Az elmúlt egy évben ismét izmosodott a IT-biztonsági piac. Nagyot nyert a McAfeet, de a Symantec továbbra is piacvezető.
A Gartner elkészítette a tavalyi évre vonatkozó jelentését az IT-biztonsági piacról. A biztonsági szoftverek piaca összességében 7,9 százalékot nőtt tavaly: a 2011-ben realizált 17,7 milliárd dolláros forgalom 19,2 milliárd dollárra emelkedett. (A tanulmányról a Biztonságportál készített összefoglalót.)



Új technológiák, új szemléletmód A növekedést elsősorban a folyamatosan változó fenyegetettségek elleni védekezés szükségessége hajtotta, de besegített az is, hogy a munkamódszerekben is bekövetkeztek változások, melyekhez a cégek igazodni akartak. Ez utóbbi tényezőcsoport közé sorolták az elemzők például a mobil technológiák és az azokkal összefüggő új kockázati tényezők kezelését. A kis- és közepes méretű vállalatok körében hasonló szerepet töltött be a távoli munkavégzés, a virtualizáció terjedése, valamint a szolgáltatásalapú biztonsági megoldások iránti egyre fokozottabb érdeklődés is.

Ruggero Contu, a Gartner elemzője, úgy látja, a biztonság továbbra is a legnagyobb prioritásúnak számít a cégeknél – legalábbis, ami a kis- és középvállalati szektorban. A piacot az teszi kissé bonyolulttá Contu szerint, hogy egyfelől ugyan az új kihívások generálják a keresletet, de a kis- és közepes méretű cégek igényei eltérnek a nagyvállalatokétól. A kisebb cégek egyre inkább elmozdulnak a szolgáltatásként kínált biztonsági megoldások irányába, különösen az e-mail valamint a webbiztonság területén. Az elemző szerint ez a piac további konszolidálódásához és még versenyképesebb árakhoz vezethet majd.

Globális biztonsági szoftverpiac (Gartner)



A legnagyobbak A Gartner megvizsgálta az egyes cégek piaci részesedését is. 2012-ben az élmezőny ugyan nem változott az előző évhez képest, de azért a cégek teljesítményében voltak eltérések. A toplistát továbbra is a Symantec vezeti 19,6 százalékos piaci részesedéssel. A cég bevétele 2,6 százalékos emelkedést követően 3,75 milliárd dollárra nőtt. A második helyen álló McAfee piaci répszesedése ugyan csak 8,8 százalék – azaz még a fele sincs a Symantecének, ám bevétele 37 százalékot tudott nőni egy év alatt, azaz több mint 14-szer nagyobbat bővült, mint a piacot vezető riválisa. Ezzel a teljesítménnyel  megközelítőleg 1,7 milliárd dolláros bevételre tett szert a McAfee.

A Gartner szerint ez a jelentős bővülés a szervezeti változásoknak, az akvizícióknak és olyan közvetett hatásoknak tudható be, amelyek még a McAfee Intel által történő felvásárlására vezethetők vissza.

Nem sikerült jó évet zárnia viszont a toplista harmadik helyezettjének: a Trend Micro ugyan megtarthatta dobogós helyét, ám bevételei 2,7 százalékkal csökkentek a 2011-es eredményekhez képest. A cég tavaly főként a felhőalapú és a virtualizációs megoldások fejlesztésére, valamint a fejlett, perzisztens fenyegetettségek kezelésére koncentrált, ám úgy tűnik, ezek a fejlesztések csak később hozhatnak eredményeket.

Erre költötték a cégek a biztonsági büdzsét A Gartner elemzői a védelmi eszközök népszerűségét is vizsgálták, és úgy látták, hogy különösen kelendőek voltak a SIEM (Security Information and Event Management) megoldások. Ezek forgalma 27,5 százalékkal nőtt az előző évi forgalomhoz képest, az összeforgalom értéke mintegy 976 millió dollár volt. A SIEM appliance eszközök forgalma 11,9 százalékkal nővel 384 millió dollár lett. E két eszköztípus mellett jól szerepeltek a webes és az e-mailes tartalomszűrők is.

A Gartner külön kiemelte az adatszivárgás-megelőzésre alkalmas megoldások (DLP – data loss prevention) iránti keresletnövekedést, amely 25,1 százalékos volt. Ezzel elmondható, hogy a DLP-piac 573 millió dollárt mozgatott meg.

Érdekesen alakult a biztonsági piac forgalmának területi megoszlása is: legjelentősebb mértékben az eurázsiai régióban emelkedett (21,8 százalék). Jól szerepelt még Kelet-Európa (14,4%) és Latin-Amerika (12,6%). Észak-Amerikában már 10 százalék alatti volt a bővülés (8,2%), Nyugat-Európa pedig az általános gazdasági gyengülés miatt a biztonsági beruházások terén is szerényen teljesített.

A szoftvercégek és a hibajavítási stratégiák
A fenyegetettség megnyitja a pénztárcákat a biztonsági piacon 

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.