Az érintőkijelzők divatját erősen meglódította a Windows 8 érkezése. Az okostelefonokon és tableteken megszokott beviteli forma lassan beszivárog a notebookok világába, és még tovább: a Fujitsu kínálatában az érintőképernyők a spájz helyett már az asztali egybegépekben vannak.
Az asztali gépek esetében talán még kissé furcsának tűnhet az érintőkijelző alkalmazása. Talán csak pár év múlva tisztul le, a felhasználók megszokják-e, hogy maguk előtt matassanak egy 20-27 hüvelykes nagy monitoron, majd kicsit később az ujjnyomok között lavírozzanak az egérrel. Viszont több olyan terület is akad, ahol az érintéses vezérlés valóban kitörhet a tabletek világából. Hirtelen felhozott példaként egy háromdimenziós tervező szoftverben valóban hatásos és életszerű lehet az objektumokat kézzel forgatni, a tervek rétegei között ujjmozdulatokkal navigálni, és egy ilyen komplex alkalmazás már meghaladja az érintős kézi eszközök hardveres tudását.

Az asztalokra természetesen legelőször a mobil eszközök világából legtöbbet merítő kompakt egybegépek vihetik el az érintős technológiát: a Fujitsu All-in-One megoldása is a két világ összefésülésében jeleskedik.





Nem gyenge eresztés Aki az egybegépekkel kapcsolatban még a pár évvel ezelőtti gyakorlatra gondol a monitorokba préselt gyenge hardverekkel, limitált használati élménnyel, az Esprimo X913-T esetében kellemesen csalódik. A nagy kijelző alatti stílusos gépházban kiépítéstől függően Intel Core i3 vagy Core i5 processzort és akár 16 gigabájtnyi DDR3 memóriát találunk a hagyományos merevlemez vagy éppen SSD kíséretében.

A nálunk járt modellben egy i5-3470T processzor dolgozott 2,9 gigahertzes órajellel, 2×2 gigabájtnyi DDR3-1600 memória kíséretében. A merevlemez a legolcsóbb konfigurációban elérhető, 320 gigabájtos, 5400 rpm-es WD modell volt, de az árlistában természetesen gyorsabb és nagyobb hagyományos diszkek és SSD opciók is választhatók.

Kívülről a gépházat elegánsan egyszerűre vették a Fujitsu mérnökei. A felülről kissé hajlított megoldás borítása alapvetően fekete polikarbonát, ám az előlapi kezelőszerveknél egy pár centiméteres szálcsiszolt fémfelület díszeleg. A felső panel nagy részét elfoglalják a szellőzésre használt vízszintes nyílások, a felhasználó felőli vékony kereten pedig az alapvető kezelőszerveket találjuk, valahogy úgy, mint egy komolyabb monitoron. Az elrendezés nem véletlen: ezek a gombok alapvetően a kijelző beállítására, az on-screen menü vezérlésére szolgálnak, mellettük középen helyezték el a jól elkülönülő bekapcsológombot.





Bal oldalon egy piros díszcsík alatt két USB 3.0 csatlakozót, valamint egy audio- és egy mikrofon-jacket találunk, valamint egy Kensington lock aljzatot. A hátoldalon két USB 2.0 és két USB 3.0 kapu, egy DVI monitor-csatlakozó, valamint egy gigabites Ethernet port fért el, valamint ide is jutott a szellőzőnyílásokból.

Működés közben egyébként szinte a végletekig csendes az Esprimo X913-T, csupán több erőforrásigényes alkalmazás és folyamat együttes elindításakor generált némi óvatos "szélzajt". Eközben a lefuttatott tesztek szerint az izmosabb asztali konfigurációkat is megszégyenítő eredményeket produkált a rendszer, legfőképp a memóriahasználat terén. A processzorteszteken közepesen erősnek bizonyult az i5-alapokon működő gép, amely még mindig jóval túlmutat a néhány éve megszokott, hardveresen gyengécske egybegépek teljesítményén. A használati élmény egy stabilan üzemelő, gyorsan reagáló, megbízható összképet mutatott, még a jelenlegi összeállítással is, a memória- és merevlemez-opciók kihasználásával pedig már tényleg összerakható egy olyan asztali gép, amely mérföldekkel többre képes annál, hogy exkluzív irodai asztalok díszeként vagy titkárnői gépként funkcionáljon.





Tábla az asztalon A Fujitsu AiO gépének egyik legfontosabb része az érintőkijelző: a 23,1 hüvelykes panel körül kétoldalt és felül 2-2 centis, alul pedig 2,6 centiméteres fekete káva található, erre került a Fujitsu logo is. Az érintőképernyő természetesen azzal jár, hogy a matt kijelzők szerelmeseinek meg kell szokniuk a könnyen becsillanó üveget, mindenesetre a színek és a kontraszt ereje meggyőző. Az 1920×1080 képpontos natív felbontás mellett a Windows 8 kezelőfelületétől a grafikai alkalmazások apró finomságaiig minden részletes és szép rajzolatú, és bár az Intel HD Graphics 2500 vezérlő nem a textúra- és poligonmilliókkal ddobálózó játékokra lett kitalálva, minden más területen (beleértve a HD felbontású videólejátszást is) tökéletesen dolgozik. Az érintésre gyorsan és szaggatásmentesen reagál a panel, amely tíz ujj megkülönböztetésére képes egy időben.

A kijelzőt a gép hátsó szélétől induló, stabil talpra helyezték, amely oldalirányba ugyan nem mozgatható (bár a gép kis mérete miatt ezt megtehetjük az AiO egészével, és máris megoldottuk a problémát), viszont a két zsanérral sokféleképpen pozicionálhatjuk, a függőlegestől a vízszintesen át egészen odáig, hogy a kijelző alját szinte letámasztjuk a gépház elé. Érdekes technológiai trükköt is épített a kijelzőbe a Fujitsu, olyasmit, amivel a Samsung is próbálkozott a Galaxy S III-ban: a gép – elvileg – reagál arra, hogy ül-e előtte valaki. Ezt az Exprimo X913-T esetében egy hangérzékelő biztosítja, amely a hanghullámok visszaverődéséből következtet arra, üres-e a felhasználó széke. (A mozdulatlan irodai alvás ellen viszont nem véd).




Kiegészítőként egy egyedi tervezésű, mikrofonnal kiegészített webkamerát lehet pattintani a kijelző tetejére, ehhez csupán egy dupla csatlakozót rejtő apró panelt kell eltávolítani, így a kamera fixen felhelyezhető az eszköz tetejére.

A Windows 8 Pro változatát futtató tesztpéldány használata során egy sokoldalú, irodai alapeszköznél jóval többre hivatott gépnek ismertük meg az Esprimo X913-T-t, amelynek sikerét már csak az árak befolyásolhatják, ezen a téren viszont egyelőre nincs hivatalos hazai információ.

Munka táblával: Fujitsu Stylistic M532 tablet teszt
Windows 8-as Terminátor: Dell Inspiron 5521 teszt
IFA 2012: egybegépek, érintők, nyolcasok


MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.