A Popular Science magazin rangos díjjal jutalmazta az Android Jelly Bean változatában bemutatkozó Google Now szolgáltatást: az "év fejlesztése" címet korábban olyan nevek szerezték meg, mint a CERN részecskegyorsító, vagy a Mars Curiosity űrjármű. A tudomány szempontjából tehát a Google Now Siribb a Sirinél.
Az internet, a mobil eszközök, a hangfelismerés, a helymeghatározás és a mesterséges intelligencia "ütköztetését" a legtöbben elsőként az iPhone-okon bemutatkozó Siri szolgáltatással ismerhették meg. Az elsőre jól hangzó megoldás azonban a felhasználók nagy részénél megmaradt az érdekes játék kategóriájában, limitált tudása és furcsa hibái mémeket és vicceket ihletnek meg azóta is. Időközben azonban a Google is kifejlesztett valami hasonlót, ami a felhasználók visszajelzése alapján már sokkal komolyabb megoldásnak tűnik. A mostani elismerés pedig végképp bosszússá teheti az Apple szakembereit, hiszen a tudományos élet képviselői szerint is a Google Now számít valódi úttörőnek.

Zselés babot, most! Az Android 4.1-es, Jelly Bean változatában mutatkozott be idén nyáron a Google Now, amely újfajta élményt hozott a mesterséges intelligencia területén. A Popular Science által a szolgáltatás fejlesztőivel készített interjúból többek között az is kiderül, hogy a kezdeményezést a Google térképszolgáltatásával foglalkozó csapat tagjai indították el, akik úgy vélték, a felhasználók aktuális helyzetétől függő információkat kellene megjeleníteni a Maps felületén. A szakemberek szabadidejükben kezdtek foglalkozni az új projekttel, amely végül funkciókat összemosó, sokféle képességet használó mesterséges intelligenciává fejlődött.



A fejlesztők szerint a Google Now lényege mára leginkább a prediktív viselkedés, tehát az a gyakorlat, hogy már azelőtt válaszol bizonyos kérdésekre, mielőtt feltennénk őket. Egy vasútállomáshoz érkezve például automatikusan megmutatja a közeljövőben érkező vonatok részleteit, autós közlekedés közben a forgalmi adatok alapján alternatív útvonalat javasol, és ebédidőben a hozzánk legközelebbi éttermek közül ajánl. Ezen javaslatokhoz ráadásul a felhasználó tartózkodási helyéhez köthető információk mellett egyéb felhasználói szokásainkból is merít adatokat, korábbi kedvenc helyeinket, előzőleg indított kereséseinket és még sok más adatot figyelembe véve.



A Jelly Beant futtató készülékeken a Google Now folyamatosan fut a háttérben, csendben összegyűjtve minden olyan információt - naptárbejegyzésektől a lokációs adatokon át a keresésekig - amelyeket felhasználhat a későbbi "célzott jóslásokhoz". A szolgáltatás ráadásul elég adat birtokában már arra is képes, hogy automatikusan értesítse a felhasználót aktuális javaslatokról: egy tesztelői vélemény szerint "a Siri máris elavulttá vált, mivel a Google Now esetében nem akkor veszem elő a telefonomat, amikor valamilyen ötletem támad, hanem akkor, amikor a telefonomnak jut eszébe valami".

Kérdés persze, hogy a felhasználók hány százaléka fogadja ezt pozitívan, és hányan vannak olyanok, akik úgy érzik, nincs szükségük digitális gardedámra...

Szabadalmakkal végzik ki az úttörőket
Az Android már a magyar beszédet is érti
Lassan indul a Jelly Bean invázió

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.