Az Apple júniusi fejlesztői konferenciáján a frissülő termékvonalak és új megjelenési időpontok mellett az is kiderült, hogy nem csak a Google próbálja a maga képére formálni az internetet.
A San Franciscó-i Apple Worldwide Developers Conference rendezvényén bemutatkoztak a gyártó aktuális újdonságai, kezdve MacBook laptopok legújabb kiadásaival. A MacBook Air gépek a korábbinál is vékonyabbak lettek, miközben HD FaceTime kamerával és új USB porttal szerelték fel őket, opcióként kínálva a nagyobb memóriát és háttértárat. A sorozatban már megjelentek az Intel Core i7 processzorai is, a Sandy Bridge mikroarchitektúrát pedig leváltották az Ivy Bridge chipek, csakúgy, mint a MacBook Pro esetében. A Pro termékvonal szintén karcsúbb lett, de a 15 hüvelykes modellek valódi attrakciója a 2880×1800-as felbontású Retina kijelző.


A legkisebb, 11 hüvelykes MacBook Air ára 999 dollárról indul, míg a 13 hüvelykes MacBook Pro legkevesebb 1199 dollárba kerül – utóbbi a ráncfelvarrás ellenére is olcsóbb lett a korábbi alapmodellnél. Mindkét új sorozat ma kerül forgalomba. A gépekhez nemsokára friss operációs rendszer is érkezik, mivel a korábban már bemutatott OS X Mountain Lion júliusban jelenik meg. A szoftver 19,99 dollárért lesz megvásárolható, ám ingyen juthatnak hozzá mindazok, akik a köztes időszakban rendelik meg új MacBook laptopjukat. A találgatások ellenére a Siri asszisztens továbbra sem bukkant fel benne, a rendszer egyéb jellemzői itt találhatók.

Előmászott a puma is  Az iOS 6 mobil operációs rendszer arzenálját számos kisebb-nagyobb elemmel bővítették. Ilyen például a teljes körű Facebook-integráció, a saját fejlesztésű térképszolgáltatás, a jegyek és belépők tárolására szolgáló Passbook, vagy – OS X-es megfelelőjéhez hasonlóan – az új funkciókkal ellátott Safari böngésző. A felduzzasztott adatbázissal érkező Siri az iOS 6-tal már az iPad táblagépeken is működni fog, és képes lesz a különféle appok közvetlen indítására. Bár a Mountain Liont csak ősszel adják ki, az alkalmazásfejlesztők számára már most hozzáférhetővé tették. A rendszer újdonságai itt olvashatók.



Maga a WWDC szokás szerint vegyes kritikát kapott: egyesek az utóbbi évek legjobb Apple-rendezvénye volt, mások viszont hiányolták azokat a bejelentéseket, amelyekre máskülönben senki sem számított igazán. A frissítéseknél és megjelenési időpontoknál azonban sokkal érdekesebb az a stratégia, amely már elég világosan körvonalazódik a vállalat háza táján, és a fejlesztői konferencián még egyértelműbbé vált: az Apple kis lépésekkel ugyan, de arrafelé halad, hogy minden téren a Google közvetlen versenytársává fejlődjön.

Emelik a tétet  Steve Jobs annak idején háborút ígért a keresővállalat ellen, mivel lopott terméknek tartotta az Android rendszert, illetve a rá épülő okostelefon- és tablet-ökoszisztémát. Ez azóta csak az androidos gyártók, elsősorban a Samsung elleni pereskedésben nyilvánult meg, ami tulajdonképpen megfelel az iparág mai gyakorlatának, így a fenyegetés látszólag beváltatlan maradt. A spekulációk is jórészt arról szólnak, hogy a Facebook mikor és hogyan lesz képes megszorongatni a Google-t. Mostanában nagyon úgy látszik, hogy soha, semmilyen módon; az Apple viszont olyan irányba terjeszkedik, ami idővel a Google alaptevékenységét is érinteni fogja.



A Maps szolgáltatás már nem a Google térképeit használja, a lokális keresés pedig a rivális Yelp rendszerére épül. A Passbook újabb lehetőségeket nyit a mobil fizetésben, ami az Apple elképzelése szerint hűségprogramokat futtató appokra épülne, hasonlóan egyébként a mobil internethasználat fősodrához, ahol a belépési pont többé már nem a kereső lenne. A lassan fejlődő Siri egyelőre inkább érdekes, mint hasznos, ráadásul készségei más motorok és adatbázisok információira alapulnak – ennek ellenére komoly dolog lenne, ha a Bing vagy a Facebook hátszelével, fogyasztható módon ágyazna a válaszai közé fizetett megjelenéseket.

Mobil pénztermeléssel mentené magát a Facebook
Zuhognak az ultrabookok, mint a nyári zápor

Mindez különösen érdekessé válik, ha figyelembe vesszük, hogy az Apple jelenleg is többszáz millió iTunes-fiók fölött trónol, amelyekhez egy-egy bankszámla is tartozik. A WWDC-n bemutatták az iOS-, illetve az Android-telepítéseket ábrázoló diagramot, amelyből kiderül, hogy az Apple felhasználóinak körülbelül 80 százalékánál a mindenkori iOS legfrissebb változata fut, míg a másik táborban mindössze 7 százalékos az Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) elterjedtsége. Ezzel párhuzamosan a Google rendszere csak az eladott készülékek számában vezet, más mutatói – így a jövedelmezőség vagy az alkalmazásfejlesztők aktivitása – elmaradnak az iOS mögött, nem jelentve veszélyt az Apple üzleti modelljére.

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.