Amikor az új kisvállalkozás már beszerezte a számítógépeket és valamilyen alapszintű hálózatot is kiépített a gépek között, érdemes elgondolkozni azon, milyen extrák segíthetnek a még hatékonyabb kommunikációban és közös munkában anélkül, hogy hatalmas pénzekért kellene bevásárolnunk.
Kisvállalkozásoknak szánt tippsorozatunk korábbi részeiben berendeztük az irodát új számítógépekkel, megnéztük azt is, milyen kategóriájú notebookokat érdemes választani, és megismerkedtünk az alapvető hálózati szükségletekkel is. De mi van akkor, ha az új cég munkatársainak egy része távolról vagy otthonról dolgozik? Milyen lehetőségeink vannak az események hatékony megfigyelésére, ha épp senki nincs az irodában? Hogyan hangolhatjuk össze a fájlok kezelését és tárolását? A hálózat kérdésköre nem feltétlenül zárul be a benti gépek összekapcsolásánál és az internet megosztásánál.

Benézünk az irodába Lassan az alapszintű hálózatokkal kapcsolatban is "divatba jönnek" az eddig jóval nagyobb lélegzetű megoldásoknál alkalmazott távoli hálózatfelügyeleti megoldások, pontosabban ezek "kistestvérei". A Cisco például nemrég jelentette be iOS illetve Android alapú okostelefonokra és tabletekre szánt Cisco Connect Express alkalmazását, amely a Linksys E-sorozatú routereken és az X-sorozatú modemes útválasztókon képes a legfontosabb funkciók távvezérlésére. A telefonos alkalmazásból többek között eszközök adhatók hozzá a hálózathoz, ellenőrizhető a vendéghozzáférés és megváltoztathatók a vezeték nélküli beállítások.


A MyDlink alkalmazás és egy webkamera segítségével bármikor beleshetünk az irodába az okostelefon kijelzőjén át.

Azt is könnyen megoldhatjuk, ha néha távolról benéznénk az irodába. Persze nem a benti kollégák tevékenységének ellenőrzésére gondoltunk, hanem a munkaórákon kívüli "becsekkolásokra", annak ellenőrzésére, hogy távollétünkben sem rabolták ki az irodát. Ha egy folyamatosan rögzítő biztonsági kamerarendszer még túl drága lenne a cég számára, a D-Link DCS-930L személyében egy rugalmas, számítógép-független IP-kamerát is választhatunk. A húszezres árkategóriába eső kis eszközt közvetlenül a router egyik Ethernet-portjára köthetjük, majd a webes mydlink oldalon regisztrálva egy jelszóval védett, biztonságos felületen érhetjük el a kis kamera aktuális képét és hangját. Benézhetünk a mydlink weboldalán bejelentkezve, de akár iOS-ra vagy Androidra letölthető kliensen keresztül is.

Van fájlszerver, nincs fájlszerver Ha egy kisvállalkozás irodájában csupán néhány számítógépet kell összekötni és az internetre "kilőni", egy teljes értékű szervert kissé költséges és felesleges csupán fájltárolás céljára üzembe állítani. A hálózati háttértárak (NAS-ok) azonban segíthetnek abban, hogy a közérdekű céges adatok ne elszórva, az egyes felhasználók gépein teremtsenek káoszt. Akár a router Ethernet-portjára is csatlakozhathatjuk az egy vagy több merevlemez kezelésére alkalmas eszközöket, amelyeket a megfelelő jogosultság-kezelés mellett bárki elérhet az irodán belülről.

A D-Link DNS-320 tökéletes példa egy sokrétű NAS-ra: két fiókos kiépítésével lehetőségünk van arra is, hogy RAID 1 technológiával az egyik merevlemez tartalmát a másikra tükrözzük, így védekezve a hardveres meghibásodás miatti adatvesztés ellen. Az eszköz ráadásul Gigabit-kapcsolattal is csatlakoztatható, így nem kell a csigalassú "bitkolbászt" bámulni fájlok hálózati mozgatásakor. A NAS-on tárolt fájlok emellett nem csak az irodából, hanem azonosítás után interneten keresztül is elérhetővé tehetők, így támogatva a távmunkát.


Egyszerű kezelés, megosztott fájltárolás - a NAS költséghatékony megoldás lehet.

A Cisco Linksys NMH305 sorozatú eszközében már gyárilag megtalálható egy 500 gigabájtos merevlemez, amely mellé egy másodikat is beszerelhetünk. Az előző eszközhöz hasonlóan képes RAID 1 tükrözésre, valamint a Cisco saját MediaHub weboldalán keresztül távolról is elérhetjük a tárolt fájlokat.

A HP kissé más irányból közelíti meg a kérdést, ProLiant MicroServer sorozata hasonló árkategóriában, ám felépítéséve valódi számítógépre emlékeztetve törekszik a kisvállalat mini-adatközpontjának funkcióját megvalósítani. Az akár négy merevlemezt is befogadó konfigurációból létrehozhatunk hagyományos fájltárolásra szolgáló NAS-t, de operációs rendszer telepítésével akár multifunkciós eszközt is faraghatunk az apróságból. A Linuxot és a Windows Server 2008 több változatát támogató MicroServert így akár levelező-és webszerver funkcióban is munkába állíthatjuk.

Vegyünk új notebookot, de milyet?
Hálózzuk be az irodát!
PC-t az irodába:asztali gép legyen, vagy notebook?

Áthidaló megoldás A HP egyébként a kisvállalatok közeljövőjével kapcsolatban is nagy teret ad a felhő alapú megoldásoknak. A CloudSystem Matrix segítségével szolgáltatóknál felépített környezettel lehetőség nyílik arra, hogy a kisvállalatok felhőszolgáltatás formájában alakítsák ki saját informatikai környezetüket. Így akár pár óra leforgása alatt létrehozható egy olyan alap-infrastruktúra, amelynek kialakításához és üzemeltetéséhez sincs szükség az ügyfélnél rendszergazdára. Külföldi tervek és tesztek alapján pedig a SaaS / IaaS / PaaS megoldások után egy új módszer, a LAN-as-a-Service, avagy a Hálózat-szolgáltatás lehet a közeljövő trendje, ahol a kisvállalatok felhő alapú hálózatokat bérelhetnek, akár portonként.

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.