Tavaly menő volt az ultrabook kategória, legalábbis sokan vágytak rá, de a vékony MacBook Air-klónok még mindig nem robbantottak bankot. A Windows 8 érkezése viszont itt is felforgatta a trendeket, notebookokon sem idegen már az érintőkijelző, de ha az nincs, egy multitouch érintőpad a minimum.
Az Intel már az ultrabook kategória evangelizálásának elejétől különféle arányokat emleget azzal kapcsolatban, hogy mennyi időn belül az eladott notebookokból mennyi lesz az új szabvány szerinti. A piac kissé álmos reakciója azonban rendre felülírja ezeket az elképzeléseket, ráadásul Magyarország ezen a téren is speciálisnak mondható. Egyrészt tavaly sem voltunk kevésbé árérzékenyek, mint máskor, ráadásul folyamatosan ott ül a PC-kereskedelem hátán egy múltból hozott púp. Ahogy az IDC vezető elemzőjével készített interjúnkból is kiderült, még mindig irdatlan beragadt készletekkel kellett hadakoznia a hazai viszonteladóknak és disztribútoroknak, ezért továbbra is sok volt a fél vagy akár egy éves modellek padlóig lenyomott árú akcióját hirdető óriásplakát és akciós újság.

Karcsúsító program
A fentiek ellenére persze több gyártó próbálkozott itthon is ultrabookokkal. A divatfaktorra sokat adó, az átlagnál kissé fizetőképesebb közönség számára vonzó MacBook Air alternatívák kerültek a boltokba, bár igazi sikere azoknak a modelleknek lehetett, amelyek az Intel által szigorúra szabott keretek között is a leginkább egyediek tudtak maradni. A Sony VAIO T13 például ilyenre sikerült, a szabványosság mögül mind külcsín, mind belbecs terén "átjöttek" a japán gyártóra jellemző egyedi stílusjegyek.



A Samsung épp tavaly feküdt rá erőteljesebben a magyarországi notebook-piacra, ultrabookjai közül először a Series 5 egyik modelljét, az NP530UB-t próbáltuk ki. A koreai gyártó a Sonytól eltérően próbálta meg kitolni az ultrabook-szabvány határait, a vastagsági maximum alatt szó szerint egy hajszálnyival sikerült még optikai meghajtót is préselnie a gépházba, de különálló grafikus vezérlőből is fért egy a burkolat alá.



Üzletre hangolva A koreai gyártó a csillogó szépségekre vágyó felhasználók mellett tavaly azokra is gondolt, akik leginkább munkájuk során használnak notebookot. A Series 4 400B2B külsőre visszafogottabb, tudásra azonban teljesen rendben van, kialakításában pedig erősen thinkpadisztikussá vált (többek között az IBM-mel kötött szabadalmi kereszt-megállapodásnak is köszönhetően). Ráadásul a gépházat "brutális menedzserekre" is felkészítették: 110 kilós stressz-teszttel kipróbáltuk, a burkolat valóban kibírja azt is, ha valaki rááll.



Érdekes ez a szinte ipari védelem a munka-noteszek kategóriájában, a mérnökök és tervezők szerint úgy tűnik, egy átlagos üzletember naponta többször megtapossa vagy falhoz vágja kedvenc notebookját. A Dell Latitude E6320 is felkészült a legrosszabbra, a Tri-metal fantázianévre hallgató kialakítás a fémházat egy belső merevítős rendszerrel kombinálja a leejtés, ütődés hatásai ellen.



Támad a nyolcas Októberre a gyártók már a Windows 8 érkezésével voltak elfoglalva. A legtöbben igyekeztek kifejezetten az új operációs rendszerre szabott megoldásokkal jelentkezni, ilyen volt a Dell Inspiron 5521 is. Ez a modell nem érintőkijelzős, bár sokak szerint ez még mindig jó dolog, valahogy egy notebook képernyőjét tapogatni "nem menő". A több ujjat egyszerre érzékelő touchpaddel viszont könnyen kezelhető a Windows 8 új felülete, nem kell az egérkurzorral keresgélni a friss funkciók fellelhetőségét.



Ehhez képest kissé felemás példát is találtunk az átállásra: a Samsung Series 9 ultrabookot jól láthatóan még Windows 7-re hegyezték ki, ugyanis sem érintőkijelző, sem egy multitouch érintőpad nem fért rá az egyébként lélegzetelállítóan és hihetetlenül vékony házra. A papírvékony csodát épp a napokban teszteljük, de az már látszik, hogy a Windows 8 felületén hagyományos touchpaddel egerészni bizony nem épp kényelmes feladat (viszont a notebook külalakja egyértelműen szubjektív tavalyi Bitport-dizájndíjat nyerhetne, ha lenne ilyen díjunk).



Hamarosan szintén tesztpadunkra helyezzük az Asus több Windows 8-as notebookját is, amelyek a hazai bemutató gyors próbái alapján egyáltalán nem küszködnek használati visszásságokkal. A Zenbook Prime sorozat ultrabookjainél egyértelműen el is várjuk ezt a szintet, de érdekes módon a zsebbarát modellek között is odafigyeltek a részletekre. A VivoBook X201 multitouch érintőpaddal, az X202 pedig már érintőkijelzővel használja ki az új operációs rendszer friss kezelőfelületének előnyeit.



Itt pedig már áthajolhatnánk a notebook-tablet hibridek területére, amelyekkel tavaly már kifejezetten sokan próbálkoztak: ezekről azonban külön összefoglalóban emlékezünk meg.

Notebook- és hibrid-hadsereggel támad az Asus
A magyar fáziskésés ellen harcol a Dell
Vásároljon laptopot... vagy ne!


A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.