Állami tulajdonba kerül a hazai készenléti kommunikáció üzemeltetése, a Magyar Telekom 19,9 milliárd forintért válik meg a feladatot ellátó Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt-től. A társaság szeptember 1-jei hatállyal a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) tulajdonába kerül.
A Magyar Telekom szerződést írt alá a Pro-M  Zrt. részvényeinek az eladásáról, a céget a jövőben a kormányzati infokommunikációért felelős, az Ügyfélkaput is működtető NISZ Zrt. birtokolja. A tranzakciós ár 19,9 milliárd forint, ez a részvényeladás mellett magában foglalja a Magyar Telekom által a Pro-M számára nyújtott hiteleket, valamint a Pro-M működő tőke igényét.

A Pro-M Zrt.-t 200 millió forint alaptőkével 2005-ben alapította a Magyar Telekom és az akkor még különálló cégként működött T-Mobile Magyarország, a készenléti szervek lehallgatás biztos Egységes Digitális Rádiórendszerének (EDR) a kiépítésére és üzemeltetésére. A rendszer kiépítését és üzemeltetését 7 évvel ezelőtt az akkori kormány a magánszféra forrásait bevonó modellben (PPP) valósította meg. Az eredeti tervek szerint a 2015-ig szóló megállapodás alapján az állami szervek csak a szolgáltatásért fizetnek, a nettó éves díj 9,3 milliárd forint.



Kormányzati késztetés
A tervezettnél korábban megvalósuló adás-vétel elsődleges oka a kormányzati szervekhez, illetve a közszférához köthető távközlés - beleértve az ehhez kapcsolódó hálózatokat is - államosításának a szándéka. A készenléti rendszerre korábbi hírek szerint az eredetileg szánt 20-22 milliárd forintos beruházás mellett az első öt évben még további 5 milliárd forintot fordított a Magyar Telekom.
Az országos hálózatban jelenleg 270 bázisállomás működik, amely 42 ezer készülék használatának technikai háttérbázisát biztosítják.

Jelenlegi felhasználói van többek között az Országos Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Tűzoltóság szervezetei, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az OMSZ Légimentő Kht., a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Honvédség és a Nemzetbiztonsági Szolgálatok.

Korábban szó volt a felhasználói kör majdani bővítéséről is, ami magában foglalta volna a közüzemi cégeket, az energiaszolgáltatókat, a szakszolgálatokat, a közlekedési társaságokat, vagy magát a Paksi Atomerőmű Zrt.-t is. A rendszer megfelelő hazai bázisa lehet a 112-es hívószámú egységes európai segélyhívó rendszernek is.

Technológiai háttér
Az EDR a 380–400 MHz-es frekvenciasávon működő országos mobil rádió hálózat, amely a Nokia Tetra technológiájára épül. A finn cég ezen üzletágát még a beruházást megelőző időszakban vásárolta meg a francia–német érdekeltségű EADS.

Megálljt parancsoltak a negyedik mobilszolgáltatónak
Androidos mobilokat tesztel az amerikai hadsereg

Az EDR a TETRA technológiával valósult meg, amely mozaikszó a Terrestrial Trunked Radio elnevezés (földi trönkölt rádió) rövidítése. A TETRA egy professzionális felhasználásra tervezett, mobil távközlő rendszer, amely segítségével a csoportkommunikációs szolgáltatások, a mobiltelefon-szolgáltatás, az üzenetküldés és a mobil adatszolgáltatások egyedi kombinációja, egyetlen rádióegységről érhető el.

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.