A Nokia régóta várt új okostelefonját - és rajta a Symbian operációs rendszer harmadik generációját - próbálgatjuk a szerkesztőségben: bár a hazai vonatkozású tartalmakra még október 19-ig várni kell, az első tapasztalatok kifejezetten biztatóak.
Durva érzés lehet úgy fejleszteni egy telefont, hogy közben egyre erősebben érezni a nyomást a vezetőség és a felhasználók irányából egyaránt. Az előzetes írások és szakértői vélemények a lehető legtöbb eshetőségre felkészültek: kifinomult mesterműtől az elkésett, összecsapott próbálkozásig mindenki mást és mást várt. Az első hét használat alapján úgy tűnik, a Nokiának igenis van helye az okostelefon-piacon: a Nokia N8 pár apró furcsaságával együtt is határozottan jól sikerült készülék.

Igényesség minden szinten Már a kicsomagolásnál látszik, hogy a Nokia mindent beleadott: a felszereltség és a körítés láttán a felhasználó úgy érzi, nem csak egy darab vasat kapott a pénzéért, hanem törődést, odafigyelést is. A telefonhoz csomagolt kiváló minőségű, fontópiás (köznapi nevén agybadugós), távvezérlős fülhallgató, USB kábel és hosszabbító, töltő és HDMI kábel mellé részletes magyar nyelvű használati utasítást kapunk minden szükséges lépésről.

Ráadásul a távsegítség itt nem ér véget: a készülék bekapcsolása után gyakorlatilag minden menüpont vagy szekció megkapta a maga beépített, elektronikus használati utasítását. Bármelyik funkciónál akadunk el, máris elolvashatjuk a teendőket és tippeket magyar fordításban.



Az alumínium és a műanyag még sosem volt ilyen egységben


Vékony kliens Az N8 borítása matt műanyag és szálcsiszolt alumínium kombinációja: bár a műanyag matematikailag többségben van a készüléken, mégis nagyon "egyben van" minden, még a plasztik részeket is meg kellett kopogtatni, hogy kiderítsük, nem fémről van-e szó. Érdekesség, hogy hardveresen nem egy kifejezett erőgép az új Nokia: egy 680 megahertzes ARM processzor és 256 megabájtnyi RAM dolgozik a fedél alatt, ám mielőtt ezt bárki kevesellné, nézzük meg, mire képes a készülék. Androidos mobilokba ugyanis valóban kötelező az 1 gigahertzes chip és a több memória, mégpedig a Google rendszerének nagyobb hardveréhsége miatt: a tesztek során a Symbian^3 minden esetben szaggatás vagy lassulás nélkül működött.

A készülék vastagsága 12,9 milliméter, ám ez nem azt jelenti, hogy bumfordi lenne: ez csupán a legvastagabb részén mérhető érték, a 12 megapixeles, Xenon vakus kamera ugyanis a hátlapból kiemelkedő extra felületen helyezkedik el. Ettől eltekintve a telefon kifejezetten lapos, mégis erőteljes kinézetű. A 3,5 hüvelykes érintőképernyő alatt és fölött némelyest ívelt frontoldali kialakítást találunk, ezzel együtt az N8 113,5 x 59,1 centiméteresre sikerült.



A 12 megapixelnek és a Xenon vakunak kell a hely, a "dudor" mégsem szembántó

Szigorúan, de stílusosan Némelyest tanulhatott az Apple dizájnereitől a Nokia fejlesztőcsapata, ugyanis az N8 esetében elfelejthetjük a hátlaplepattintós, SIM-kártyát beügyeskedős, összerakás után néha nyekergős-kattogós világot. A SIM és a maximum 32 gigabájt méretű microSD kártya a készülék bal oldalán két kis kipattintható ajtó mögé kerül, így ezek cseréjénél sincs szükség a telefon szétszedésére. Az akkumulátor ráadásul beépített: a 1200 mAh kapacitású áramforrás cseréje elvben a készülék alján csavarhúzóval megoldható, ám ez a garancia elvesztését vonja maga után.

A készülékben egyébként 16 gigabájt belső háttértár is dolgozik, így összesen 48 GB állhat rendelkezésünkre zenék, képek, filmek tárolására. Mivel az N8 amúgy is a multimédiára van kihegyezve, a videós tartalmak külön prioritást éveznek. Egyrészt a 360x640 képpontos felbontású kijelzőn is kifejezetten színgazdag, kontrasztos visszajátszásra van lehetőség, de az igazi élmény a HDMI port használatával külső eszközre kötni a telefont: a nagy felbontású tartalmak lejátszása is tökéletes, ráadásul még ezt is apró kedvességekkel fűszerezte a Nokia. Az USB átalakítóval ugyanis bármilyen (maximum 4 gigabájtos) USB eszközt csatlakoztathatunk a telefonhoz, és a rajta található filmeket is "kiközvetíthetjük".

Apropó, videó: a beépített fényképezőgép miősége minden várakozást felülmúl. A 12 megapixeles felbontás (ami az N8 esetében egész pontosan 4000x3000 képpontos maximális képméretet jelent) önmagában még jelenthet marketingszagú vakítást, ha a készülékben egy ehhez mérten túl kicsi és gyenge szenzor található: ilyenkor a "megapixel-túltengés" eredménye csupán egy még zajosabb kép.

Az N8 kamerájának 12 megapixele mögé megnövelt szenzor került, ezért a kép élességével, színmélységével kapcsolatban semmilyen kifogás nem merülhet fel, ráadásul a Xenon vaku kifejezetten erős, és a vörösszem-effektus is csökkenthető. Egész ügyes az arcfelismerés, és a kész képeken sem látszanak a más készülékeken gyakran megfigyelhető digitális "utómunka" hatásai. A videós képességek hasonlóan elképesztőek: részletgazdag, életteli filmeket készíthetünk akár 720p felbontásban, percenként 25 képkocka sebességgel.



Ikonok és widgetek szépen megférnek egymás mellett


Harmadik nekifutás A második generációs Symbian kissé túl hosszú ideig regnált a Nokia készülékein, időközben elszáguldott mellette az iOS és az Android is, ezért sokan kíváncsiak a hármas számú versenyző képességeire. Nos, külcsín tekintetében hatalmasat nem változott a Symbian^3, de ez csak az első látszat. A három virtuális képernyőre megannyi apró widgetet pakolhatunk ki, amelyek már ilyen kis formájukban is kifejezetten informatívak: az e-mail alkalmazás már ikon méretben is mutatja az utolsó levelek feladóit és a címek első pár szavát, de ugyanígy valamelyik kezdőlapra hegeszthetjük a legfontosabb kontaktjainkat, egy multifunkciós, ébresztős órát, a Wi-Fi állapotjelzőjét, naptárat vagy épp az elmulasztott események, olvasatlan SMS-ek gyűjtődobozát.

Az N8 egyetlen előlapi "fizikai" gombjával a menüt hívhatjuk elő, ahol a legfontosabb elemek ikonjai mellett tovább barangolhatunk a telepített alkalmazások között. Az új Symbian egyébként némi korlátok között bár, de multitasking-képes, tehát az ezzel együttműködő alkalmazásokat nem csupán "befagyasztva" tárolja el a háttérben, hanem ezek tovább működnek akkor is, ha mással kezdünk foglalatoskodni. A menü gomb megnyomásával egyébként bármikor előhívhatjuk a futó alkalmazások listáját, hogy átváltsunk egy másikra, vagy épp bezárjunk egyet.

Az érintőkijelző kezelése példás: tökéletesen reagál minden az ujjmozdulatokra, és a multitouch is jól használható a weblapok nagyításánál vagy a képgalériákban barangolva. A rendszer gyorsan reagál az ujjmozdulatokra és kattintásokra, egy pillanatig sem érezni, hogy izmosabb processzorra lenne szükség.

A szoftverellátottsággal már úgy sincs gond, hogy még a hivatalos magyar forgalmazás megkezdése és a hazai tartalmak kialakítása előtt próbálkoztunk. Az Ovi Store-ban már az ingyenes alkalmazások között is nagyon sokféle található a böngészőktől a segédprogramokon át a játékokig, telepítésük pedig a lehető legegyszerűbb.

Hosszú kihagyás után támad a Nokia
Jön a Nokia N8, de fogy a türelem
Windows Phone 7 és LG Optimus 7: kipróbáltuk!
Az iPhone kihívói: támadnak az Androidok


Halkan jegyzem meg... Mindamellett, hogy a teszt részeredménye egyértelműen pozitív, pár apró bosszúságot azért sikerült felfedezni. Az egyik a furcsán túlbonyolított Wi-Fi kezelés: a telefonok akkuit  leginkább a vezeték nélküli hálózat használata meríti, ezért a legtöbb okostelefonban ez gyakorlatilag egyetlen gombnyomással kikapcsolható. Az N8-ban ehelyett furcsa kerülő útvonalak, túlbonyolított megoldások vannak ugyanerre: alapesetben automatikusan kutat Wi-Fi jel után a készülék, és a hagyományos értelemben kikapcsolni nem is tudjuk a modult.

Kissé elrejtett módon megmondhatjuk neki, hogy "gazdaságos üzemmódban" működjön (bármit is jelentsen ez), és egy teljesen más menüpontban az automatikus keresést kapcsolhatjuk le, bár ettől az ismert hálózatokat ugyanúgy megtalálja. Érthetetlen megoldás, talán egy gyors szoftverfrissítés hamarosan segít ezen.

Ugyancsak az internetes csatlakozás körüli mizéria az is, mikor és hogyan csatlakozunk a webre - ez ugyanis az átlagos mobilnetes előfizetések esetében igen szűkre szabott játékteret jelent, nem jó a számlán észrevenni, hogy a telefon a háttérben folyamatosan csevegett a világhálóval. Alapesetben ugyan van egy menüpont, amely a "webeszközök offline állapotba" névre hallgat, ám ennek aktiválása után is gyönyörűen frissítettem a Gmail-fiókomat.


A főképernyőkön sok mindent összezsúfolhatunk, mégis áttekinthető marad

Várjuk a folytatást! A teszt első részének összegzéseként mindenképpen pozitív az összhatás. Igényesen összerakott készülék naprakész felszereltséggel és funkcionalitással, az operációs rendszer ugyan nem annyira sokrétű mint az Android, de egyáltalán nem hiányzott belőle semmi a használat közben, ráadásul a kissé gyengébb hardveres motoron is tökéletes, gyors működést produkált.

A folytatást tehát egyrészt a Symbian^3 apróbb hibajavításaival kapcsolatban várjuk (például egy egyszerű Wi-Fi off gombot javasolnék, ha szabad kérni), a lokalizált tartalmakra is kíváncsiak vagyunk, hosszabb távon pedig arra, hogyan folytatódik a Nokia "visszatérése": ezt ugyanis jól kezdték el az N8-cal.

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.