Tulajdonképpen hogy lehet a miénk a szoftver, amit Steve Ballmer a héten leleplezett? Lesz dobozos változat is, vagy mostantól kénytelenek leszünk weben előfizetni? Mi lesz a Mac tulajdonosokkal? Összeszedtük a most rendelkezésre álló tudnivalókat az Office 2013 változatairól és licencelési konstrukcióiról.
A Microsoft irodai szoftvercsomagjából eddig kétfélét ismerhettünk. Elsőként természetesen az évtizedek óta létező dobozos változatot - és technikailag ide soroljuk a licenceket és egyéb mennyiségi megoldásokat is, hiszen ezek is egy telepítőlemezzel "kezdődnek". Ebben a megoldásban egyszer kellett fizetni a szoftverért, melyet utána egy gépre (vagy a licencben meghatározott számúra) feltelepítve elvileg "örökké" birtokoltunk és használhattunk. A szoftverek működéséhez nem volt szükség internetre, minden a PC-ről futott (legfeljebb az újabb változatok esetében az aktiválás és a frissítések igényeltek rövid idejű webes elérést).

A másik változatot csak nemrég, az Office 365 és a Web Apps bemutatásakor ismerhette meg a nagyközönség. Ez a másik végletnek számít: a saját számítógépen gyakorlatilag semmi nem fut és semmi nem települ, egy böngészőablakban nyílik meg mindegyik Office program jócskán leegyszerűsített funkcionalitású, webes változata. Az Office 2013 nem véletlenül lő a két véglet közé, hiszen ez a legjobb köztes útvonal a versenytársak által le nem fedett területre.



Csókolom, lehet itt még dobozt kapni? A Microsoft bemutatójában még csak viszonylag érintőlegesen említette, hogyan is lehet majd hozzájutni a legfrissebb Office csomaghoz. A most letölthető próbaváltozat sajátosságai, a SkyDrive integráció és Ballmer hangsúlyos magyarázata miatt sokan attól tartanak, hogy dobozos megoldásra már nem is számíthatnak. A helyzet nem ez, bár a korábbi terjesztési módszeren egyre kisebb a fókusz.

Az 1990-től megszokott módszer továbbra is él, egy egyszeri összeg befizetésével kapunk egyetlen licencet (igaz, a DVD mellett mostantól letöltés formájában is beszerezhetjük ehhez a telepítendőket). Tulajdonképpen ez az egyetlen PC-s felhasználásra jogosító megoldás az, amit Office 2013-nak hívhatunk. Ugyan a bemutatón nem részletezték, ám a Microsoft oldalán található információk szerint a következő kiépítésekben juthatunk ehhez a változathoz: Home and Student 2013, Home and Business 2013, Office Professional 2013, valamint egy másik helyen említett Professional Plus 2013 is várható.

Érdekesség, hogy az általunk is bemutatott tesztváltozat mellett ezt az egyszeres licencet kínáló megoldást is kipróbálhatjuk ingyenesen, a Professional Plus 2013-at ennek a TechNet oldalnak a legaljáról tölthetjük le - figyeljünk azonban arra, hogy ezt a verziót a webes megoldással szemben csak úgy tudjuk használni, ha nincs másik Office a gépen.

Az új terjesztési módszer üzletileg a Microsoft Office 365 márkaneve alá sorolódott be, ugyanis előfizetéses formában értékesítik majd. Az otthoni felhasználóknak szánt Home Premium, a mikrovállalkozásoknak kínált Small Business Premium, a kis- és a közepes vállalatokat célzó ProPlus és a nagyvállalati Enterprise változat használatáért időszakonként (alapvetően havi bontásban) fizetünk, ezért pedig a szoftverek mellett különféle webes extrákat kapunk. A Home Premium mellé például 20 gigabájtos SkyDrive online tárhely jár, valamint havi 60 percnyi Skype telefonhívásra felhasználható kredit.

Egyelőre érdekes, kissé felemás módon oldható meg, ha valahol PC és Mac gépeken is dolgoznánk: Apple gépekre ugyanis az Office 365 alatt nem a PC-n megismert Office 2013 kliensek lesznek elérhetőek, hanem a jelenlegi Office 2011 for Mac és egy nem részletezett frissítés kerül a csomagba. Így ha például van egy olyan öt gépes hálózatunk, ahol három PC és két Mac működik, előfizethetünk egy 5 gépes Office 365 licencre, amit 3 PC-s Office 2013 kliensre és két speciálisan frissített Office 2011 for Mac-re oszthatunk fel.



Web is meg nem is Az Office újfajta terjesztési módszere bátor kísérlet a felhasználási és vásárlási módok megváltozásának kihasználására. A hagyományos, offline működő irodai alkalmazások terén saját magával, a régebbi Office verziókkal küzd leginkább a 2013-as változat (és persze az elenyésző arányú nyílt forráskódú versenytárssal), ezért ebben a szegmensben nehéz gyors csodát csinálni. A teljesen weben futó alkalmazások terén a Google Docs-szal harcoló webes Office 365 próbálkozik félsikerrel.

Épp ezért az új, előfizetéses alapú Office 2013 a lehető legjobb stratégiát követi: középre lő, a kétfajta megoldás hibridjét megvalósítva. A terjesztés és a használat (a SkyDrive szinkronizálásnak, valamint a távolról is elérhető profiloknak köszönhetően) az online világból érkezik, a szoftverek viszont hagyományosan a gépre telepített, teljes értékű változatok. A szakértők szerint okosan a lehető legjobb irányba mozdul így a Microsoft - az persze csak a hivatalos forgalmazás megkezdése után derül ki, hogy a közönség is vevő lesz-e a naprakész módszerre.

Ilyen lett az Office 2013: töltse le ön is!
Október végén jönnek az első Windows 8-as gépek
Mi lesz veled, magyar szoftverpiac?

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.