Novemberben megjelenik a legújabb Amazon Kindle. Ez a Kindle viszont már egyáltalán nem olyan, mint az eddigiek: a könyvolvasó színes, multimédiás, androidos tabletté változott, ami a többi droidos táblagép módszere helyett máshogy támad a piacvezetőre.
Jó ideje keringtek pletykák arról, hogy az Amazon beszáll a táblagépek piacára. Az e-könyvekkel és olvasóikkal bankot robbantó vállalat tabletjéről már többféle információ kiszivárgott, de mostantól felszáll a köd: a Techcrunch újságírója már kipróbálhatta az eddigi könyvolvasók nevét megöröklő Kindle tabletet. Persze ilyenkor azonnal jön az egyértelmű kérdés: ez lesz-e az az eszköz, ami igazán megszorongathatja az iPadet? A legújabb hírek alapján a válasz nem, és mégis igen.

Első látásra A szerencsés újságíró egy órán keresztül játszhatott egy gyártási mintaként funkcionáló új Kindle-lel, és részletesen be is számolt tapasztalatairól. Természetesen szétszedni nem lehetett az eszközt, ám a 7 hüvelykes tablet mögött valószínűleg viszonylag gyors, ám csupán egymagos processzor dolgozik. A háttértár 6 gigabájt, microSD kártyás bővítőhely azonban nincs a készüléken, mint ahogy kamera sem került a tabletre.


A kép csupán illusztráció, mivel a tesztelő által kipróbált készülék úgynevezett
"engineering sample", tehát sorozatgyártás előtti mintadarab volt, amelynek
végső kinézete még helyenként változhat.

Az operációs rendszer Android, bár ez gyakorlatilag szinte észrevehetetlen: az Amazon ugyanis teljesen átalakította az operációs rendszert. Ez sokkal mélyebb belenyúlást jelent, mint az Androidra ráhúzott felületek (például a HTC Sense vagy a Samsung TouchWiz), a tesztelő szerint gyakorlatilag szinte alig lehet észrevenni, hogy a rendszer tényleg a Google-féle alapokra épül. A teljesen sajátos felületen egy alsó, görgethető csíkban sorakoznak a kedvenc alkalmazások, hivatkozások és multimédiás tartalmak, egy felső csíkban pedig az alap készülékinformációk láthatók. Fizikai gomb egyáltalán nincs a tableten, az alapfunkciókat a képernyőre koppintva felugró virtuális gombokkal érhetjük el.

Az alkalmazásokat is "google-telenítették", a Kindle könyvolvasó mellett az Amazon Cloud Player játszik zenét, az Amazon Instant Video Player kezeli a filmeket és klipeket, de még az alkalmazásbolt is az Amazon Android Appstore - a Google saját piacterére mutató hivatkozást a teszidőszak alatt nem sikerült felfedezni. A rendszerről egyébként annyit lehet tudni, hogy valószínűleg a 2.1-es Android változatra épül, de a Google rendszerének frissítéseit is úgy alkalmazzák majd, hogy abból a felhasználó elvileg semmit nem vesz majd észre.

Igen lesz a nemből Az eddigi leírás alapján az olvasók egy része máris rávághatja: a kicsontozott funkciók, hiányzó hardveres lehetőségek miatt mégsem lesz ez iPad-verő. Nos, hardveresen valóban nem, de ha megnézzük az Amazon stratégiáját, láthatjuk, hogy mégis lehet esélye erősebben beleharapni az Apple által dominált tabletpiacba az új Kindle-nek.

A mai tabletpiac 70 százaléka az iPad-é, a maradék harmincon gyakorlatilag az Android-alapú eszközök osztoznak. Eleve már az "megkavarja" a vevőket, hogy sok szereplő próbál egy-egy készülékkel versenyezni, és az sem segít az Androidnak, hogy a hardvergyártók legtöbbje igyekszik alternatív módon, mégis teljesen iPad-szerű élményt és minőséget kínálni.

Ehelyett az Amazon azt a stratégiát alkalmazza, amit a telefonokkal a mobilszolgáltatók már jó ideje sikerre visznek: olcsó alapkészülékkel férkőznek az emberek zsebébe, majd pedig a szolgáltatásokkal és egyéb megvásárolható "mindenfélével" keresnek ugyanannyit (vagy akár többet), mintha az alapkészüléket árazták volna túl. A Kindle-re letölthető könyvek, zenék, filmek a vállalat tervei szerint idővel bőven behozzák a tablet olcsósításával kiesett összegeket.

A 499 dolláros iPad 2 és a hasonló áron kínált aktuális androidos táblagépek mellett ugyanis az új Kindle ára 250 dollár lesz, amiben ráadásul benne foglaltatik a ma még 79 dolláros éves díjért igénybe vehető Amazon Prime szolgáltatás is. Ez több kedvezményt is tartalmaz, például a megrendelt fizikai termékek díjtalan, két napon belüli házhoz szállításának lehetőségét, minimális rendelési összeg nélkül.

Elöntik a piacot az Amazon táblagépei
Elborult az Amazon felhője
Felhőből zenél az Amazon

Másfajta támadás A Kindle tehát azokra céloz, akik nem egy másmilyen rendszerrel szerelt, hardveresen csúcsformára faragott iPad-klónt szeretnének, hanem egy olcsó alapáron beszerezhető, könnyed, de igényes eszközt. A tabletek általános funkciói itt is elérhetőek lesznek, ügyesen összekötve az online vásárlás és a webes médiafogyasztás összes lehetőségével.

Az Amazon Kindle tablet a pletykákkal ellentétben nem egy e-tintát és hagyományos LCD kijelzőt ötvöző hibrid megoldás - ezen a vállalat még mindig dolgozik. Az új táblagép hagyományos lcd-kijelzővel rendelkezik majd. Volt szó arról is, hogy egy 7 és egy 10 hüvelykes kijelzővel szerelt változat is megjelenik, a legfrissebb információ szerint azonban egyelőre csak a kisebb verzió kerül a boltokba. A 10 hüvelykes Kindle megjelenését a kistestvér sikerétől tették függővé, és jó esetben 2012 első felében adnák ki.

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.