A megtett úttal arányos elektronikus autópálya díjszedési rendszer kiépítésére kiírt közbeszerzési eljárást legalacsonyabb árajánlatával a Getronics nyerte. A cég 34,89 milliárd forintos áron vállalja a feladat elvégzését. A szerződéskötésre várhatóan december 27-én kerül sor.
Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. szeptember végén hirdetmény közzétételével induló, gyorsított tárgyalásos közbeszerzési eljárást írt ki a megtett úttal arányos elektronikus útdíjszedési rendszer hazai kiépítésére, a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépkocsik számára. Mint megírtuk, a társaság az erre jelentkező cégek, illetve konzorciumok közül november elején négyet kért fel ajánlattételre.



Nyert a legalacsonyabb árajánlat
A pályázókkal lefolytatott kétfordulós tárgyalássorozatot követően a Getronics Magyarország Kft. végső ajánlata tartalmazta a legalacsonyabb összegű ajánlatot. A holland tulajdonosi hátterű, elsősorban infokommunikációs szolgáltatásokat végző, 2011-ben 5,8 milliárd forint árbevételt elkönyvelő cég 34,89 milliárd forintért vállalta a rendszer teljes körű kiépítését. Ez kevesebb mint a fele a 75 milliárd forintnak, amit az állam eredetileg szánt volna erre a projektre, de a szeptemberi kormányhatározatban meghatározott összegnél is kevesebb 7,1 milliárddal. A Getronics által kínált technológiai megoldás műholdas nyomkövetésre (GNSS/GPS) épül. 

A beszállítói szerződés megkötésére várhatóan december 27-én kerül sor. A részletes tervek kidolgozását követően a rendszer kiépítése már kora tavasszal megkezdődik. A tervezett menetrend szerint a megvalósítás fontos mérföldkövének számít még a fuvarozók jövő májusában induló előregisztrációja, az új ügyfélszolgálati irodák és értékesítő pontok megnyitása, valamint a tesztüzem június eleji startja. A megtett úttal arányos elektronikus útdíjszedési rendszer tervezett indulási időpontja változatlanul 2013. július 1.

Jogorvoslati kérelmek elutasítva A tenderhez kapcsolódik, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) december 13-án hozott határozatában elutasította az ajánlattevők között szereplő osztrák Kapsch Trafficom AG és a Kapsch Telematic Services Telematikai Szolgáltató közös jogorvoslati kérelmét. A két cég ebben amellett érvelt, hogy a szintén induló China International Telecommunication Construction Corporation részvételi jelentkezése érvénytelen volt. Korábban a CAMPO Consulting Hungaria Zrt. és a szlovák Towercom Infrastructure is jogorvoslati kérelemmel fordult a KDB-hez, de a testület ezek egyikét sem találta megalapozottnak.

A jelenlegi időalapú megoldást felváltó új rendszertől a kormány évi nettó 150 milliárd forint bevételt remél. A díjköteles úthálózat hozzávetőlegesen 6300 kilométer, ebbe az autópályákon és autóutakon kívül az egy- és kétszámjegyű főutak is beletartoznak.

Technológiák pro és kontra
Az elektronikus útdíjfizetésre  jelenleg két technológia, illetve ezek ötvözése ismert. Az egyik a műholdas helymeghatározáson alapul (GNSS), a másik pedig az 5,8 gigaherzes mikrohullámú megoldás (DSRC). Mindegyik rendszerhez a járműben működtetett fedélzeti egységre (On Board Unit – OBU) van szükség. Az utóbbi rendszer a rugalmatlanabb, későbbi bővítése pedig költségesebb.
A műholdas technológiával kialakított e-útdíj rendszer viszont rugalmasan változtatható, nincs szükség leolvasókra és azonosító kapukra, valamint nagy beruházással járó útmenti  infrastruktúrára, amit a mikrohullámú rendszer használ az adatok továbbítására. A GNSS rendszer GSM hálózaton küldi a számlázáshoz szükséges adatokat a központba.  Ugyanakkor a műholdas megoldás a mikrohullámúénál drágább fedélzeti egységet használ.

Nyolcan pályáznak az e-útdíj projektre
Egy hetet sem adtak a 42 milliárdos e-útdíj-tenderre

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.