Bár a Microsoft legújabb operációs rendszerének bejelentésekor a legtöbb gyártó még kivárt, az idei IFA kiállítás tanúsáéga szerint azóta a legtöbben meggyőződtek arról, hogy erről a vonatról nem szabad lemaradni. Főként úgy, hogy a Windows 8-at két új hardveres sláger-dizájn is erősíti.
Aki követi a berlini IFA kiállítás idei bejelentéseit, leginkább három kifejezéssel találkozhat: Windows 8, hibrid tablet és egybegép. A háromból a két utóbbi kategória persze eddig is létezett, ám úgy tűnik, a legújabb Windows kellett ahhoz, hogy a legnagyobbak is beszálljanak a versenybe. Az IFA -1. napján a Samsung, a Sony és a hibrid tablet megoldást feltaláló Asus jelentkezett "csempés windowsos" hardverekkel, majd a nulladik napon a Dell, a HP és a Fujitsu következett. A hét vége sem maradt hasonló bejelentések nélkül, most épp a Lenovo és az Acer mutatta be újdonságait. A hibrid megközelítés viszont az "ellentábort" is megfertőzte, a cikk végén némi Apple-közeli érdekességről is szót ejtünk.

Ablakok Kínára A PC-piac vezető pozíciójára törő Lenovo sem maradhatott ki a Windows 8-as hardverek áradatából. Egybegépek szintjén három modellt is bemutattak, az IdeaCentre család tagjai már szállításra készen várják az október végén esedékes, hivatalos Windows 8 startot. Az A520 érdekessége az 5 és 90 fok között dönthető, multitouch-képes IPS kijelző: a 1080p felbontású panel 23 hüvelykes átmérőjű. A motorháztető alatt akár i3-tól i7-ig választható, harmadik generációs Intel Core processzorok, akár 8 GB RAM, 1 TB merevlemez és Blu-ray lejátszó dolgozhat igény szerint.



A B340 és B345 modellek azok számára lehetnek érdekesek, akik erősebb grafikus teljesítményt szeretnének (az A520-ban ugyanis csak az irodai munkára, böngészésre, filmnézésre alkalmas Intel HD 4000 chip dolgozik). Alapesetben mindkét B-modell 1 gigabájtos AMD Radeon HD7470A vezérlővel érkezik, ám a B345-ösbe kérhetünk 2 gigabájtos Nvidia GeForce 615-ös kártyát is. Ezektől eltekintve a két gép megegyezik: 21,5 hüvelykes, 1080p felbontású kijelzővel, igény szerint Intel Core vagy négymagos AMD processzorokkal rendelhető.

Notebook-szinten a kínai gyártó a laposabb pénztárcájúakra és a legújabb divatot követőkre egyaránt gondolt. Az olcsóbb kategóriában új IdeaPad S modellek versenyeznek, amelyek kinézetükben kölcsönöznek valamennyit a drágább ultrabookok kinézetéből, ám az ezer dollár fölötti árszint helyett 500 dollárért kerülnek a boltokba. A 2,5 centi vastag, 1,8 kilós eszközök csak kicsit maradnak el az ultrabookok számára megszabott méret- és tömeghatároktól, borításuk azonban speciális, fémmel kezelt műanyag, amely a drágább modellek szálcsiszolt alumínium felületét idézi. A 14 hüvelykes HD kijelzővel érkező modellek Intel Core-i3 és i5 processzorokkal (S300 és S400), vagy négymagos AMD A8-cal (S405) rendelhetők, az inteles variánsokban 500 gigabájtos hagyományos merevlemezzel, míg az AMD-s változatban egy 1 terabájtos merevlemez és egy 32 gigabájtos SSD kombinációjával.



A magasabb árkategóriában új ultrabookokkal és erős multimédiás modellekkel támad a Lenovo. Az IdeaPad U510 egy 15 hüvelykes kijelzővel rendelkező ultrabook, az Intel harmadik generációs Core processzoraival és merevlemez-SSD kombóval. Az Y400 és Y500 főként grafikusok, játékosok és hasonló "power-userek" számára készült: az izmos processzor és grafikuskártya-opciók mellett rendelkezésünkre áll egy cserélhető "UltraBay", amely egyfajta modern mobil keret. Ennek használatával a notebookokna legózhatunk egy további grafikus kártyát, merevlemezt vagy épp hűtőt, aktuális igényeink szerint.



Óriások és törpék Az Acer minden méretben igyekezett valamit villantani: az óriás kategóriában multitouch kijelzővel szerelt egybegéppel képviseltette magát. Az Aspire ZS600 AiO kiállított modellje 23 hüvelykes, de a gyártó szerint több egyéb képernyőméret válik rendelhetővé október végéig. A vékony keretben álló gépben a legújabb Intel Core processzorok dolgoznak maximum 8 gigabájt memória, 2 gigabájtos merevlemez, Dolby Home Theatre 4.1 hangrendszer és DVD vagy Blu-ray lejátszó társaságában.



A gyártó két érintőkijelzős notebookkal is igyekszik a Windows 8 felhasználók kedvére tenni. Egyikük tulajdonképpen egy korábbi modell, az M3 ultrabook érintős változata, amely 15,6 hüvelykes, multitouch-képes kijelzőt kapott a korábbi változat alumínium házába, amelyben igény szerinti Ivy Bridge processzor és Nvidia grafikus vezérlő dolgozik. A V5 Touch modellek már teljesen új fejlesztések: 14 és 15 hüvelykes érintőkijelzővel rendelhetőek, és a hasonló felszereltség ellenére árban valamelyest az M3 alatt lesznek - érdekes módon azonban az Acer egyik modellnél sem részletezte, pontosan milyen összeg kerül az árcédulákra.



Telefon-szinten viszont az Acer egyelőre nem száll fel a Windows 8-járatra, a Liquid Gallant névre keresztelt, duál-SIM készülék Androidot futtat, egyelőre a 4.04-es verziót. A középkategóriás készülékben 1 gigahertzes, egymagos processzor ketyeg 1 gigabájt RAM társaságában, 4,3 hüvelykes kijelzője 960x540 képpont felbontású.



A gyártó a hardvereken kívül saját felhőszolgáltatását is promózta, amely az iCloud óta szintén divattá válik: minden nagyobb név igyekszik elindítani saját megoldását. A fantáziadúsan AcerCloud névre keresztelt szolgáltatás béta módban indul el Európában a napokban, és az összes hasonló kezdeményezéshez hasonlóan itt is fájlokat, mappákat szinkronizálhatunk készülékeink között.

Almás hibridek Érdekes, hogy nem csak a PC-gyártók karolták fel a hibrid tabletek, tehát a billentyűzetes dokkolók alkalmazásának ötletét. A koncepció az iPadek számára is elérhetővé válik, persze nem az Apple saját nevével, hanem kiegészítő-gyártók logóival ellátva. Több vállalat is bemutatott olyan billentyűzeteket illetve billentyű és érintőpad kombinációkat, amelyekkel az iPadet notebook-szerű használatra foghatjuk. Egyes modellek, mint a Zagg megoldása Bluetooth kapcsolatot használnak és "beleállítós" módszerrel helyezhetjük el rajtuk az Apple tabletet, míg mások egy alumínium keret segítségével igazi hibrid notebookká változtatják az eszközt, ilyen például a furcsa nevű Cruxskunk 155 dolláros kiegészítője is.



Egy kicsi és egy nagy: jönnek a Huawei új tabletei
IFA 0. nap: Windows 8-at mindenre!
IFA -1. nap: hibridek, óriások és meglepetések

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.