A 2007-2013-as EU-ciklus értékelése, valamint a 2014-2020-as időszak lehetőségeinek elemzése volt az Információs Társadalom Parlamentjének egyik kiemelt témája.
Tegnap Vályi-Nagy Vilmos infokommunikációért felelős államtitkár beszédével kezdődött, ma pedig tematikus panelbeszélgetésekkel folytatódott a harmadik Információs Társadalom Parlamentje, melynek egyik kiemelt témája volt a 2014-2020-as időszakban a Európai Uniótól érkező mintegy 7 ezer milliárdnyi támogatás infokommunikációs iparágban felhasználható része.

Körvonalazódik az új startégia Vályi-Nagy némi kritikával is illette a kormányzat infokommunikációs politikáját. Mint mondta: stratégiaalkotásban jók vagyunk, ám a megvalósítás általában már közel sem megy gördülékenyen. Azaz még 2010-ben elkészült ugyan a Digitális Megújulás Cselekvési Terv, ám megfelelő források nélkül ez csak terv maradhatott. Ám voltak egyértelmű eredmények is, az államtitkár a gyorsan fejlődő ágazat igényeihez igazított jogszabályi környezetet és a kormányzati informatika konszolidációját említette. Ezeknek a folyamatoknak az első fázisa 2012-ben lezárult, így jelenleg a fejlesztésé és a tervezésé a főszerep. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az IKT olyan iparág, ahol a technológiával együtt a jogszabályi környezet is nagyon gyorsan avul.



(Fotó: Infotér)

Vályi-Nagy bejelentette, hogy elkészült a következő EU-s költségvetési periódusra az IKT-koncepció, és hamarosan társadalmi vitára is bocsátják. A program egyik fontos célja a piac növelése, például azzal, hogy növelik a digitális írástudók számát.

A program négy fő eleme A következő költségvetési ciklusra készülő program négy főbb elemét ismertette is előadásában az államtitkár.

Az első a digitális infrastruktúra fejlesztése. Ez fontos az államnak, és a fontos a vállalatok versenyképességének növeléséhez – hangsúlyozta az államtitkár. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, és ezt a konferencia második napján, a panelbeszélgetésen is megerősítette: az EU által szorgalmazott terv, miszerint 2020-ig legalább 30 Mbps sávszélesség jusson minden uniós háztatatrásba, illetve 100 Mbps minden másodikba, erősen túlzó. Vályi-Nagy úgy véli, 5 Mbps bőven elég ahhoz, hogy mindenki bekapcsolódhasson a digitális ügyintézés folyamatába – és ez is a kormányzat célja. Ennél nagyobb sávszélesség már egyszerűen pazarlás. A mértékletesség már csak azért is indokolt – mondta –, mert az erre fordítandó uniós támogatási keretösszeget csökkentenie kellett az EU-nak, az új időszakban mindössze 1 milliárd eurón osztozik a 27 tagállam.

A második a Digitális kompetenciák fejlesztése. Erre pilotnak tekinthető a jelenleg is futó TÁMOP 2.1.2-es program, amelynek keretében képzésekre lehet pályázni. Ide sorolandó azonban az informatikus- és mérnökképzés is, ami elsősorban a dinamikusan bővülő IKT szektor szakember-ellátásáról hivatott gondoskodni. Ez a szegmens ugyanis még a rossz gazdasági körülmények között is tudott bővülni.

A harmadik elem a digitális gazdaság. Forrásokat kell biztosítani a vállalatoknak K+F+I tevékenység finanszírozásához. Ebben a szegmensben kiemelt támogatás juthat a kkv-knak olyan programokon keresztül, melyek ezeknek az IKT cégeknek a nemzetközi piacra jutását segítik. Ehhez létre kívánnak hozni egy olyan külföldi érdekképviseleti hálózatot is, amely segíti a cégeket a külpiacokon. Ez már csak azért is fontos – mondta az államtitkár – mert a belpiac kicsi, és egy méret felett az már korlátozza a cégek bővülését.

Végül a negyedik elem a digitális állam, amely azt célozza, hogy 2020-ra az intézmények többségében elektronikus ügyintézés legyen. A fejlesztési munka nagyjából a közepén tart – mondta Vályi-Nagy. 2011 őszére elkészült az egységes kormányzati hálózati rendszer, és ezen keresztül kommunikál a teljes kormányzat, mintegy 3500 végpont. A továbbfejlesztés során az egészségügyet, az oktatási szférát, majd harmadik lépésként az önkormányzatokat kívánják bekapcsolni a rendszerbe. A cél, hogy stabil, biztos, védett hálózat legyen, amit olcsón lehet üzemeltetni. 

A részletek A konferencia második napján panelbeszélgetéseken lehetett hallani a részletekről. Az Infokommunikáció 2014-20-ban és a Nemzeti Infokommunikációs Szakpolitikai Stratégia című panelben  először Greinstetter Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkára vázolta fel a 2014-2020-as időszakra vonatkozó kereteket. A nagyjából 7 ezer milliárdos támogatási keret 60 százalékát a kormányzat gazdaságfejlesztésre kívánja fordítani. Ezt célozza a GINOP (Gazdasági INovániós Operatív Program) bevezetése, amely az összes forrás 40 százalékát fedné le, és benne kiemelt szerepet kapna az az informatika

Horkay Nándor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke ugyan multizott egy jóízűt (ad notam jó multi – rossz multi), de szerencsére főleg a lényegre koncentrált. Elmondta, hogy egyelőre nem tudni, pontosan mikor indulhatnak a pályázatok. Ám gőzerővel dolgoznak azon, hogy már 2014 elején legyenek pályázható programok. Legkorábban novemberben lehet benyújtani a partnerségi megállapodást, onnan azonban még pár hónap szükséges ahhoz, hogy az operatív programok is elindulhassanak.



A hatékonyságot segíti, hogy közel felezik a operatív programok számát: a jövőben 7+2 program lesz, és ezekhez egységesebb eljárásrendet (egységes informatikai támogatást és monitoringot) dolgoznak ki. Ő is elmondta, hogy a tudásgazdaságra kívánnak koncentrálni, és az is kimondott cél, hogy felépüljön 20-25 magyar multi.

Ehhez kacsolódóan Prószéky Gábor, a kutatás-fejlesztésben is erősen érdekelt MorphoLogic ügyvezetője a közönség soraiból kérve szót megjegyezte: a kkv-k speciális támogatást igényelnek, azaz figyelembe kellene venni, hogy a kkv nem nagyvállalat kicsiben. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy nem elég néhány céget kitenni az ablakba, hanem az egész ökoszisztémát, a teljes szektort kell támogatni.

Horkay szerint óriási lehetőség Magyarország számára a K+F+I szektor. Mint mondta, az EU 72 milliárd eurót költ ilyen célra a következő hét évben, és fontos lenne, hogy minél többet lehessen megszerezni ebből a támogatásból. Persze a sikerhez az államnak stratégiai partnereket kell találnia, elsősorban az akadémiai és vállalati szférából.

Korszerűbb ügyfél-azonosítást ígér a közigazgatás
E-közigazgatás, digitális szakadék az Infotér konferencia fókuszában
2,6 milliárdból indul az önkormányzati ASP projekt

A panelbeszélgetésen szóba került még a kiberbiztonság is mint az IKT stratégia része. Zala Mihály, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke (KIM) elmondta: a közelmúltban elfogadott infobiztonsági törvény nagyon alaposra sikerült. Bevezetésére van két év év türelmi idő. Viszont kiemelte, hogy nagyon fontos lenne a biztonság emberi oldalának a megerősítése, ami csak oktatással lehetséges.

Horkai közbeszólt, hogy ez része is a fejlesztési terveknek, hiszen a biztonság stratégiai fontosságú. Utalt arra, hogy az uniós tárgyalásokra készített munkaanyagok gyakorlatilag azonnal kikerülnek Brüsszelbe, ami komoly hátrányt jelent a tárgyalásokon.

A panelbeszélgetés végén dr. Szemerkényi Réka, a Miniszterelnökség politikai főtanácsadója, a biztonságpolitikai stratégia főbb pontjait ismertette különös tekintettel a kiberbiztonságra. Úgy vélte, ez olyan jelentős kihívás, amely alapjaiban írja át a biztonságpolitikát.

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.