Üzleti monitort tesztelni alapvetően nem bonyolult feladat. Nem brutális frissítési időket, elképesztő 3D-teljesítményt keresünk, csak kényelmes használatot, valósághű színeket, használható kontrasztot. Az LG IPS224V-ben meg is találtuk mindezt.
Érdekes módon annak ellenére, hogy az IPS kijelzőpanel technológiát a Hitachi már 1996-ban bemutatta, csak mostanában kezdődik igazán a hagyományos (TN) paneleket használó TFT monitorok leváltása. Egyrészt persze azért, mert a technológia azóta több körben finomodott, a színhűség, kontraszt és a betekintési szög terén is egyre szebbek az eredmények. Főként pedig azért, mert mostanra az IPS eszközök ára is teljesen megfizethető kategóriába került - mi az LG IPS4 sorozatának egyik legújabb tagját próbálgattuk, hogy megnézzük, mennyire fekete a fekete, és milyen szögből fakul ki a királykék.

Nézze meg az ember! Az IPS esetében persze némileg működik a "valamit valamiért" elv, mivel a szebb megjelenítés oltárán fel kell áldozni a gyors válaszidőt: a 224V esetében ez konkrétan 14 ms, amely bizony az átlagos TN paneles versenytársak 3-5 miliszekundumos frissítésétől jócskán elmarad. Épp ezért gyors játékokhoz valószínűleg nem ez a monitorcsalád lesz az ideális, itt a szellemképes pörgés sokkal nagyobb bűnnek számít, mint az oldalról is színhű kép - tökéletesen megfelel viszont még olyan munkák elvégzésére is, ahol egész eddig ódzkodtak a TFT monitoroktól a színkezelés vagy a betekintési szögtől függően változó kontraszt miatt.



A teszt idejére a 224V-t egy régebbi, TN panelt használó LG monitor (konkrétan egy E2350) mellé tettük második képernyőként. Már egy teljesen hagyományos Windows desktop megjelenésekor, mindenféle kalibrálás nélkül megdöbbentő volt a különbség, és a szakadék még tovább szélesedett, amikor felállva, vagy épp oldalról néztük a két kijelzőt. Míg a régebbi modellen gyakorlatilag a fej pár centis elmozgatásakor már érezhető volt a színek változása (jellemzően középről kifelé az élénk színek fakulása), a 224V stabilan hozta ugyanazokat a színeket, mint amit szemből látni.

A gyári adatok szerint 178 fokos betekintési szöggel számolhatunk, amit nagy meglepetésre tökéletesen "hozott" a monitor, gyakorlatilag a vékony, a paneltől alig két milliméterre kiálló káváig hajolva sem koptak a színek - valószínűleg ez a pár milliméter jelenti a 180 fokból hiányzó kettőt. Az 5000000:1 kontrasztarány persze ismét a monitoroknál szokásos marketing-túlzás, ám ez semmit nem von le a szemmel láthatóan is kiemelkedően kontrasztos kép előnyeiből.


Szabad szemmel is jól látható a különbség a "maxra húzott" fényerejű és
kontrasztarányú IPS224V (balra) és régebbi kollégája között...

A színhűséget kipróbáltuk képszerkesztési és webdizájn feladatok közben is, szintén a szomszédos, régi monitorral összehasonlítva. Bizony, egy színátmenetes háttérképen az "öreg" (alig két éves) modellen láthatatlan fekete-sötétszürke árnyalatváltozás azonnal, szembeszökően tűnt elő az IPS paneles újoncon, és fotómanipulálás közben is hasonló hibákat küszöbölhettünk ki. Egy photoshopos képszerkesztés közben a színmélységet növeltük, és ami a régi kijelzőn élénk színűnek tűnt, az új monitoron már túlhúzottan szembántó tarkaságnak bizonyult, itt egyszerűen nincs szükség mesterséges beavatkozásba ahhoz, hogy valamit valósághűen színesnek lássunk.

Duplára hangolva A kiváló alaptulajdonságok mellett az LG apróságok terén is ügyesen teszi vonzóvá az új sorozatot. A külső kiképzés stílusos és könnyen szerelhető - a két mozdulattal összepattintható láb helyett akár szabványszerűen falra is csavarozható a lapos eszköz, a hagyományos asztali használat esetén pedig a talp hátuljában található kábel-elvezető tehet jó szolgálatot. Szoftveresen szintén ötletes apróságot kapunk a Dual Smart Solution képében, amely többek között arra képes, hogy két monitor használata esetén a másodlagos eszközön is megjelenítsen egy Windows-tálcát, így minden kijelző alján az ott futó programok csíkjai jelennek meg.



A monitor hátiljára a megszokott D-Sub és DVI csatlakozókon kívül HDMI slit is került, valamint ez utóbbi használata esetén egy audio jacken keresztül vezethetjük tovább a hangot is. Az eszköz saját menüje egyszerű és jól kezelhető, bár a tesztpéldány esetén gyakorlatilag semmilyen külön kalibrálásra nem volt szükség. Ennek ellenére a mellékelt telepítőlemezen tesztprogramokat is találhatunk,

Összességében nagyon pozitív az IPS224V által nyújtott összkép. Az 1920x1080 képpontos, 21,5 hüvelykes képátlójú monitor színeivel, kontrasztjával, tükröződésmentes felületével, külső kialakításával és szoftveres apróságaival együtt jó vételnek számít. A mindössze 25 wattos átlagfogyasztású eszközt jelenleg 40-41 ezer forint környéki árakon lehet megtalálni a hazai üzletekben.

A Samsung búcsút int az LCD üzletágnak
Lassan búcsúzhatunk a megszokott monitorcsatlakozóktól
Brutális felbontású kijelzőt fejleszt az LG

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.