Az összesen 181 millió forintot kitevő informatikai fejlesztésnek köszönhetően augusztustól a megyei szint helyett már 174 kistérségben lehet az időjárási adatokat vizsgálni és szükség esetén riasztást kiadni.
Elkészült az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) kistérségi szintű időjárási veszélyjelző rendszere, és augusztus 1-jén kezdi el működését - mondta Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az OMSZ keddi sajtótájékoztatóján. Egy uniós pályázat keretében az OMSZ olyan időjárási veszélyjelző rendszert alakított ki, amelyben a riasztásokat régiók helyett kistérségekre, a figyelmeztetéseket pedig megyékre lebontva adja ki. Ezáltal pontosabban behatárolhatók lesznek azok a területek, ahol a feltételek kedvezhetnek valamilyen veszélyes időjárási esemény kialakulásának.

Illés Zoltán azt mondta: az Európai Unió támogatásához 13 millió forint önrésszel járult hozzá az OMSZ, a projekt összköltsége így 181 millió forint lett. Az újítások több mint 90 százalékát számítástechnikai fejlesztések teszik ki, és egy új szuperszámítógépet üzemeltek be. A számítógép felgyorsítja az adatfeldolgozást és -továbbítást, így a megyék helyett mind a 174 kistérségre el lehet végezni a műveleteket.

Frissebb információk Amint arról a Bitport is beszámolt, a riasztási rendszer az IBM által - a KFKI Zrt. közreműködésével - szállított nagyteljesítményű számítógépen fut, amelyet tavaly júniusban helyeztek üzembe. Az IBM System x iDataPlex Cluster szuperszámítógépének maximális számítási teljesítménye 14 ezer milliárd műveletet tesz lehetővé másodpercenként (14TFlops).  

Az új számítógép beüzemelése lehetőséget ad a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású modellfuttatások elvégzésére, valamint az olyan számításigényes módszerek operatív alkalmazására, amelyek kipróbálására addig csak utólag, esettanulmányok formájában volt lehetőség. A fejlesztéseknek köszönhetően a veszélyjelzők hamarabb juthatnak hozzá a legfrissebb meteorológiai információkhoz, segítve a fontos döntés meghozatalát.

Az új veszélyjelzési rendszer kialakításához szükség volt megfelelő adatbázis kialakítására, új, riasztásokat kezelő szoftver kifejlesztésére, új honlap létrehozására és a megnövekedett információmennyiség továbbítását biztosító, stabil informatikai rendszerre.

Riasztás sms-ben Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a sajtótájékoztatón azt mondta: fontos érdek, hogy minél pontosabb, földrajzilag minél behatárolhatóbb információk álljanak rendelkezésre az időjárási jelenségekről, hiszen az országban már többször történtek súlyos események.

Utalt rá, hogy a katasztrófavédelem és az OMSZ évek óta együtt dolgozik a nagyobb tavak vihar-előrejelzésében, fényjelekkel és hangjelzésekkel tájékoztatják a lakosságot, a hajósokat és a fürdőzőket a várható veszélyekről. Az új rendszerről azt mondta: jelenleg tárgyalnak a mobilszolgáltatókkal arról, hogy a riasztásokat sms-ben is eljuttathassák az emberekhez.

Az idő nem lesz jobb, csak a riasztások pontosabbak
Újabb szuperszámítógép áll itthon munkába


Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.