Egy új technológia lehetővé teszi, hogy az érintőképernyő felülete egy változó eloszlású folyadékréteg segítségével "gombokat növesszen" a megfelelő helyeken, majd el is tüntesse azokat.
Az okostelefonok és táblagépek értintésvezérelt felületének egyik legnagyobb hiányossága, hogy nem adja vissza a gombok leütésének érzését a fizikai billentyűzethez szokott felhasználóknak. Ez sokaknak kellemetlen, vagy legalábbis szokatlan dolog, ami megnehezíti a gépelést, ráadásul a kijelzők kis méretével együtt még nehézkesebbé teszi a munkát a mobil eszközökön. A fizikai billentyűzet megtartása viszont még apróbb kijelzőket vagy körülményes, hibrid modelleket eredményez, újabb kompromisszumokra kényszerítve a vásárlókat.

Megy az ötletelés  A problémára eddig többféle megoldás is felbukkant. Ilyen például a rezgő visszajelzés (az úgynevezett "haptic feedback" egyik formája), ami érzékelhető rezgést produkál, ha az ember kiválaszt egy elemet az érintőképernyőn. Mások a QWERTY-elrendezést küldenék a süllyesztőbe, új elképzelés szerint rendezve át a karaktereket, megint mások pedig az érintésalapú vezérlést is lecserélnék, kifejlesztve a háromdimenziós gesztusvezérlést.



Az Apple május eleji szabadalma egy OLED panel és az alá épített, apró piezoelektromos motorok kombinációjáról szól. A némiképp homályos elképzelés szerint a kijelző felülete, illetve annak kontúrja fizikailag is megváltozna, ha valamilyen alkalmazásban előugrik mondjuk a virtuális billentyűzet, és a kiemelkedések a tapintás révén is segítenék az ujjak koordinációját. Hasonló ötletet jegyez a Tactus Technology is, csakhogy – ellentétben az Apple-lel – ők már elkészültek egy koncepciómodellel.

Okos billentyűk  A 2008-ban alapított kaliforniai startup cég egy újabb, folyadékot tartalmazó réteget épített a kijelzőre, amely egyrészt átlátszó, másrészt a vastagsága is elhanyagolható, így nem befolyásolja sem a készülékek méretét, sem az érintésvezérlés minőségét. A folyadék a megfelelő esetben pillanatok alatt összegyűlik a kijelölt pontokon, ami az Apple elképzeléséhez hasonlóan kidomborítja a virtuális billentyűket és más elemeket, aztán nyomtalanul elsimul, ha már nincs rá szükség. 




A Tactus arról még nem árult el részleteket, hogy a technológia milyen gyártóknál, milyen termékekben bukkanhat fel. A startup cég szerint legkorábban a jövő év közepén jelenhetnek meg az első, kereskedelmi forgalomba kerülő modellek, a megoldás felhasználási lehetőségei pedig messze túlmutatnak az okostelefonos pötyögtetésen. A technológia sikere természetesen több dolgon is múlik: ilyen a vele épített kijelzők rugalmassága, a kapcsolódó alkalmazásfejlesztői eszközök lehetőségei, az akkumulátor-üzemidőre gyakorolt hatás, illetve az, hogy ki vásárolja fel vagy perli be a Tactust egy-egy sosem hallott szabadalomra hivatkozva.

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.