A koncepciókat sokan lesajnálják: csupán fantáziadús dizájnerek képzelgései, mondják, pedig az ilyesféle, néha igazán elvadult ötletekből már sok megvalósult fejlesztés bújt elő. Most a manapság felbukkant, izgalmasabb notebooktervekből szemezgetünk.
A technológiai koncepciók alkotói bizonyos szabadságot élveznek a valós fejlesztőkkel szemben abból a szempontból, hogy kizárólag a funkcionalitás felől közelíthetik meg az elképzelt terméket, a konkrét megvalósítás, a technológiai háttér mögéképzelése már nem feltétlenül feladatuk.

Tény, hogy az így születő elmegyakorlatok jó része pont ezért megvalósíthatatlan, ám a legügyesebb tervezők igyekeznek a műszaki megvalósíthatóságot is szem előtt tartani. Az általuk megálmodott koncepciókból pedig valódi termék lehet akár éveken belül is. Minden bizonnyal koncepcióként kezdte az első netbook, az iPad vagy akár az érintéképernyős mobilok is. Nézzünk tehát kicsit a jövőbe, hátha pár év múlva már végleges termékként írunk az alábbiak valamelyikéről!

Egy kijelző egyenlő négy kijelző | Az Intel fejlesztői műhelyének egyik csoportja által elkészített Tangent Bay notebook még kissé túl is mutat az átlagos koncepciókon, mivel egy valóságban is összerakott, működő modellről van szó, ám még csupán egy prototípusról beszélünk, a sorozatgyártás még messzebb van. A noteszgép extrája az a kis OLED kijelző, amely a normál képernyő és a billentyűzet között három apró képernyőt mutat - elég csupán az egyikre ráböknünk, és máris a nagy kijelzőre kerül, míg az addigi képernyőtartalom levándorol az apró OLED panelre.

Ezzel notebookokban is megvalósítható az, amit asztali PC-ken, több monitor alkalmazásával már használnak, ám noteszgépeken ez lenne az első ilyen szintű megvalósítás, ráadásul helyigény és drága megoldások nélkül. A legutóbbi Intel Developer Forumon kiállított modell hatalmas szakmai sikert váltott ki, ebből az elképzelésből talán viszonylag hamar születhet sorozatgyártott modell is valamelyik notebookgyártó kínálatában.


Hajtogatós | Az Asus által támogatott Airo Origami projekt lényege egy ergonomikusabban megtervezett, "kézreállóbb" notebook. Sokan, sokféleképp küzdenek már régóta a tradicionális notebook formával: kihajtható képernyő, alatta sík billentyűzet, és egy csupán félig-meddig kényelmes csuklótámasz - ez a megszokott notebook elrendezés az ősidők óta. Egy ügyes mozgó alkatrész-kombinációval azonban valóban kényelmesen használható gépet kaphatnánk, amely ráadásul összecsukva kifejezetten vékony és stílusos maradhatna.


Kyle Cherry, egy seattle-i ipari tervező még tovább ment a hajtogatás témakörében. A Prime koncepció lényege az, hogy a több ponton megfogatható és megforgatható kijelző-részek különböző pozíciókba hajtogatva más és más funkciójú gépet eredményezhetnek attól függően, mire használjuk. A hagyományos elrendezés mellé felhajthatunk két szélső panelt, ha esetleg grafikai munkát végzünk, de a teljes kijelzőt ráhajthatjuk a notebook alsó felére is, egy tabletszerű, prezentációs célokra használható eszközt kapva eredményül. A tervező szerint a körülbelül 2,7 kilogrammos készülék igazi hordozható grafikai és prezentációs munkaállomás lehetne, árát 3000 dollárra becsüli, ám ez a koncepció még csak képekben létezik.


Csavard fel a notebookot még ma éjjel... | Szintén a helykihasználás, stílus és az új technológiák összeházasításán dolgozik az Orkin Design is, akik a már manapság is fejlesztés alatt álló hajlékony OLED technológiára építik a Rolltop koncepciót. Ez a készülék tulajdonképpen egyetlen nagy, hajlékony kijelzőre alapoz, amely egyfajta "hordozóhengeren" kapna helyet. Ebben lennének egyébként a főbb hardverelemek. A széthajtogatható képernyőt pedig a moduláris felépítés miatt hagyományos, "gépelős" módban a képernyő alsó részén megjelenített virtuális billentyűzettel lehetne használni, de teljesen kiterítve tabletként, letámasztva prezentációs eszközként működhetne.

Az említett hajlékony kijelzők monokróm változatban már léteznek, az LG-nek már van 11,5 hüvelykes, monokróm megoldása, és a színeset is éveken belül ígéri. A Sony pedig színesben valósított meg egy hajlékony, akár egy ceruza köré tekerhető változatot, amely viszont egyelőre maximum 4,1 hüvelykes lehet.


Hagyd otthon a billentyűzetet! | A Freescale SABRE smartbook ötlete a tabletek és az egyes notebookok által használt dokkoló állomások mixeléséből született. A gép maga a hét hüvelykes kijelzőben kap helyet, amelyet elvihetünk magunkkal és hagyományos tabletként kezelhetjük, viszont mikor irodai vagy otthoni asztalunkhoz érünk, az ott pihenő billentyűzetre dokkolhatjuk - az asztali kiegészítővel töltjük is a készüléket, miközben hagyományos noteszgépként kezdhetjük használni.

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.