A hatékonyságjavítás és költségcsökkentés érdekében a cégek folyamatosan keresik annak a lehetőségét, hogy miként lehetne átalakítani informatikai infrastruktúrájukat. A következő években várhatóan egyre inkább teret nyer az a modell, amelynél nem a szoftvert, hanem annak funkcióit vásárolják meg internetes szolgáltatásként.

Az amerikai Gartner piackutató cég tavalyi felmérése szerint a szoftverek szolgáltatásként való igénybevétele éves szinten közel 20 százalékkal fog emelkedni az elkövetkező években.

Túlzott konzervatívizmus | A BellResearch kutatása szerint a hazai vállalatok döntéshozóit gyakran az óvatosságon túlmutató konzervativizmus jellemzi ezen a téren, igaz ez az IT szolgáltatások igénybe vételére, a folyamatok kiszervezésére is. Bár vannak olyan szereplők, akik nyitottak a hagyományostól eltérő üzemeltetési konstrukciókra, illetve a komplex IT szolgáltatásokra, a hazai vállalatokra inkább a kevésbé tudatos, jellemzően mindent házon belül megvalósító összkép jellemző.

Az alkalmazásszolgáltatás igénybe vétele, az informatika által menedzselt szolgáltatásokon belül a felső szintet képviseli. A tapasztalatok azt mutatják, hogy bár valamilyen szintű „gépesítést” a vállalatok túlnyomó többsége végrehajtott üzleti folyamataiban, az integrált megoldások használata ritka, még a hagyományos, saját szerveren futó alkalmazások esetében is.

Bár nem lenne szükségszerű, hogy a hosztolt, illetve egyéb konstrukcióban igénybe vett üzleti alkalmazások az „evolúció” magasabb pontján álljanak, mint a hagyományos megoldások, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ritkán kerül sor „nulláról” ASP, illetve szoftverszolgáltatás bevezetésre.

Bár ez a helyzet a globális folyamatokkal, a cloud computing „kicsiben” való megismerésével megváltozhat, a jelenlegi adatok alapján Magyarországon még ritkaságszámba mennek az üzleti szoftverfunkciókat ASP konstrukcióban igénybe vevő vállalatok – derül ki a BellResearch felméréséből.

Kisebbek előnyben | Az előrejelzések szerint várhatóan leginkább a kis- közepes cégek használják majd egyre növekvő számban azokat a szolgáltatásokat, amelyeket beruházás nélkül, havidíj ellenében lehet igénybe venni.

Az új megoldások gyorsan bevezethetők, ami rugalmassá teszi a cégek működését; emellett pedig a modell jól tudja követni a cég méretének, igényeinek változását is. A szolgáltatók között ma már a legnagyobb cégek is jelen vannak, a Google-től a Microsoftig.

Az út elején | Tavaly a Magyar Telekom T-Systems vállalati üzletága is megjelent a Virtualoso szolgáltatásaival, amelyeket havidíjas konstrukcióban kínálnak. A Virtualoso néven kínált csomagokban akár bérelhető virtuális szervert , telekonferencia szolgáltatást, csoportmunka és levelező rendszert, mobile e-mail szolgáltatást is kínálnak beruházás nélkül, havidíjas rendszerben. Király István, a Magyar Telekom vállalati üzletágának (T-Systems) marketingigazgatója a Bitportnak korábban úgy nyilatkozott, hogy ezekből a 2009 második felében indult szolgáltatásokból származó bevételek a felfutás elején tartanak, ugyanakkor ők is hisznek az előrejelzéseknek, amelyek a következő években erős növekedést jósol ezen a piacon.
 

 

Az informatikai alkalmazásszolgáltatás (ASP – Application Service Providing) lényege, hogy a szolgáltató az interneten keresztül teszi elérhetővé ügyfelei számára az igényelt informatikai alkalmazásokat, amelyekért az ügyfelek meghatározott díjat, általában havidíjat fizetnek. Ezeket a szolgáltatásokat nem kell megvásárolni, hanem azt a szolgáltató, a hoszting partner működteti saját infrastruktúráján (hosztolt szolgáltatások). A felhasználó egy internet oldalon keresztül rendelheti meg, módosíthatja, illetve használhatja a kívánt szolgáltatásokat.

Az ASP-modell egyik esete, amikor a szolgáltatás tárgya alkalmazások (szoftverek) biztosítása a felhasználónak (SaaS - Software as a Service).

 

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.