Amint arról már mi is beszámoltunk, nemrég kiszivárgott pár olyan Microsoft-dokumentáció, amelyekből többek között a Windows 8 funkcióival és fejlesztési irányaival kapcsolatos következtetéseket lehetett levonni. Ezek alapján összegyűjtöttük a nyolcas Windows nyolc újdonságát.
Ahogy azt a leginkább szabadszájú szakértők megfogalmazták, egy jó ideje a Microsoft minden jól sikerült Windowsát egy funkcionalitásában, sebességében vagy kezelhetőségében alulteljesítő változat követi. A sikeres 98 után kritikák kereszttüzébe kerülő Me, a sokáig egyeduralkodó és közkedvelt XP után a gépeken és az eladások terén is nehézkesen teljesítő Vista alátámasztani látszik az elméletet, és ha hinni lehet ennek a folyamatnak, akár attól is tarthatunk, hogy az egyelőre Windows 8 néven ismert következő versenyzővel szintén óvatosan kell bánnunk.

Természetesen a fenti pingpong-elv csupán a szakértők egy részének véleménye, mások szerint a Microsoft a Windows 7 sikerein felbuzdulva keményen dolgozik azon, hogy ne adjon alább a színvonalból. A nemrég nyilvánosságra került prezentációk alapján pedig azt is láthatjuk, hogy jó pár funkció terén igyekeznek elébe menni a trendeknek. Nézzük, miket tehetünk majd meg az új Windowsunkkal, ha valóban minden bekerül a rendszerbe azok közül, amik a tervekben szerepelnek!

Bejelentkezés arcfelismeréssel A dokumentáció azt vetíti előre, hogy 2012-re már teljesen általános lesz a PC-kben a nagy felbontású kamerák és egyéb szenzorok jelenléte. A tervek szerint a Windows 8-at futtató gép képes lesz arra, hogy amikor kamerájával észleli a belépésre jogosult felhasználót, automatikusan, mindenféle jelszó beírása nélkül elindítsa a rendszert. Ráadásul ugyanezt a technológiát használhatjuk arra is, hogy jelszót kérő weboldalakra is bejuthassunk ugyanígy, a Windows által eltárolt belépési információkat a felismert archoz társítva. Már csak az a kérdés: mi lesz az ikrekkel?

A Windows 8 követ bárhová A Microsoft a következő operációs rendszerét gépcentrikusság helyett felhasználó-központúvá teszi, ezért személyes beállításaink, fontosabb adataink, internetes kedvenceink és egyéb hozzánk kapcsolódó információnk akkor is velünk maradnak, ha "gépet váltunk".

A Microsoft víziója szerint mindegy lesz, hogy otthon kapcsoljuk-e be az asztali PC-t, az irodában a notebookot, vagy valahol útközben a (szintén Windows 8-as) tabletet, a bejelentkezés után a megszokott környezet és beállítások fogadnak. Elkezdhetünk egy dokumentumot írni vagy épp egy logikai játékot megoldani az egyik gépen, és a másikon fejezhetjük be: ráadásul az egyik dia szerint a szoftverlicencek is "vándorolhatnak" ilyetén módon a felhasználóval, nem lesznek géphez közve.

Érintős, interaktív ablakok A redmondi vállalat több helyen konkrétan leírja, hogy jobb, érzékenyebb, felhasználóbarátabb érintőképernyőt tervez a jövő Windowsos táblagépeire, mint az Apple iPad megoldása. Ez persze tervnek szép, ám a kijelzők tájolása egyes mobiltelefonokhoz hasonlóan giroszkópos érzékelő segítségével alkalmazkodik a tablet elhelyezkedéséhez, és a környezeti fényviszonyokat észlelő szenzor információi alapján a képernyő fényereje is automatikusan változik majd.

HD multimédia drót nélkül A szórakoztatási formák változása (és persze a Google TV által ígért szolgáltatások) nyomán a Windows 8 is sokat ígér a digitális televíziózás terén. Helyi vagy online filmeket, tévéműsorokat játszhatunk le akár olyan vezeték nélkül kapcsolódó készülékeken is, amelyek éppen jobban megfelelnek a lejátszandó média követelményeinek: egy tabletről vagy kisebb kijelzőjű notebookról elért HD-s videót egy gombnyomással "kiküldhetünk" az ezt fogadni képes televízió képernyőjére, hogy onnan nézhessük azt a filmet, amelyet tulajdonképpen a laptopunk streamel a háttérben.

Microshop Viddmost Az online alkalmazás-katalógust bizony nem a Microsoft találja fel, ám az is tény, hogy az Apple által sikerre vitt, és azóta megannyi más gyártó által alkalmazott modell ma már megkerülhetetlen. Bár másokkal ellentétben a redmondi vállalat az internet és a felhő korszakában is hisz a lokális operációs rendszer fontosságában, lesz dedikált Windowsos AppStore, ahonnan nem csak Microsoft, de mások által fejlesztett alkalmazásokat is letölthetünk - ráadásul egy esetleges újrainstall vagy gépcsere esetén a rendszer megjegyzi, mely szoftvereket vásároltuk és töltöttük már le, így ezek automatikusan újratelepülnek.

A vírus megy, az adat megmarad Vírusok, rendszerhibák, egyéb gikszerek még a legelvakultabb védekezés ellenére is előfordulnak, ilyenkor aztán kénytelenek vagyunk újratelepíteni az operációs rendszert. Bármennyire is tökéletesre igyekeznek faragni a Windows 8-at, ilyesmire mindig lesz példa, ilyenkor azonban nem is az újrainstall által elvett idő fáj a legjobban, hanem az elveszett szoftverek, adatok hiánya. Az új operációs rendszerben egyrészt a feljebb említett módon automatikusan visszatelepülnek az újratelepítés előtti szoftverek, az adatokat (dokumentumokat, képeket és egyebeket) pedig személyes beállítások segítségével olyan karanténba is zárhatjuk,m amely az újratelepítés után is elérhető marad.

Megszabadul a bútól, ha gyorsabban bootol Bármit is mond az a felhasználó, akit a tíz legidegesítőbb Windows tulajdonságról kérdezünk, az első háromban biztosan benne van a lassú rendszerindítás miatti panasz. Bár az átlagos bootolási időt a Vista 40 másodpercéről 27-re redukálták a Windows 7 alatt, a kiszivárgott dokumentáció ennél az aránynál is erősebb csökkentést jósol: a Microsoft most felére szeretné levinni a bekapcsológomb megnyomása és a teljes, működő főképernyő megjelenése közti időt.


Mert hülye azért nem vagyok A Windowsok törzsfejlődése alatt a Microsoft mindent megtett azért, hogy az átlagos felhasználó elől egyre inkább elrejtse a számítógép beállításainak lehetőségét. "Amibe nem nyúlhatsz bele, az kevesebb eséllyel romlik el" - ez lehetett a vezérelv.

A Windows 8-ban a prezentációk alapján változik a helyzet, sokkal nagyobb szabadságot és mélységet kapnak a számítógépek tulajdonosai arra, hogy megértsék és személyre szabhassák a gépükben zajló folyamatokat és a különböző részegységek működését. Új felhasználói felületet kapunk a futó alkalmazások és folyamatok monitorozására és szabályozására, az energiakezelés is kidolgozottabbá válik, és a tapasztalatlanabb felhasználók számára különböző rendszer-segédek, tippek és trükkök állnak majd rendelkezésre a gép részletes testreszabásához.

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.