A Nokia bemutatta legújabb okostelefonját, amely az eddig pátyolgatott, ám szerény szakmai sikert arató Symbian^3 és az év végén érkező első windowsos készülékek között megpróbálkozik a MeeGo operációs rendszerrel.
A túl sokáig elhúzott fejlesztés után kiadott Symbian^3 alapú okostelefonok egyelőre sem a szakmai, sem a közönségsikert nem tudták megfelelő mértékben begyűjteni, az első windowsos Nokia telefonokra pedig még valószínűleg az idei év végéig várni kell.

Mit tesz ilyenkor a gyártó, amely nincs épp irigylendő helyzetben, és a köztes időben is szeretne valamit villantani az okostelefon-piacon? Előszedi azt az operációs rendszert, amit először a Symbian miatt mellőzött, majd pedig a Microsoft-partnerség tette parkolópályára. Azt csak a jövő mutathatja meg, hogy a MeeGo csupán egy időkitöltő állomás a Nokia életében, vagy egy váratlan siker esetén továbbviszik a vonalat. Valószínűleg ez a döntés az N9 fogadtatásán áll vagy bukik.


Söprés innen! A 3,9 hüvelykes hajított képernyő csaknem a készülék teljes előlapját elfoglalja, amelyen sokadik nézésre sem találunk semmilyen hardveres nyomógombot, mint ahogy az egy darabból kimart polikarbonát vázat sem csúfítja el egy csavar sem. A minimalisztikus dizájn nem véletlen, a MeeGo 1.2-es változatát teljesen az érintőképernyő speciális kezelésére szabták. Az N9-cel együtt járó új szlogen az eddigi kattintás vagy tapintás helyett a söprés (swipe).


Az okostelefonok különféle képviselőinél megszokhattuk az alkalmazás-ikonokkal vagy widgetekkel telepakolt képernyőket, a MeeGo ezen próbál óvatosan, de első látásra stílusosan változtatni. Három nagy csoportba szerveződnek a lehetőségeink, amelyet tulajdonképpen három - a képernyő széléről vízszintesen vagy függőlegesen - görgethető (pontosabban söpörhető) képernyőn kezelhetünk.

Az egyiken a viszonylag megszokott módon, ikonok formájában elrendezett alkalmazások között böngészhetünk, a következő az összes kommunikációt, jelzést, üzenetet gyűjti össze, míg a harmadikon az éppen futó, vagy nemrég használt alkalmazások között válthatunk egyetlen érintéssel. A három képernyőn belül már hagyományosan, vízszintes függőleges irányban scrollozhatunk, és használhatunk multitouch elemeket is, például a kétujjas nagyítást.


Izmos tégla Az N9-be az eddigieknél erősebb hardvert épített a Nokia - bár a manapság divatos kétmagos csodákat nem múlja felül, ám a MeeGo 1.2 (más néven Harmattan) az előzetes információk szerint jóval erőforráskímélőbb más rendszerekhez képest. Az N9 lelke egy 1 gigahertzes Cortex A8 processzor, melyet 1 gigabájtos rendszermemória támogat. A megjelenítő kezelését egy külön PowerVR SGX530 grafikus gyorsító segíti. Tárhely tekintetében 16 és 64 gigabájt az alsó és felső határ.

A 16:9 képarányú, 854x480 képpontos AMOLED kijelző fölött nem találunk előlapi, videókommunikációra használható kamerát, a hátlapon azonban egy 8 megapixeles, Carl Zeiss optikával felszerelt, autofókuszos "nézőke" figyel, kiegészítve LED-vakuval. Ennek segítségével 720p felbontású HD videókat is készíthetünk, amelyeket természetesen akadásmentesen le is játszik a készülék. Kommunikáció terén a 802.11 a/b/g/n WiFi mellett HSDPA (14,4 Mbps) és HSUPA (5,7 Mbps) és Bluetooth 2.1 között válogathatunk, a tárhelyet microSD kártyával bővíthetjük, de a korábban megismert USB On-the-go segítségével akár pendrive-ok csatlakoztatására is van lehetőség.


Vagy valami, vagy megy valahová Elsőre úgy tűnik tehát, hogy a felemás fogadtatású elődök után az N9-et minden földi jóval teletömte a finn gyártó, az extrák között többek között Dolby Mobile hangjavítást, Dolby fülhallgató-támogatást, vezeték nélküli kommunikációt (NFC), GPS modult kapunk. Akik számára pedig az okostelefon egyenlő az Angry Birds-szel, szintén megnyugodhatnak, a játék harmadmagával előre telepítve érkezik.

A telefont Stephen Elop, a Nokia elnök-vezérigazgatója szerint "még idén" keresgélhetjük a boltokban, de az előzetes vélemények szerint a Nokia mindenképpen kihozza még az év végi első Windows Phone 7 alapú készülékek előtt. Hogy aztán a Microsoft-dömping elsöpri-e az elsőre ígéretesnek tűnő MeeGo-vonalat, egyelőre csak sejteni lehet. Az időzítés miatt azonban a nemzetközi híradásokban megszólaló elemzők szinte kivétel nélkül azt hangoztatták, hogy az N9 várhatóan réspiaci termék marad.

Hozzánk is jön Az új telefont a világpremierrel egy napon Magyarországon is bemutatták. A demonstráció láttán több újságíró is úgy sóhajtott fel, hogy ha egy, az N9-hez hasonló, korszerű és felhasználóbarát mobiloperációs rendszerrel felszerelt készüléket 2-3 éve dobott volna piacra a Nokia, akkor talán elkerülhető lett volna az utóbbi időszak mélyrepülése, amelyet csak a Microsofttal kötött ügylet állított meg.

Azt egyelőre a Nokia hazai képviseletének munkatársai nem tudták megmondani, hogy milyen áron és pontosan mikor jelenhet meg a telefon hazánkban, de "még idén" várható. Szintén bizonytalan, hogy a Nokia Ovi Store-jából mennyi meegos alkalmazást lehet majd elérni. Nagy György, a Nokia termékmenedzsere ugyanakkor kérdésünkre azt hangsúlyozta: a legtöbbet használt alkalmazások N9-re is elérhetők lesznek, emellett pedig a Qt-keretrendszerben lefejlesztett symbianos alkalmazások könnyedén portolhatók lesznek MeeGoora is.


Semmi sem sikerül a Nokiának
WP7-szőnyegbombázásra készül a Nokia
E7: a Nokia legújabb kommunikátora

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.