásokra hajlandó, ahol a világosan látszik a megtérülés, azaz számszerűen kimutatható a (ROI – Return on Investment).

A felmérés öt fő területet emel ki a technológiai fejlesztések szempontjából: az üzleti menedzsment szoftvereket (BMS), a mobilt, az üzleti analitikát (BA), a közösségi médiát és a felhőalapú számítástechnikát. A megkérdezett hazai cégvezetők 61 százaléka szerint ekek közül jelenleg leginkább a közösségi média jelent versenyelőnyt a piacon, ám a mobil csupán 59 százalékkal szorult a második helyre, a felhő pedig 55 százalékkal a harmadikra.

Hozzájuk képest lemeradt BMS és a BA 40, illetve 43 százalékkal szerepel a sorban, de a következő három évben várhatóan az utóbbi kettő jelentősége is megnő. A válaszadók 53 százaléka gondolja ezt az üzleti menedzsment szofvrekeről, 58 százaléka pedig az üzleti analitikai megoldásokról. Ugyanakkor három éves távlatban a megkérdezettek 67 százaléka számít a közösségi média szerepének a növekedésére, 66 százalékuk a mobil megoldásokéra, míg 60 százalékuk a felhőszolgáltatásokéra versenyelőnyt jelentő megoldásoknál.

A magyar kkv-k 28 százaléka egyébként mind a közösségi médiát, mind a mobilt, mind pedig a felhőszolgáltatásokat bérlik, 30 százalékuk viszont, amennyiben kivitelezhető, inkább saját tulajdonra szavaz. Az üzleti analítikai megoldásoknál és az üzleti menedzsment szoftvereknél viszont elenyésző a bérlés, 2, illetve 5 százalék. A cégek közel fele ráadásul egyénileg fejleszti ki ezeket a megoldásokat. 

Kihívások
A kutatás jól mutatja, mit tartanak az egyes technológiai területeken a problémának a magyarországi cégek vezetői. A mobil megoldások területén 47 százalékuk a platformok és az eszközök sokféleségét és ezek burjánzását jelölte meg első helyen. A cloud computingnál 57 százalékuk a megtérülés kiszámítását tartja a legnehezebb feladatnak, sőt 35 százalékuk szerint ma még az is gond, hogy kevesen értik a felhő előnyeit.

Számítanak az MNB hitelcsomagjára a hazai infokom kkv-k
A magyar kkv-knak is érdemes körülnézniük a felhőben

Az üzleti analitikával kapcsolatban 72 százalék látja a legnagyobb kihívásnak annak a biztosítását, hogy a kinyert információk pontosak és megbízhatóak legyenek. A vállalkozások 51 százalékánál komoly feladat az üzleti analitikával összefüggő belső tudás kifejlesztése is.

Vannak kihívások a közösségi média vállalati alkalmazásaiban is. A hazai kkv-k vezetői azt tartják a legnehezebbnek, hogy rávegyék az alkalmazottakat a közösségi oldalak megfelelő használatára. A menedzsment szoftvereknél pedig kritikus pont az új szoftverek integrálása a meglévőkkel – ezt a megkérdezettek 44 százaléka említette az első helyen.

Ami a közeljövő technológiai költéseit illeti, a kutatás Magyarországra vonatkozó fejezete a BMS-t, a közösségi média termékeket és szolgáltatásokat emeli ki, ezekre a cégek vezetőinek a 48 százaléka voksolt, de 45 százalékkal szorosan ott vannak mögöttük a mobil fejlesztések is.

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.